1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Heartagram

    Heartagram Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    8.779
    Пол:
    Машки
    Кога полагав пред 12 години, првиот пат ме бутнаа,што е нормално,вториот пат положив.Инаку пред возењето пред комисија за градска, времето го поминав дома слушајќи музика,релаксирање и да не мислам на тоа што? како ќе биде?,а кога влегов во кола концентрација само,не ги слушав што зборуваат, освен тоа каде треба да се вози.
     
    Последна измена: 18 декември 2018
  2. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.731
    Допаѓања:
    55.490
    Пол:
    Женски
    Прво треба да си одбереш школа каде што ќе ги возиш часовите.
    Уплаќаш кај неа, пример мене ми дадоа насока тие каде да одам за лекарско да извадам ама може и да си избереш сама, истиот ден кај што го вадиш лекарското има половина час како предавање и полагаш за прва помош, всушност и одговорите ти ги кажуваат тие. Во еден ден за максимум 2 часа имаш лекарско и прва помош положено.
    Теоретска настава почнуваш прво 5 дена по час и половина, потоа почнуваш со возење.
    Можеш со часови пред 18 години, тоа за колку време ќе ги извозиш зависи од тоа како ќе се договараш со инструкторот и како ќе е слободен. Би ти препорачала од старт да си кажеш дека не сакаш да те влечат со месеци и барем 3 пати неделно да возиш. Земи си ги веднаш тестовите и листај ги кога имаш време, доста прашања се на логика нека ти поминуваат низ мисли. Не се тешки, но треба да им седнеш здраво немој 3 дена пред полагање. Слушај на часовите внимателно и прашувај посебно за раскрсниците, на нив ќе научиш 50%. Мислам пишав се, ако има нешто прашај.
     
    На tea1221, Dream-Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Фала ти за опширниот и јасен одговор, ова ми требаше. :hug:
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. HerMajesty

    HerMajesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Јас за мене како возач би рекла дека сум претпазлива и толерантна. Ги почитувам знаците и сообраќајните правила. Немам никакви потешкотии (освен во почеток тешко ми одеше паралелно паркирање, но со тек на време и тоа го совладав). Мислам дека во поглед на претпазливост жените се далеку подобри возачи од мажите, додека можеби во поглед на маневрирање мажите се пред нас. Проблеми некои со полиција до сега не сум имала. Многу ретко ми се случило да ме застанат ради контрола (на прсти се брои колку пати ме застанале). Се сеќавам дека првиот пат само што ја зедов возачката дозвола одма ме застана полиција, како за добредојде во сообраќајниот свет. :D
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 'japan

    'japan Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Машки
    Моментално имам 17 години во Мај прам 18, утре планирам да појдам во автошколава АМС Прилеп да видам како шо, и сл. Сакам да ве прашам, прва помош треба да извам од ко че ги извозам часојте, оти некни еден другар изваде прва помош ама претходно си изоде теорија, часови и сега му остана уште да си закажи термин за испит (тест, полигон, градска).. Исто сакам да прашам од кај се вади то картончето за крвна група или го даваат со лекарското заедно? Исто ако има некој од Прилеп и има одено во автошколава да ми кажи како се одвиваат предавањата, додуша инструкторот за возење мие близок.. Машко сум, ама уште не појден да прашам шо како ме фајча трема а знам да возам, и ја знам душата на колата..
     
  6. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    За да извадам лекарско треба да поминам и на очно, но јас веќе носам наочари и имам диоптер, каква е постапката за прегледување на очно со оглед на тоа дека веќе носам наочари?
     
  7. Trxmx

    Trxmx Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема некоја посебна постапка, ќе влезеш во просторијата за преглед стандардно си оди све и после само ќе ти пишува дека мораш да носиш наочари и за возење. Другарка морала и да се слика со наочари, а имам и другар што носи леќи па е сликан нормално.
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. En89

    En89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2018
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Какво ви е искуството со новава комисија?
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Девојки треба да вадам лекарско за возачкадозвола, но мислам дека ми е укинатоздраственото осигурување (одма после 18 год го укинувале, па потоа пак требало да се пријавиш, но немам проверено дали и мене ми е укинато) па сакав да прашам дали има врска тоа со лекарското? Да проверам и да го средам осигурувањето или можам и без него да поминам?
     
  10. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Можеш без него, не е поврзано едното со другото затоа што лекарско си вадиш во Приватна поликлиника каде што си плаќаш за истото
     
    На Fantasy33 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Не можев да најдам соодветна тема, па ќе прашам тука.
    Знае некој што се дешава со субвенциите за плин? Кога ќе почнат да ги доделуваат, процедура и слично?
     
  12. Artlover

    Artlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2017
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Прави ли проблем полицијата ако почетник вози појака кола од 77kw пишуваат ли казна?
     
  13. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.628
    Допаѓања:
    152.246
    Ако сака ке те пише
    Се зависе од добрата воља на полицаецот
    И после 23 ч не смееш да возиш без придружба
     
  14. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    До 105кс.(77кв.) смееш да возеш. Ако е 110 или 116 кс има некоја толеранција али ќе ти пишат негативни. Ако е колата 120 кс казната е 250 евра и забрана за возење 3 месеци.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  15. filozof4e

    filozof4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    4
    Некои се фер и многу објективни, а некои ти бараат ситница за да те бутнат. Зависи кој ќе ти се погоди. Во секој случај сите се многу строги и бараат совршено да возиш што не е возможно ни тие самите така да возат особено не тука у Ск ама нејсе. Полесно поминуваат тие со пари и врски. :)
     
    На DushkoFH и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  16. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Јас утре полагам прв пат и снага ми се тресе од работиве што ги слушам. Буквално ако решиле да те бутнат ќе ти најдат најситна рачка.
    Некој случајно да не полага утре?? :D
     
    На maaraa96 и Sunflowergirl им се допаѓа ова.
  17. Sunflowergirl

    Sunflowergirl Нов член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Jas polagam zadutre po vtor pat.Prviot pat me fati trema I zatoa padnav poradi glupi greski:(
     
    На maaraa96 и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  18. Cinnamon Bun

    Cinnamon Bun Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2017
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    5.989
    Пол:
    Женски
    Ох лелее, со среќа многу.
    Од која рута ќе полагаш? (Ако си од Скопје)
    И што имаш да кажеш за комисијава коментар, страшни ли се? :D
     
    На Sunflowergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sunflowergirl

    Sunflowergirl Нов член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Polagam od zeleznicka nakaj aerodrom.Inace bea fer I kulturni ali ete moja vina bese I zatoa padnav.Inace fala,I tebe so srekja neka ti e ,da polozis.:)
     
    На Animali и Cinnamon Bun им се допаѓа ова.
  20. DushkoFH

    DushkoFH Активен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Машки
    Зависи како ќе го управуваш возилото кога ќе те забележи и те застане, и зависи на каков џандар ќе налеташ и како ќе се поставиш со истиот..
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.