Воведување на јајце

Дискусија во 'Бебе' започната од Skorpija989, 8 јануари 2018.

 1. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  4.104
  Пол:
  Женски
  Мислам дека не најдов ваква тема. Уште малце треба да воведуваме јајце во исхраната па ме интересира како иде процедурата.
   
 2. sofi2107

  sofi2107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  Жолчката се воведува прво, белката после 1г.
  Се воведува со 3 дена пауза...
  Јас на гугле најдов шема ( пиши на гугле имаш по српски сајтови и форуми ) и по нејзе се водев и така ја воведов.
  Секој вторник и сабота давав жолчка.
  Првата недела 1/8
  Втората недела 1/4
  Трета недела 1/2
  Четврта недела по цела жолчка.
  1ден месец се воведува.
   
  На mal.ecka, GFlower и Skorpija989 им се допаѓа ова.
 3. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  4.104
  Пол:
  Женски
  А од колку месеци? Некаде читам од полни седум, а некаде да не биде пред осум месеци.
   
 4. sofi2107

  sofi2107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  Јас по препорака од педијатар го воведов од 6+.
  Но, сепак на своја рака несмееш без консултација со педијатар.
   
  На Sofronko и Skorpija989 им се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  12.163
  Допаѓања:
  79.475
  Пол:
  Женски
  Јас воведов жолчка со седум полни месеци и кај двајцата.
  Две недели осмина на секој трет ден, две недели четвртинка на трет ден, две недели половинка на трет ден и на крај цела жолчка на три дена. Во деновите кога давав жолчка, не давав месо.

  Белка воведов некаде пред година преку тестенини со јајца, домашни кифли. Кај големиот некаде после 10 тиот месец, кај малово неколку дена пред прв роденден.
   
  На mal.ecka, eli25, Mari-Ja и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Skorpija989

  Skorpija989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2016
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  4.104
  Пол:
  Женски
  Со што им ја комбиниравте жолчката?
   
 7. sofi2107

  sofi2107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  Најчесто со авокадо и банана ( највкусно е ) , некогаш со к.млеко, палента, со гриз и со што би го јадела јас во комбинација така и на детето му ја комбинирам.
   
  На GFlower и Skorpija989 им се допаѓа ова.
 8. Mari-Ja

  Mari-Ja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2016
  Пораки:
  1.506
  Допаѓања:
  14.764
  Пол:
  Женски
  Jadevme kiflicki domasni, premackani so jajca, a uste ne sme vovele zolcka. Se smeta za veke vovedena ili jok? :))
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  12.163
  Допаѓања:
  79.475
  Пол:
  Женски
  Па може да се смета дека јадело цело јајце, оти и жолчка и белка се ставаат во кифлите. Ама пак ти терај по шема кога ќе воведуваш.
   
  На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  3.883
  Допаѓања:
  82.674
  Пол:
  Женски
  Жолчката ја воведував по 1/8, 1/4, 1/2 па цела во банана, банана и авокадо, па кога ја воведов цела, во главниот оброк три дена месо ( телешко, риба, пилешко) четвртиот жолчка. На 6+
  Цело јајце почнав во тестенини со јајца, супа со кнедли, лепче пржено... Од 11+
   
  На Mari-Ja и Skorpija989 им се допаѓа ова.
 11. GFlower

  GFlower Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2014
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  150
  Пол:
  Женски
  Јас ќе почнам да давам жолчка на тазе наполнети 7 месеци. Можам да надополнам дека педијатарот ми кажа 15 минути да го варам јајцето без разлика дали е домашно или купечко и да не давам кога давам месо
   
  На Skorpija989 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Black girl

  Black girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  2.274
  Допаѓања:
  4.875
  Жолчка на 7 полни може? И како се дава?
   
  На sofi2107 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  4.614
  Допаѓања:
  46.784
  Пол:
  Женски
  8+ мислам беше жолчка. Јас на 9 полни дадов. Се дава прво осмина па четврт па пола и цела. Јас воведов ставајќи во палента.
   
  На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  530
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  Да по 1/8 се дава за почеток, а постепено ќе зголемуваш по 1/4 итн јас ја дадов со компир морков тиквица искомбинирано
   
  На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sofi2107

  sofi2107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  По препорака на педијатар ја почнав од 6+ да ја воведувам заради хемоглобинот ( беше накај 110 )
  Еви ти ја шемата по која јас се водев :
  -1 месец секој вторник и сабота :
  * првата недела по 1/8
  * втора недела по 1/4
  * трета недела 1/2
  * черврта недела по цела жолчка
  Не верувам да појави реакција, ама сепак внимавај. Сепак ќе дадеш 1/8 не се плаши не даваш цела жолчка. За да си сигурна дека ќе изеде, парчето жолча ќе го помешаш со малку од кашичката. Прво тој дел ќе го дадеш за да си сигурна дека ќе ја изеде па после ќе си ја додедеш кашичката да си ја изеде остатокот.
  Наздравје нека ви е.
  Ако сакаш да ти ја изеде,едина комбинација со која секогаш ја јаде е : жолчка, авокадо и банана. Ептен вкусно и многу ја сака мојов оваа комбинација.
   
  На mal.ecka, stevemila, Sofronko и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  14.903
  Пол:
  Женски
  Кај моето даде реакција на пола го стигнавме.
  Уште 3 пати пробав и толку беше, немам дадено пак од страв.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sofi2107

  sofi2107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  Уфф баш ми е жал. Верувам дека нема да имате проблем понатака со жолчката па ни со било што.
  Што реакција имаше?
  Искрено еве и внук ми ја почна околу 7+, па и оние кој ги познавам и немале проблем со жолчката.
  Обично советуваат ако има реакција да се направи пауза од неколку недели и пак да се даде за да се види.
  Но, сепак алерголог и педијатар најубаво знаат.
   
 18. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  14.903
  Пол:
  Женски
  @sofi2107 Повраќаше обилно со саати. Уште три пати по одредена пауза му давав и пак исто повраќање имаше. Две години е сега ама немам дадено јајце од тогаш, ни белка, имаме и алергија во блиска фамилија на белка. Со педијатрите што се консултирав- некои ме советуваат пред 3 години да не правам алерго тест, некои дека е интолеранција и нема да покаже и да пробам пак. Ама немам ни јајца подолг период домашни најдено, а и страв во коски имам од тогаш, многу се измачи зелен се правеше на лице.
   
  На mal.ecka и sofi2107 им се допаѓа ова.
 19. Black girl

  Black girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  2.274
  Допаѓања:
  4.875
  Офф, срце, баш ми е жал. :(
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
 20. sofi2107

  sofi2107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2014
  Пораки:
  1.747
  Допаѓања:
  4.159
  Пол:
  Женски
  Баш ми е жал. Да, најубаво чим имате алергии во фамилија на јајце да почекате.
  Се надевам ќе биде се во ред и ќе си ручка јајца за некое време.
   
  На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.