1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Високи потпетици, и колку тие штетат ??

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lovely-girl, 11 август 2012.

 1. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Пред некое време најдов една фотографија која малку ме загризи, па еве ја. Вие што мислите дали толку може да бидат штетни потпетиците, и дали би го издржале сето ова ... ?!
   

  Прикачени фајлови:

 2. ivinakit

  ivinakit Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  829
  Допаѓања:
  576
  Пол:
  Женски
  леле можеше во споилер да ја ставиш сликата :puke:

  нормално дека се штетни и тоа многу, да не е така нема да не болат нозете толку од носење, целото тело се криви од нив, но пусто женско се за мода и убавина :lol:
   
 3. kitty.lover

  kitty.lover Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2012
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  351
  Штетни се и тоа како. Да не беа, ќе не болеа ли нозете додека сме на нив и откако ќе ги соблечеме.
  Еве чист пример.
  Пред десетина дена бевме на журка и имав штикли 12ка. Независно што ми се прилично нови и скоро неразгазени, ја трпев болката како и секоја друга околу мене. :lol: Се додека некој во таа гужва не ме нагази како тенк преку мене и ногата полека почна да потекува. Болката се зголеми, штиклите ги соблеков и кога се вратив дома ми беше преемногу потечена. Ни мраз, ни маст, ни медицинска течност-ништо не помага. Сега веќе се враќа во нормала и попушти-но морам да одам на доктор да провеам. Најверовато некоја преметната жила, но кој знае...

  Така да, ние жениве не сме нормални со екстремно високите потпетици. Добро се чуди спротивниот пол како се мачиме без потреба. Или не? :lol:
   
 4. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  знам дека од високи потпетици се искривува карлица
  ретко кога носам високи потпетици :)
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.698
  Допаѓања:
  80.849
  Пол:
  Женски
  Па убавината си има и своја цена, нели?
  Сепак постои решение - ќе си носите салонки, сандали, потпетици кои ќе одговараат на формата на вашето стапало и ќе немате проблем. Модели има, ама обично ние сме тие кои немаат нерви да пробуваат мал милион обувки за да ги најдат оние кои совршено ќе легнат на ногата, ами се фаќаме за првото што ќе ни падне во око и ајт.
  Или пак, се обраќа внимание на штиклата - колку повисока, толку посекси и поубава - ма немојте. |(
  Понекогаш и ниските штикли знаат да делуваат и убаво и све по списак, ама финта е да носиш вртоглава штикла, мислам како. :^)
  А вакви сериозни компликации сигурно не можат да настанат доколку штикли се носат само за вечерни излегувања на пример. Неколку саати се океј. Лошо е кога секојдневно стапалото се изложува на вакви тортури.
   
 6. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Језива е сликава, ама сите нека ја видат, па да размислиме ние дамите дали секогаш треба да носиме потпетици :|
   
 7. kristina123456

  kristina123456 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  59
  Пол:
  Женски
  :wasntme: :worried: stetni se ama mnogu poubavo izgleda devojka na visoka potpetica otkolku vo patika ili sandala
  [mod-kirilica:299g243n][/mod-kirilica:299g243n]
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  855
  Штетни се да, и тоа многу. Ама не се согласувам дека само во нив девојката може да изгледа поубаво. Добро, во патика баш не, ама во сандали (рамни), или римјанки и балетанки и тоа како некои девојки изгледаат убаво. Се е до ставот, до стилот што го имаат. А за високите потпетици не спорам. Иако имам два пара кои кога ги носам не ги ни осеќам, после тоа се чувствуваат какви такви последици.
   
 9. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Убаво е да се носат високи потпетици, така изгледаме по женствено,... да носиме ама не секојдневно, еве јас неможам да замислам секој ден да одам на факултет во потпетици , или на денско кафе ... па секогаш не си складно облечен за да носиш потпетици, ретко носам за преку ден, речиси никогаш. Сакам да носам балетанки ниски сандали, или патики ако евентуално сум облечена по спортски...
   
 10. larisata

  larisata Активен член

  Се зачлени на:
  13 август 2012
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  1
  Лелле си требала сликава да ја ставиш со споилер, инаку јас многу често носам високи потпетици изгледа ќе треба да намалам :(
   
 11. arontt

  arontt Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.660
  Ајде бее, нема ништо да ми биде од 2-3 пати што ке облечам во неделата и ке поминам од дома до такси па во кафич и назад. ;)
   
  На kristii му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  штетни се колку што се убави...
   
 13. MotherMonsterI

  MotherMonsterI Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2012
  Пораки:
  797
  Допаѓања:
  837
  Штетни се сите го знаеме тоа, ама пусто убавината ни е на прво место...До осмо одделение на памет се ми беше да пораснам и да носам штикли, а сега кога можам да ги носам без убедување и молење...не ги носам толку често... само за излегување и за некои спешл настани...

  Ноѕете болат многу ама какво е чувството кога ќе ги соблечеш и фрлиш а ? мх мх мх :rofl:

  А од утре нова приказна....како ништо да не било :D
   
 14. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Никогаш не сум носела штикли,нормално рано ми е.А за штетењето да штетат на нозете и целото женско и имам слушано многу девојки како се жалат на болки бо нозете после носење штикли.Се надевам во иднина дека нема многу да носам штикли и ќе припазам на последиците кои ги предизвикуваат тие. :)
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.376
  Допаѓања:
  33.922
  Пол:
  Женски
  Штетни се. Затоа носам салонки со ниска потпетица (5 - 6 см) или балетанки. Еднаш облеков чевли со 12 см потпетица и никад више. Мислам дека нозете си ги искривив.
   
 16. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  31.064
  Пол:
  Женски
  Многу ретко носам високи потпетици, повеќе носам патики.
   
 17. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  6.052
  Допаѓања:
  50.235
  Пол:
  Женски
  Многу ретко носам високи потпетици, по свадби и такви работи. Јас сум си за само за ниско, се осеќам најкомотно.
   
 18. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.222
  Релативно ретко носам високи потпетици. Искрено, не сум се замислила дали се навистина штетни, едноставно ми се неудобни, и затоа ги избегнувам.
  За секој ден претпочитам патики. Сепак, не може да се одрече дека високите потпетици изгледаат убаво, а омилени ми се салонките со шпиц напред :inlove: Дури и најштетни да се, некогаш се жртвувам во името на убавината и елеганцијата :)
   
  На Oona* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.155
  Допаѓања:
  4.091
  Пол:
  Женски
  Многу ретко носам високи потпетици, а и не носам нешто многу високи. Да, штетни се, но не е ништо страшно ако некогаш облечеш високи потпетици. Само не треба премногу често да се носат. И премногу рамните обувки, балетанките на пример, се штетни ако се носат премногу често. Повеќе носам патики.
   
  Последна измена: 1 ноември 2020
  На Oona* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. sanja8

  sanja8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Редовно носам високи потпетици, навикната сум и не ми сметаат. Мислам дека е прашање на навика. А, како што и mode-kristina напиша, и сосем рамните обувки исто можат да бидат штетни.
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.