1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Висока сметка за струја

Дискусија во 'Дом' започната од monice23, 10 мај 2018.

 1. monice23

  monice23 Нов член

  Се зачлени на:
  10 мај 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, нова сум и баш не знам дали правилно постапувам и не знам баш во кој форум треба да оди оваа тема но...
  Јас студирам и живеам во спрат од куќа, и имам проблем, сакав да прашам дали има начин да се дознае дали газдите имаат приклучок на мојата струја, инаку струјата за април изнесува 3000 денари
  Ние сме две и воопшто не готвиме, ниту грееме.
  Ќе ве замолам ако може да дадете ваше мислење.
   
 2. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  6.036
  Допаѓања:
  29.713
  Пол:
  Женски
  100 посто ве крадат газдите според ова што го пиша. А како може да се провери не знам.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  4.610
  Допаѓања:
  217.355
  Пол:
  Женски
  Нема ли барем контролно броило за твојот спрат што го изнајмуваш?
   
 4. monice23

  monice23 Нов член

  Се зачлени на:
  10 мај 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека не е реално 3000 денари за месец април.
   
 5. monice23

  monice23 Нов член

  Се зачлени на:
  10 мај 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Има
  има ама тие доколку има приклучено нешто тоа пак кај нас оди, и броилото се наоѓа на нивниот спрат.
   
 6. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  4.610
  Допаѓања:
  217.355
  Пол:
  Женски
  Многу е 3000 ако живееш сама. Друго не знам што да кажам. Јас плаќам 3000 а живееме две семејства во куќава.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  9.089
  Допаѓања:
  144.014
  Пол:
  Женски
  Ја виде ти сметката ?
  Нивната колку е?
  Јас струја плаќам 1500 ден. Двајца сме . Перална-сушара преку еден ден пуштам, бојлер секој ден, два замрзнувачи ,еден обичен фрижидер, електричен шпорет максимално користење, сијалици во двор цела ноќ ...
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  6.036
  Допаѓања:
  29.713
  Пол:
  Женски
  Многу е.
  Ние сме двајца возрасни плус едно бебе, не сме имале сметка поголема од илјадарка. 2пати минимум машина за алишта неделно вклучувам, 2 пати усисувам неделно, секој ден готвам мин 2 пати плус кафиња, какао, блендер 2 пати дневно вклучувам, соковник исто така, струјата во ходник цела ноќ е вклучена.
  За двете што не гответе и не се греете на струја 3000ден не што е многу туку е и нереално, неможно.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.664
  Допаѓања:
  67.540
  Пол:
  Женски
  Да, те крадат. Ако има само едно броило во цела куќа тоа значи дека тој износ е за цела куќа, а не само за делот кој што го изнајмувате.
   
  На SnowWhite8 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 10. monice23

  monice23 Нов член

  Се зачлени на:
  10 мај 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  нивната ја немам, нашате е само фрижидер мал, бојлер,
  И како јас да постапам? Да појдам во евн или?
   
 11. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.664
  Допаѓања:
  67.540
  Пол:
  Женски
  Да сум на твое место прво кај газдите ќе одам и ќе им речам да ми ја дадат нивната сметка да ја видам.
  А после одам во ЕВН.
   
  На SexiLy, PaLaVa, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  1.113
  Допаѓања:
  7.610
  Две сметки доаѓаат?

  Исклучи се од штек и види дали врти броилото, нема шанси 3000 ден да потрошите. Може нешто грешка е запишано од страна на евн и види сметката за мај колку ќе дојде.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. monice23

  monice23 Нов член

  Се зачлени на:
  10 мај 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  да, две сметки, јас ги немам видено ама така кажуваат газдите.
   
 14. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.379
  Допаѓања:
  6.682
  Пол:
  Женски
  Сигурно те крадат. И ние сме две цимерки, па со пуштање по 2-3 перални месечно, скоро секогаш вклучен болјер и понекогаш готвиме нешто па повеќе од 1200 немаме платено.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.667
  Sigurno e edna smetka
   
 16. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  6.036
  Допаѓања:
  29.713
  Пол:
  Женски
  А зошто не му кажете на газдата да ви ги покаже сметките?
   
  На cresa-jagoda, SummerGirl, monice23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  9.664
  Допаѓања:
  67.540
  Пол:
  Женски
  Или па речи им вака со фино не мора да се расправаш - " нешто сумливо ми е во "нашата" сметка (мислејќи на твојата и сметката на цимерката) ќе дојдат луѓето од евн да препрочитаат во броилото да не направиле превид" па ќе видиш како ќе изреагираат.
  Истово ми се има случено слушај ме. Веќе одкога му рековме така сметката ни доаѓаше по 1000 денари.
  Според мене човек кој краде од студент треба да гори во 9ти круг од пеколот:!: :@
   
  На SexiLy, sunshine96, Carissa и 23 други им се допаѓа ова.
 18. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  11.476
  Пол:
  Женски
  Те крадат сигурно ние живееме 4 возрасни и едно бебе па толкава сметка ни доаѓа само зимно време дека се грееме на термо печка. А вака овие месеци доаѓа околу 2000 постојано вклучен бојлер, неколку пати неделно пуштање машина други ситни кујнски апарати што употребуваме.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.042
  Допаѓања:
  55.164
  Пол:
  Женски
  Епа како плаќаш на невидено? :^)

  Кажи им да ти дадат сметка или не им давај пари.

  3000 за двајца студенти е премногу. Не дома сме 4 члена, секој ден пуштаме по една машина (некогаш на евтина струја, некогаш не), фрижидер (од овие стандардните) плус уште еден голем фрижидер за длабоко замрзнување, шпорет, лап топ и комјутер (речиси по цен дел работат), полначи, правосмукалка користиме еднаш дневно во кујна плус сите соби 1-2 неделно, сијалици светат во 3 соби, телевизор, фен, пегла... Сметката ни е 3000.

  Не користиме бојлер (имаме соларно) ама и преку зима кога грееме вода, повторно сметката не е толку голема.
   
  На cresa-jagoda, crimson и SummerGirl им се допаѓа ова.
 20. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  8.896
  Допаѓања:
  92.453
  Ako ima dve broila i idat dve smetki za struja togas ednoto broilo ke se naoga na edniot sprat a drugoto na toriot sprat Ti mozis da mu go recis toa deka ke dojdat luge od evn ili pa otidi do evn i prasaj toa broilo od taa smetka dali e edno ili ima dve vo taa kuka na taa adresa
  po moe smetkata e za cela kuka
   
  На monice23, cresa-jagoda, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.