Возачка дозвола (и се е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

 1. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  291
  Допаѓања:
  4.209
  А4, а ја има и по фотокопирници.
   
 2. Chopard

  Chopard Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2016
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  Многу сум демотивирана за оваа проклета возачка дозвола.
  Многу се одолговлечи работата, додека стигнав да ги поминам часовите и теоријата дојде лето, па после тоа се зафатив со побитни работи и уште не се имам пријавено за полагање.
  Инструкторот имаш непрофесионален однос со мене. Психички ме малтретираше и вреѓаше. Толку глупави муабети, кожата да ти се наежи, не знам како од камерате не му беше срам. Ми викаше како тоа ќе сум била магистер, а не сум можела наеднаш да ги совладам вежбите. Човекот цело време ми се дереше и секогаш кога ќе се вратев дома и ќе го споделев тоа со моите ми викале да не се спуштам на негово ниво, дека ќе поминат часовите и ќе го заборавам дека постоел. Злобно момче, полно со фрустрации. Не знам како издржав, сега да сум мислам дека би му го раскрвраила носот со еден бокс.
  Веќе не ни имам желба да земам дополнителни часови и да се спремам да полагам.
  Дали некоја од вас имала непријатно искуство и како сте постапиле ?
   
 3. Волшебникот

  Волшебникот Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Машки
  Дополнителни часови воопшто не ти требаат и не троши си ги парите. Тестовите и полигонот од тебе зависи, за полигон можиш да земиш еден час колку да се потсетиш, за град не. И онака ќе те туркаат 3-4 пати ако немаш врски. Инструкторот е минато, ќе го гледаш уште во текот на полигонот и градската. Но можела да си го сменила или автошколата да ја промениш уште на почеток. Океј е и да се развика ама не да претерува. Мажите се можи подобри возачи, но жените подобри психолози. Имав инструктор жена додуша роднина, опасен шофер е ама мислам дека жена инструктор е подобро за разлика од маж, можеби нее толку проф. како маж или искрено нема фаца за кола жената, ама реков е подобар психолог. Штом си се фатила за оро скоро до крајот, Стегни заби и НЕ СЕ ОТЈАЖУВАЈ !!! .
   
 4. Chopard

  Chopard Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2016
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  578
  Пол:
  Женски
  Ме фрустрира типот ! Не знам како издржав на замерки од типот зошто и како сум можела да живеам каде што живеам, подсмевање ако заборавам да свртам и дерење зошто не сум запаметила на каде оди главниот пат на кој нема знак, само стуб. Ќе размислам ако се решам да полагам дали да се пожалам за нестручноста и да си барам инструктор што ќе зборува само кога треба, а не цело време.
   
 5. Волшебникот

  Волшебникот Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Машки
  Нема што да бараш друг инструктор за пак часој т.е нова обука + нови 20.000ден. Инструкторот е минато, ќе го видиш уште само на полигон и градска.
   
  На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  459
  Допаѓања:
  1.953
  Здраво. Вчера паднав 2 пат градска, возам реон Аеродром.
  Прашањето ми е дали да земам пак дополнителен кога ќе полагам? Искрено за 3тиот пат мислам да не зимам дополнителен,но се плашам ете да не подзаборавам нешто бидејќи мн. се чека и да се чуствувам сигурно, би сакала да слушнам и Ваше мислење.
  И кажете ако имате некој совет плус. Искрено првиот пат не ми беше нешто гајле (но мн поубаво возев, чуствував сигурност во себе) додека за вториов пат се растажив (многу чекав да дојдам јас на ред, се чуствував уморно) колку само бараат влакно во јајце.
   
 7. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  5.055
  Пол:
  Женски
  Не.Не мора.И јас за исто се консултирав во темава и @Волшебникот ми кажа да не земам,го послушав и поминав.
  Еден час баш и нема многу да помогне кога гледам вака ретроспективно.Тоа што си го совладала за тие 36часа ќе го покажеш и ќе биде.
  Со среќа :f:

  Туку јас си имам прашање.На лекарското пише дека за пет години пак ново треба да вадам,ради здраствен проблем.А,на возачката ми пишува до 2029.Да не е некоја грешка или во ред си е?
   
  На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Волшебникот

  Волшебникот Активен член

  Се зачлени на:
  9 август 2018
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  189
  Пол:
  Машки
  Честито, со здравје да си ја возиш и со УМ :D. За лекарското препрашај си или во МВР или во Испитен/Авто школа.

  @Yeeah не троши за џабе пари. Не си давај парите за дополнителни за на градска. Тоа е им политика, мора да падниш 3-4 пати.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.314
  Допаѓања:
  58.961
  Пол:
  Женски
  1ви пат со дополнителни паднав.
  2ри пат со дополнителни паднав.
  3ти пат со дополнителни паднав.
  4ти пат се немав качено во кола од кога паднав 3тиот пат и положив :D
   
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  8.087
  Допаѓања:
  88.029
  Пол:
  Женски
  Смени ја автошколата :)

  Не ти треба дополнителни, ја појше рутина стекнав откако не возам со автошкола туку со тато, послободно се осеќам и ептен сум посигурна. Вежбај некаде, плус до сега рутина секако имаш, чим и полигон и се положи, мене ми фалеа тие делчиња, од автошкола ништо не научив. Ќе положиш, регуларно си е тука да те бутаат. :) За часови џабе пари ќе фрлаш. :)
   
  На BlackMistery му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Илина Дол

  Илина Дол Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Значи више нерви немам за возење и полагање. Полагав 3 пат и паднав. И 10 пати да полагам мислам дека пак ке правам грешки :( Сега на третово полагање ми се случи дури и да тргнам со 2ра (што никогаш до сеа немам направено таква грешка во толку возење ). Еве да ве прашам луѓе што сте положиле вие од 4-5 пат , Дали тогаш извозевте најперфектно или сепак правевте грешки па ве положувале ?
   
 12. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  459
  Допаѓања:
  1.953
  Леле истово се прашувам!!! А кажи ми секој пат ли зимаше дополнителни?
   
 13. Илина Дол

  Илина Дол Активен член

  Се зачлени на:
  19 мај 2019
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Секој пат по 3-4 дополнителни часа
   
 14. Ваљдрин.

  Ваљдрин. Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2017
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Машки
  За "B" категорија : 18 год
  Тест од прва
  Полигон од прва
  Градско од втора
  За "C" категорија : 23 год
  Тест од прва
  Полигон од прва
  Градско од прва

  Мој совет: Возете ШКОЛСКИ, во возење бидете мирни, дајте предност, не се туркајте.
  Сообраќајот е систем во којшто има мал-милион учесници. Правилата се поставени да се почитуваат а не да се кршат.:)
   
  На Волшебникот и Yeeah им се допаѓа ова.
 15. Dark Queenn

  Dark Queenn Активен член

  Се зачлени на:
  7 август 2018
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Постои можност да положам од 4та?
  Да земам дополнителни (не осеќам дека ми требаат ама што знам)
  Дали носат на полесни релации?
  Искуство од тие што положиле ако може
   
 16. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.334
  Допаѓања:
  2.959
  Пол:
  Женски
  Тука е проблемот постои секаква можност некој го пуштиле од втора некој 7 пати полагал ,мислам најчесто од 3 та или 4 та пуштаат.Ако сметаш дека не ти требаат дополнителни не ги земај
   
 17. Miki4eca

  Miki4eca Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2019
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Машки
  Potrebna e vozacka dozvola za elektricen motor kako ovoj na primer ??
  [​IMG]
   
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  13.991
  Допаѓања:
  83.261
  Пол:
  Женски
  Јас сега да ви објаснам што се случи пред некој ден.
  Купивме елка со цимерот и на неколку метри од продавницата има споредна уличка и има знак СТОП.
  Фактички тој што доаѓа од мојата десна страна мора да застане.
  Јас тргнав да поминувам и погледнав немаше кола, зборував на телефон и само се вртам кога гледам кола со брзина иде, јас кревам рака да се заблагодарам за тоа што ќе застане да поминам понатака, тој уште толку се доближи, па закочи нагло и ми се дере "Глупачо едно", леле толку ми требаше кога му се свртев велам "Ти имаш знак стоп, треба да застанеш, ти си возач јас сум пешак јас имам предност."
  И како го виде знакот се извини дотичниот и си замина.
  А што ако не закочеше?!
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 19. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  5.055
  Пол:
  Женски
  Малце глупо прашање, ама да си прашам и темава не е баш соодветна.
  Рикверц на фолцваген како се става?
  За на цитроен знам дека мењачот десно и назад.
  А, за ова некако треба надолу мењачот не ми е јасно.
   
 20. Fantasy33

  Fantasy33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Надолу менувачот, па потоа најдесно па наназад, исто како што кажа за цитроен, само што менувачот надолу го притискаш прво. Јас полагав со volkswagen и така беше.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.