Витни Хјустон (Whitney Houston)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Belen, 20 август 2010.

 1. Belen

  Belen Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  65
  Витни Хјустон е едно од најзначајните имиња во музиката, во која остави силен белег по препознатливиот вокал. Сите ја знаеме I Will Always Love You и нејзините исклучителни изведби во деведесетите години. Меѓутоа, иако кариерата на Витни се движеше во нагорна линија, консумирањето дрога и пропаднатиот брак, значеа долг прекин на нејзината музичка кариера. Од 2007 година таа се врати на сцена, а веќе во 2009 на музичкиот пазар се појави и нејзиниот нов албум. Меѓутоа, фановите останаа разочарани од нејзините вокални способности. Дрогата го направила своето.

  Што мислите вие за Витни Хјустон?

  Whitney Houston - I Will Always Love You 1991
  http://www.youtube.com/watch?v=Eho6m_H1q2c

  Витни Хјустон десет години подоцна...
  http://www.youtube.com/watch?v=6WXOkEWZbW0
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.470
  Дефинитивно еден од најмоќните гласови. Прекрасна е женава, извонредни вокални способности, едноставно те погаѓа во срце секој нејзин испеан стих. И се восхитувам на хитовите што ги има направено и успешната кариера што ја има постигнато исклучиво благодарение на нејзиниот глас. За проблемите со дрогата, славата си го прави своето и неуспешниот брак со Боби Браун, премногу лоши и стресни работи има претрпено со него, па така да не е чудно што имаше такви падови во животот. Сепак, настрана нејзиниот личен живот, како пејачка е извонредна.
   
  На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Прекрасна пејачка,мислам дека нема некој друг со такви вокални способности,сметам дека според својата кариера што ја имала некогаш се истакнува повеќе за разлика од Селин Дион,Мараја Кери итн.Незнам што убавини видела во дрогата,но едно направи става лош крај на својата кариера,се уништи себе си,а покрај тоа тотално ги разочара нејзините обожаватели,меѓутоа ете парите и славата си го прават своето,нешта кои се проследени со секакви негативни последици меѓу кои и дрогата.Знам доста познати личности кои парите ги користеле за покорисни цели,како хуманитарни концерти и др.Знам имаше порано статија тука на фемина за Витни Хјустон и сето тоа што го напишав погоре е сосема слично со веќе постоечката статија на фемина,но сепак имам и прочитано на друго место за животот на Витни.Сепак човек треба да е свесен за парите,славата,за тоа до каде може да оди со тие две нешта,но не да се уништува себе си,треба да се разбере дека најважни сме ние самите себе си,да го цениме животот,а не да се упропастуваме,бидејки парите,славата или било што друго се само споредна работа,ништо повеќе.Незнам дали Витни сега со оглед на нејзината ситуација, ќе успее да го врати успехот што го имала некогаш.Еве една песна нејзина :) ;)

  [youtube]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/3cjV5dTaE6U?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0xcc2550&amp;color2=0xe87a9f"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/3cjV5dTaE6U?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0xcc2550&amp;color2=0xe87a9f" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/youtube]
   
 4. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  во потполност се согласувам со тебе
   
 5. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Ете ја И Витни, еден добар вокал, со прекрасни песни. Многу ја сакам и често ја слушам. Ај вил олвејс лав ју и Ај хев нотинг ми се онака, на врвот на листата :D
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.267
  Допаѓања:
  81.101
  Мислам дека на планетата Земја нема подобар вокал од Витни Хјустон. Ги сакам нејзините песни, и ги знам сите, без исклучок.

  Омилена ми е песната која беше официјална нумера на олимпијадата '84, One moment in time. И не само омилена од Витни Хјустон, туку таа ми е омилена песна воошто, затоа што ми буди чувства како ниту една друга во светов. Не ме потсетува на ништо конкретно, туку ми се допаѓа динамиката и текстот. Особено текстот.

  One Moment in Time

  Each day I live
  I want to be
  A day to give
  The best of me
  I'm only one
  But not alone
  My finest day
  Is yet unknown

  I broke my heart
  Fought every gain
  To taste the sweet
  I face the pain
  I rise and fall
  Yet through it all
  This much remains

  I want one moment in time
  When I'm more than I thought I could be
  When all of my dreams are a heartbeat away
  And the answers are all up to me
  Give me one moment in time
  When I'm racing with destiny
  Then in that one moment of time
  I will feel
  I will feel eternity

  I've lived to be
  The very best
  I want it all
  No time for less
  I've laid the plans
  Now lay the chance
  Here in my hands

  Give me one moment in time
  When I'm more than I thought I could be
  When all of my dreams are a heartbeat away
  And the answers are all up to me
  Give me one moment in time
  When I'm racing with destiny
  Then in that one moment of time
  I will feel
  I will feel eternity

  You're a winner for a lifetime
  If you seize that one moment in time
  Make it shine

  Give me one moment in time
  When I'm more than I thought I could be
  When all of my dreams are a heartbeat away
  And the answers are all up to me
  Give me one moment in time
  When I'm racing with destiny
  Then in that one moment of time
  I will be
  I will be
  I will be free
  I will be
  I will be free


  Исклучително инспиративна песна. Веројатно ја сакам затоа што копнеам по некој таков момент. Кога ми е тешко од многу работа, учење, се по список, си ја пуштам, и ми помага да продолжам со тоа што сум го почнала. Кога ќе постигнам некој успех и сум горда на себе, и кога ќе ја слушнам станувам уште погорда.

  Снимката не е добра, ама 1984 беше одамна.

  http://www.youtube.com/watch?v=poaXgXQmdIo
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.786
  Вбројана меѓу најдобрите вокали што некогаш постоеле, не може човек да не се наежи на нејзина изведба, посебно кога е во живо, кога ја гледаш таа нејзина експресија, чувствата кои од уста и‘ се излеваат.
  Дефинитивно за мене најубава е...
  http://www.youtube.com/watch?v=FxYw0XPEoKE&ob=av2n
   
  На Gordana10 и Ariel им се допаѓа ова.
 8. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
 9. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.020
  Допаѓања:
  7.990
 10. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Ако се роди некој подобар вокал јас тогаш правам што сакате :D Дефинитвно најдобра,ја слушам и тоа како.
   
 11. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.710
  За гласот да не коментирам, само ќе се повторувам со Феминките пред мене. Дефинитивно најдобар и најмоќен вокал што сум го слушнала... Буквално да се наежи човек. Од песните ми е тешко да издвојам некоја посебно, но ајде ако веќе морам :lol:

  http://www.youtube.com/watch?v=FxYw0XPEoKE&amp;ob=av2n
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 12. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.730
  Почина Витни Хјустон

  Витни Хјустон, која беше кралица на поп музиката се додека дрогата не и го уништи гласот, почина. Причината за смртта е се уште непозната.
  http://www.cbc.ca/news/world/story/2012 ... -dies.html
  Ептен млада беше :/
   
 13. Page

  Page Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2012
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  344
  [СДК] Сакам да кажам...

  починала Whitney Houston... RIP
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.403
  Пол:
  Женски
  Почина Витни Хјустон

  Убо си има кажано-"The biggest devil is me. I'm either my best friend or my worst enemy," ! Дрога и ариведерчи, сама си ја избрала судбата..

  http://www.usatoday.com/life/people/obi ... 53053070/1
   
  На Justinna му/ѝ се допаѓа ова.
 15. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.730
  Почина Витни Хјустон

  Маж и ја запозна со дрогата, а пред него замина :/
   
 16. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
 17. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.402
  Допаѓања:
  121.805
  Жалосно...Потоа е смешно кога ке чујам муабет,епа барем си живееше квалитетно и за сопствени задоволства. Борбата со себе е немилосрдна. РИП...
  http://www.youtube.com/watch?v=FxYw0XPEoKE&ob=av2n
  Прекрасно...фасцинантен глас.
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.207
  Допаѓања:
  41.273
  жално е да, ама па, сама си го направи тоа што си го направи!
  Hекој помлади од нејзе умираат, и не поради причитана од која таа почина!
  требаше да знае да си го цени животот...
  Kако и да е, нека почива во мир
   
 19. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  748
  Пол:
  Женски
  Жално, а каков само вокал беше. Нека почива во мир.
   
 20. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  R.I.P. Whitney ... штета што некои луѓе не знаат да си го ценат животот, отиде уште еден незаменлив вокал