1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вистински човечки вредности

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од alone-in-the-dark, 12 јануари 2014.

 1. alone-in-the-dark

  alone-in-the-dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  39
  Кои се вредности ги изгубивме соочени со новото време и притоа сме направиле огрома грешка?
   
 2. Ludaaaa

  Ludaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Па според мене се изгубени цовеството,поцитта,цесноста,правдината.. :)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ivana63

  ivana63 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  229
  Вистински човечки вредноси?!? :^)
  Ха, добра тема, навистина.

  Во денешно време ретко кај кого останаа вистински човечки вредности како што се почитта, добрината, праведноста и така натаму. Ретки се оние луѓе кои што навистина ги имаат сите тие доблести во себе и, им честитам како се уште не се променети врз основа на луѓето со кои сме опколени во секојдневниот живот. :x
   
  На Gordana10 и hermosa им се допаѓа ова.
 4. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.012
  Допаѓања:
  35.972
  Пол:
  Женски
  Вистинските човечки вредности се изгубија со промената на општественото уредување.
  Луѓето понесени од лакомоста и престижот во борбата за создавање капитал се оттуѓија меѓусебно и ги заборавија доблестите што не прават човечко битие.Во турбулентното секојдневие тешко можеме да сретнеме некој достоен на своето јас.Ретки се тие,а уште помалку оние што сакаат да ги ценат убавите манири.Моралот,искреноста,почитта,љубезноста исчезнаа,а со тоа и човечноста...
   
  На hermosa и alone-in-the-dark им се допаѓа ова.
 5. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.353
  Допаѓања:
  9.233
  Пол:
  Женски
  И јас мислам така.
   
  На Ludaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Многу вредности се изгубени, а и целиот систем на вредности е пореметен. Се’ помалку има чесност, доверба, лојалност, искреност, солидарност итн.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.
 7. Brunhilde

  Brunhilde Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  3.335
  Допаѓања:
  31.054
  Пол:
  Женски
  Секој гледа како да те зафркне на оваа денешно време.
   
  На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.