Водата и човековите права

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од nuredinskopje, 6 март 2019.

 1. nuredinskopje

  nuredinskopje Нов член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Dali mislite deka dosegasnata praktika na javnite vodosnabditelni pretprijatija e ispravna. Za dolg za voda gi isklucuvaat graganite od vodovodnata mreza.

  Za prekinuvanje na taa praktika na javnite vodovodni pretprijatija podnesena e inicijativa do Ustaven Sud na Republika Makedonija

  koe e vaseto mislenje.

   
 2. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  18.457
  Пол:
  Женски
  Секој човек заслужува да има пивка и чиста вода за пиење.
  Многу делови во светов, Африка да кажеме немаат чиста вода за пиење или имаат но не доволно.
  Ама бидејќи сме сите смрадови и јс трошиме како да имаме на залихи некому кому му треба нема да има.
  Како беше тоа 3% се задржува вода на Земјата при кондензација и од таа 1% и нешто е пивка.
  Мислам вака нешто беше.

  http://imor.org.mk/voda/глобална-состојба-на-водата/
  Еве нешто интересно.

  https://missioncleanwater.org/ Мизерија..тужно