Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Водоотпорна шминка

Дискусија во 'Лице' започната од h.misunderstood, 16 јуни 2013.

 1. h.misunderstood

  h.misunderstood Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Темава мислам дека е потребна за да споделиме совети како да изгледаме убаво на плажа а да не ни се размачкува шминката,колку од вас се шминкаат за на плажа и дали користите водоотпорна козметика. Ако користите, препорачајте производи (маскара, туш, сенки, пудри итн.) :*
   
 2. Eci15

  Eci15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  11
  Си купив водоотпорна маскара од Essence( All eyes on me) и можам да кажам дека не е лоша.Е сега ме интересира дали некој ја употребувал водоотпорната маскара на Maybelline(Rocket) ,па да ми каже каква е. :wasntme:
   
 3. Eci15

  Eci15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  11
  Пудра за лице

  Дали некоја од вас користела било каква водоотпорна пудра?! Доколку користела,би сакала да ми препорачате некоја убава :D
   
 4. TheIdealMe

  TheIdealMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  86
  Ми треба водоотпорен црн туш и молив за веги. Ако некој знае немора да има користено да ми кажит, ве молам... од хемотерапијата ми испоппагаа сите влакна па ке ми биде потребно ова за на одмор... плс .. советче
   
 5. Eci15

  Eci15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  11
  Водоотпорниот туш од есенс е добар ! :)
   
  На TheIdealMe му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.794
  Допаѓања:
  4.840
  Пол:
  Женски
  На плажа не се оди со шминка!!!!
   
 7. TheIdealMe

  TheIdealMe Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  86
  Па искрено до толку како сенки, маскари не треба да се оди првенствено заради кожата, лесно може да се иритира во комбинација со жештината и/или солта. Но има девојки па и мажи на коишто им е потребно, некои има со лузни што мораат да ги покријат. Еве јас на пример примав хемотерапија и сега немам ниту коса, ниту веги, ниту трепки и секако дека нема да одам таква на плажа да ги плашам лугето околу мене, потребни ми се корекции. Така да има потреба и од такви шминки на пазарот, еве и тема, па секој со својот избор сепак ;)
   
  На Eci15 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lusii

  lusii Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  1.740
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам маскарата на Maybelline, Rocket и презадоволна сумм!! Значи многу долго останува на трепките, не се рони, а и е потполно водоотпорна, за разлика од некои други што кога ќе ги истриеш очите се размачкуваат. Но, тешко се брише, јас ја вадам со бебешко масло, Becutan ;)
   
 9. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  73.290
  Пол:
  Женски
  дали постои водоотпорен молив за уста ??
   
 10. sorbet

  sorbet Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  5.264
  Сакав да отворам тема но видов дека постои. Пред малку видов видео на инстаграм каде девојка влага под туш и шминката не и’ мрда (бонус: тука се брише со пешкир). Малку изгуглав и видов дека една девојка направила експеримент така што за да тестира водоотпорни производи го става лицето во сад со вода.

  Ми фати око пудрава на МАС бидејќи го издржа тестот но не знам колку е соодветна за масна кожа како мојава (ќе ја тагнам @koritsaki бидејќи има искуство со пудрите на МАС).

  Девојки, бидејќи температурите полека растат и шминката помалку се држи на лице, споделувајте кои водоотпорни производи сте ги користеле. :whew:
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.340
  Допаѓања:
  87.446
  Пол:
  Женски
  @sorbet Пудрава ја немам користено да ти кажам - ја имам користено таа Prolong wear во стаклено шишенце. Ја имам користено и studio fix fluid на MAC ама и двете не се до толку водоотпорни во никој случај. Го видов видеото и не ми се верува некако воопшто да не остава трага никаква на пешкирот :?: сега ја користам пудрата на Kat Von D Lock it, и оваа не е водоотпорна ама е доволно трајна а воедно ако нанесеш повеќе и тешка на лице (што мене воопшто не ми се допаѓа , подобро да светнам него ли да ја осеќам пудрава ко маска ) на мојата кожа без матирачки прајмер сите пудри издржуваат околу 7-8 саата со пудра во прав одозгора. Најубаво е да ја пробаш на тестер баш да видиш дали стварно е водоотпорна :) и секако ако некоја ако ја има пробано нека каже
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sorbet

  sorbet Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  5.264
  @koritsaki нека не бидат скроз водоотпорни туку да не се разлеваат кога ќе се испотиш, мислам дека сфати на што мислам. Која пудра во овој случај е најдобра според тебе бидејќи имаме ист тип на кожа?
   
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  15.340
  Допаѓања:
  87.446
  Пол:
  Женски
  @sorbet fix fluid сигурно не е дотолку трајна пудра. Пробај ја оваа пудра prolongwear на тестер оди во MAC нека те нашминкаат па види баш дали ќе е трајна.Јас би ти препорачала и оваа на Kat Von D Lock it ако имаш шанса да ја пробаш многу е добра за масна кожа но ја нема во Мк, најблиску во Сефора
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.