1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Влијанието на порнографијата врз младиот мозок

Дискусија во 'Психологија' започната од BabyCakes, 14 август 2021.

 1. BabyCakes

  BabyCakes Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2021
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Избришете ако има слична тема секако.
  Сакав да ја отворам темава после една дискусија со другарка околу фактот дека гледањето porn може да смени некои хемиски процеси во мозокот. И баш ме заинтересира, какви ефекти ова предизвикува кај луѓето кои како деца сакале-нејќеле дури самото ќе им излегло на интернет; било да е реклама, некој рандом линк и тако даље. Со причина ли е фактот дека "треба" луѓето што гледаат да се 18+? Предизвикува ли траума кога детето (велам дете под 12 години) прв пат ќе погледне такви слики?
   
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.508
  Допаѓања:
  214.167
  Не знам дали предизвикува траума, ама јас гледав порничи од 11, или 12 години.
  Мислам дека сум релативно нормална :D
   
  На Frosty!, daylight, Осе и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Jana_♡

  Jana_♡ Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2021
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Исто буквално. Мислам дека немаше никаков негативен ефект.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ayton

  ayton Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2021
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Машки
  Jas ne gledam :D
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.508
  Допаѓања:
  214.167
  И јас не гледам.
  И мајка ми и татко ми не гледаа.
  И ќерка ми не гледа.

  Никој-никогаш не гледал порнич! :D
   
  На raww, Осе, Mikha4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. ayton

  ayton Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2021
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Машки
  Tocno :D
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  537
  Пол:
  Женски
  Влијанието на порнографијата врз младиот мозок
  Јас како помала во едно списание прочитав за еден пејач Џејмис, не знаев кој е тој и трк на пц да видам на нет кој е тој. Напишав Џејмис и ми излегоа порничи :tmi: :rofl:
  Јас изгледав неколкумина, но сепак не знаев што прават. :rofl: Леле мајка ми кога ме виде што гледам јас толку мала... Јас ни крива ни дужна си го изедов ќотекот... :o И' велев дека барав еден пејач и ми излегоја тие, но залудно. :D

  Како и да е, не ми остави траума или слично бидејќи помала бев, 8-9 годинки бев и не знаев што е тоа и што прават. На 11-12 години мислам дека дознав. Мене не ми оставија ни малку траума, но што знам, можеби за секој е башка.
  Инаку сега воопште не ги гледам, многу ми е глупо да ги гледам.
   
  На BabyCakes му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Skylar

  Skylar Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2019
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  385
  Пол:
  Женски
  Јас има некаде читано дека гледањето порно подолго време станува зависност и тогаш може да се сменат некои хемиски процеси во мозокот на гледачот.Има луѓе кои се лечат од таквата зависност.Имам гледало и видеа на youtube за тоа како влијае гледањето порно врз човечкиот мозок.
   
  На theowndemon, EvAngelos, Ivka~ и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Jana_♡

  Jana_♡ Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2021
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Абе по интернет има се ама колку тоа во пракса е реално и вистина... Скоро сите другари и другарки што ги знам гледаат или гледале. Некои директно си кажуваат некои индиректно. А еве и на форумов има таква тема па може да се забележи дека повеќето гледаат и тоа често. Пример ако тоа толку штетеше на човечкиот мозок сите ќе бевме пореметени до сега. :lol:
   
  На Seli20 и WildMk им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.508
  Допаѓања:
  214.167
  Ќотек ти манаа оти гледаш порничи?
  Не е во ред тоа.
   
  На buba4e89, daylight и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
 11. BabyCakes

  BabyCakes Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2021
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Се што е претерано не е во ред. Мислам дека може да создаде лажна слика за како сексот всуштност изгледа во вистински живот, како и пробклеми со физичкиот изглед посебно кај машките. Исто иам слушано дека може да направи erectile dysfunction (да не звучам како да се правам светица нормално и јас имам гледано)
  Али еве од мое искуство, ова звучи малку смешно ама како мала гледав на 7 години мислам нешто на интернет и ми искочија некои реклами со гифчиња и ме преплаши :lol: баш тогаш налета мајка ми у соба и ме виде онака пребледена и ми објасни што е тоа ама целото тоа нешто после ми остана у памет. После гледајќи некој цртан ми искочи fanart на една страна deviantART може некој ја знае, и беше онака и барав уште со истиот цртан и пошо нормално беше аниме....ми искочија некои ствари што не требаше да ги видам. И баш се мислев каков ефект би имало ова во нечиј развој :)
   
 12. BabyCakes

  BabyCakes Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2021
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  Леле што ме потсети, кога бев 8мо мислам едно девојче чуло како у клас збореа за џони синс и мислела глумец е само. Кога побарала на интернет и изглегле порничи и викаше дека мислела глумел у холивудски филмови ;)
   
  На WildMk и calm-girl им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.508
  Допаѓања:
  214.167
  Ќе им кажете на децата дека во порничите не е исто како во реалноста.
  Дека тоа се глумци и она што гледаат е филм, како било кој друг жанр на филм.
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 14. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  537
  Пол:
  Женски
  А бе за шо ми немаат манато, а не за што имаат...
  Ај јас и така поотпорна бев, мене највеќе страв ме фати да не ми го сокрши компјутерот, не за друго. Успеав некако да ја убедам да ми го остави компјутерот жив. :D
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  27.508
  Допаѓања:
  214.167
  Жал ми е :hug:
  Да знајш дека не си ти виновна за ударите.
   
 16. calm-girl

  calm-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2021
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  537
  Пол:
  Женски
  Џејмис е виновен, само да го најдам јас кој е тој Џејмис ]:)
  Заради него без пц ќе останев :whew:

  Сега ми текна на уште нешто. :rofl:
  Сепак јас повторно почнав да ги гледам бидејќи не ми беше јасно што прават :clap:
  Кога немаше никој дома освен јас и брат ми, пак пишав на нет Џејмис и ги уклучив порничите. Го прашав брат ми:
  Како оваа жената му го лиже на машкото, зарем не и' се повраќа од тоа?
  И брат ми ист ум со мене ми вика:
  Можеби имаат во устата кантички за отпадоци и гнасотиите таму одат.

  Лелееее се струполив на земја кога ми текна на ова :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

  Сега бате ако го прочита мојот коментар, одма ќе познае кој го пишал ова... :o
  Бате, ако го прочиташ ова те молам немој да ме караш после, а посебно немој да ми ги читаш моиве мислења на форумов да не добиеш некој шок :hai:
   
  Последна измена од модератор: 14 август 2021
  На marchi-cool, MarijaMi90, Цунами и 4 други им се допаѓа ова.
 17. Poyraz Karayel

  Poyraz Karayel Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2018
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  612
  Пол:
  Машки
  Исто негде на 11-12 год, дури и го памтам порничот кој беше, со Чичолина ... 8)

  Тоа беше за мене позитивен шок :$

  Нормален сум, уште ми се дига... :rofl:
   
  На WildMk и Kitten им се допаѓа ова.
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.324
  Допаѓања:
  58.238
  Пол:
  Женски
  А демек не се некои пореметени... Реалноста скоро секогаш ја поврзуваат со тоа... Жена само за онадење била...
   
  На ane.bella, Traveler91, Аргентина * и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Jana_♡

  Jana_♡ Активен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2021
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  211
  Пол:
  Женски
  Пореметени имало и пред да се појави интернет и пред да има порно. Кажав дека на мене лично не влијаело негативно. Можеби на секого различно влијае.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Poyraz Karayel

  Poyraz Karayel Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2018
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  612
  Пол:
  Машки
  Нормално дека ќе те збуни Џони Синс, во сите области го има...не е само глумец:D

  1e8163323c0c259afaef8477b7ea33d52db19c5fc52139a7556a8fe71e674c68_1.jpg
   
  На buba4e89, EvAngelos, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.