1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Владеење (Reign)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од elanor, 22 декември 2013.

 1. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  844
  Пол:
  Женски
  Не знам дали некој од феминките ја гледа оваа серија. Мене ми е ново откритие :D  Се работи за Мери, кралицата на Шкотите кога доаѓа во Франција на дворот на францускиот крал. Полна со дворски сплетки, нешто како Тјудори. Меѓутоа има некој тинејџерски шмек, наликува на филмот на Софија Копола за Марија Антоанета со Кирстен Данст.
  Серијата е релативно нова, досега се излезени 8 епизоди.
  Топло им ја препорачувам на сите оние кои сакаат филмови и серии со дворски заткулисни игри.
   

  Прикачени фајлови:

  На simonna.a и G.G им се допаѓа ова.
 2. Skyfall

  Skyfall Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  638
  Допаѓања:
  2.070
  Јас ја следам серијава и сега за сега ми се допаѓа. Мери доаѓа на францускиот двор за да се омажи со следниот француски крал, но во меѓувреме многу интриги и сплетки се случуваат. Вреди да се погледне :)
   
 3. Tej4e

  Tej4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  јас ја гледам, ми се допаѓа стилот и глумците, а и приказната не е до толку лоша.
   
 4. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  31.349
  Пол:
  Женски
  Да,да
  една од омилените серии! :$
  ја обожавам серијата,но посебно Францис!
  Се топам кога го гледам :inlove: ...јас оваа серија си ја следам на ХРТ1 секоја сабота околу 10 саатот навечер
  И како шо гледам нема да биди серијата како шо беше во историјата,то ест најавија дека Францис нема да умре и ќе направат демек да остане жив ова-она...
  Баш е интересен начинот како историската Мери Стјуарт умре...кога и јас сечеа главата под нејзиниот фустан имаше куче и кога отиде главата излезе кучето од фустанот на Мери...
  Не,не...не можам повеќе
  оваа серија е врв
  многу си ја засакав 8)
  а гледам Хрватите почнаа со историски филмови и серии,баш интересно :wasntme:
  Филмови за Елизабета Прва,за Борџиите серија,па сега и за братучетката на Елизабета Прва-Мери...
   
 5. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.026
  Јас ја изгледав целата сезона.Серијата не е лоша за тепање време,иако не гледам многу серии поврзани со историски настани оваа како промена добро ми дојде :D
   
 6. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  31.349
  Пол:
  Женски
 7. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  31.349
  Пол:
  Женски
 8. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  31.349
  Пол:
  Женски
  Имате ли информација кога ќе ја даваат на ХРТ1?
   
 9. nadja29

  nadja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  342
  серијата е преубава,добра содржина што ќе те привлече да гледаш,поточно историска содржина,добр група на актери и мислам дека од сезона во сезона е подобра и подобра.ви ја препорачувам да ја погледнете
   
 10. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.026
  Па не би кажала дека е подобра од сезона во сезона...Се разочарав многу од последнава епизода мислам знаев дека Францис ке умре ама нема да ми е тоа тоа серијава без Тоби.Плачев како луда и не верувам дека ќе продолжам со гледање...
   
  На nadja29 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. nadja29

  nadja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  342
  Те разбирам и мене нема да ми биди исто без Францис,но ко што рече знаевме дека Францис ќе умре,серијата е направена повеќе за животот на Мери одколку за Францис.Сепак секој со свој вкус,јас баш мислам дека сега ќе биди уште поинтересна со повеќе интригии
   
 12. rhcpfan

  rhcpfan Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  1.026
  Да секако,секој со свој вкус.Не дека и мене не ме интересира што натаму ќе се случува и знам дека Мери е таа околу која се врти целото дејство,но мене Францис ми беше омилен лик и веројатно затоа не верувам дека до толку ќе е интересно натаму..Можеби грешам не знам..
   
 13. nadja29

  nadja29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2014
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  342
  Сега се зависи од продуцентот на серијата дали серијата е според вистинскиот живот на Мери или пак прави подруго сценарио,сепак јас мислам по тоа што имам читано (учено) ќе биде поинтересно но сепак ќе види што ќе се случува.
   
 14. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  31.349
  Пол:
  Женски
  Ете помина неколку епизоди откога Францис умре...ама мене ми недостига така да си речам..па се решив една слика да направам специјално за Францис и Мери :inlove:
  download (2).jpg
   
 15. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  31.349
  Пол:
  Женски
  излезе нова епизода?
   
 16. prettyliar

  prettyliar Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  893
  Пол:
  Женски
  Следна епизода ќе има дури на 25 Април, не разбарав баш зашто. од CW така ја префрлиле. Иначе предобра е, ги изгледав сите епизоди, мене од почетокот не ми беа омилени Мери и Франсис заедно, многу ми се лигавеа, јас повеќе сакав со Баш да заврши ама ете кога се омажи Лејди Кена, ми станаа они двајца омилени. Во серијава мислам дека ниеден пар не издржува подолго време, ама ниеден, сите се разделуваа за кратко време и тоа е многу глупо. Моментално, најомилени ми се Лејнт и Клоуд и како пар и како личности, оваа Гриер многу го зезаше и го маткаше 2 сезони веќе. Интересно е сега и со Елизабет, кој ќе биде следниот маж на Мери и многу се смеам кога ќе се здружат Кетрин и Мери заедно.
  Го одолговлекуваат заминувањето на Мери во Шкотска затоа што историски после нејзиното враќање ќе биде убиена од својот народ.
   
 17. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.408
  Допаѓања:
  31.349
  Пол:
  Женски
  Елизабета ќе ја отепа историски.Таа потпиша нешто пто би рекле ние ферман и со таа дозвола на Мери Стјуарт,кралицата на Шкотите му е отсечена главата.За оваа одлука Елизабета се има покаено.И власта подоцна полека преминува во рацете на Англија,а во власта влезе и Џон мислам дека се викаше Стјуарт,синот на Мери...војната на братучетките беше прилично интересна.Мери две години тераше со Францис,после наводно бегала во Шпанија,па се омажила со нејзиниот братучед...а јас сум баш љубопитна што ќе прават во следната епизода,како девицата Елизабета и Мери ќе го продолжат конфликтот и дали ќе направат кога ќе дојде денот за крајот на серијава,Мери да е погубена на гилотина.Има интересна легенда кога ја погубуваа Мери...кога и ја секоа главата,од под фустанот излегла нејзината мачка...хахах ова ми беше баш интересен факт шо го имам читнато...интересна област е историјава :P