1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Бев во хаос автошкола и ме возеа буквално секаде, плус инструкторот прв што ми беше на сред пола часови, реши на друг инструктор да му даде задача да ми е инструктор до крај, така да буквално никаде како да немам возено, кај ќе им текнеше таму возев...
    Се префрлив во друга автошкола и сега ќе земам додатни часови во овој реон, па се надевам не згрешив и јас...
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    8.920
    Во врска со возењето сакам да прашам дали на кривина каде веднаш следува опасна нагорнина возите во прва или втора? Дали пред да почне нагорнината намалувата брзина или останувате во втора?
     
  3. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Јас обично со втора па ако ми намалува ептен и осетам дека нема сила ставам прва. Зависи и до колата колку е јака. На татко ми со 2ра слободно оди а мојата со 1ва мора најчесто.
     
  4. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    8.920
    Слаба е колата, 68 коњски сили.
     
  5. Dark Queenn

    Dark Queenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2018
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    После 2-3 дена дури да стигнат документите.
    Јас положив на 22ри (петок) во вторник се сликав.
     
    На Kataklinkers му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kataklinkers

    Kataklinkers Популарен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2014
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    8.920
    На лекарско ми пишува со наочари и ме интересира дали на сликичката за возачка книшка треба да сум исто со наочари или може и некоја постара слика каде сум без?
     
  7. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    На возачка книшка може и без, но на возачката мора со наочари.
     
    На Kataklinkers му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Да ви се пофалам положив денес градска од 3ти пат. Аеродром. Убаво извозив, 35 минути. Немав врски. Нека ми е со среќа, а и на сите Вас што полагате ви посакувам успех. Многу е убаво чуството кога ќе ти честитаат. :) :) :) <3
     
    На delvi, Osamena devojka, Lostinparadise и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Честитки, да ти служи возачката дозвола, и да возиш школски и внимателно според правила (y):!:
     
    На candy.cane и Yeeah им се допаѓа ова.
  10. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Честитки.
    @Ваљдрин. Секогаш не можи да вози школски, затоа шо во пракса е поинаку а по правила и прописи обавезно.
     
    На candy.cane и Yeeah им се допаѓа ова.
  11. Ваљдрин.

    Ваљдрин. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2017
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    269
    Пол:
    Машки
    Се согласувам со тебе, но сепак треба да се внимава затоа што правилата и прописите за движење во сообраќајот се поставени да се почитуваат а не да се кршат.
    Во нашите улици и аутопатишта треба да се вози внимателно бидејќи од старт самата конструкција на коловозот не е соодветна и добро изведена и конструирана без разлика каква кола или товарно возило возиме :)
    Поздрав
     
    На Волшебникот и Yeeah им се допаѓа ова.
  12. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    За издавање возачка дозвола за прв пат тие 280 денари и 110 денари административна такса, на истата уплатница се уплаќаат?
    Таа што е објавена на страната на МВР?
     
  13. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    На шалтер.
     
  14. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    2.559
    Пол:
    Женски
    Пишува на ПОЦ терминал ама немам картичка, затоа мислев на трансакциска, дали е истата и за барањето и за административната такса?
     
  15. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    За Скопје не знам. Пред 4месеци ја извадов. На шалтер си земаш пријава, ја пополнуваш, плаќаш на шалтер ќе ти кажат колку, пријавата и фискалните заедно кај тој шо слика.
     
  16. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Да ве прашам дали ако ме запре полиција со кола 115kw со сигурност ќе ме казни? (Иако го знам законот).
    Прашав полицаец што е во сообраќајна полиција ми кажа дека преку ден ако ме запрат не би требало да ми направат проблем и да ме казнат, а после 23 сигурно ќе ме казнат и за двете.
    Мене колата не ми е за да се курчам по улиците туку ете така понекогаш а не сум баш во можност за друга кола сега за сега. Па секој одговор ќе е добредојден. Еве кога ве сопрела полиција дали проверуваат тоа? Кажете искуства. Благодарам
     
  17. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    По правило и дење и ноќе треба да казнуваат, но ретко го прават тоа случајно ако проберат во сообраќања. 115кв ти се околу 150-155+ коња што е премногу за почетник кој нема воопшто искуство. Треба да си изнајдиш решение имаш ефтини коли за да исполниш КВ, бидеќи државата предвидела 2 години за да се стекне некакво искуство оти одма без искуство на јак мотор претставуваш ризик и за тебе и за нас, без разлика дали ти нема да се курчиш. Ваков мотор имаат развивано BMW & Mercedes плус кои имаат заден погон шо дополнително ти како почетник го ризикуваш цел сообрај бидеќи немаш искуство и со заден погон кој е потежок од предниот, дае со преден погон и да е јак моторм (Audi / VW и сл.) ај прифатливо е некако. Немој погрешно да ме сфатиш, ти кажувам за твое добро и плус нема да си имаш работа со цајканите.
     
    На candy.cane и Yeeah им се допаѓа ова.
  18. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Убаво си кажуваш ти , ама што ако нема пари да си земе друга кола? Што ако таа им е единствена ,не треба да вози ? Ако си вози внимателно не е за никого опасност
     
  19. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Се во ред, но државата инаку вели. Има доста ефтини коли 800-1000 евра за тие две години колку да поминат. По правило и не смеј да вози ако нема 77кв, и полицијата можи да ја исклучи од сообраќај иако вози прописно.
     
    На Yeeah и black-angel им се допаѓа ова.
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Мене се ми тоа јасно , земајќи во предвид во која држава живееме би требало или со опомена првиот пат да помине или казна ќе и пишат и колкава би била таа казна
     
    На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.