1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Е сега тестови или градска? Одлучи се.
    И теорија нели најпрво се полага?
     
    На Annath, cresa-jagoda, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Мене ми беше кажано тогаш 2 години колку што паметам.

    И 1 и 3 да се, не ми менува ништо.

    Прва казна ми беше и последна од тогаш. Не сум некоја што изиграва Шумахер по улици па, да ми смени дали 1,2,3 или 5 год. ќе ми важат поените.
     
    На Annath, Facecace, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Moze u drugite gradovi e obratno hhh
     
  4. black_lover

    black_lover Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    uste gradska neubo pisev mi se spiese
     
  5. Ursi

    Ursi Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.354
    Пол:
    Женски

    Па ти во некоја нормална држава би поминала многу лошо и би те имало во сите весници.
    Добро зошто нашиот народ едноставно не почитува ништо во Македонија, а кога ќе идат во странство почитуваат се!
    Зошто?? Толку ли ве заслепеа партиите со нивните книшки, толку ли е тешко да го почитуваш законот на една држава и да не бараш пријатели и вујковци да те извлечат од непријатности??
    Па, после во Мк нема закон, нема правила!! Е НЕМА!! Затоа што никој не сака да има..
     
    На Ladybug98, Annath, pravnicka_2604 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    4та среќа била моја :rofl: Положив денеска градска :dance:Возев со отворен прозор без клима :sweat: Не постигнуваше климата и ми рекоа да ја изгасам и да отворам прозор, пукнав. Мокра стигнав назад :rofl: Битно положив и сум пресреќна. Не земав овој пат ниту еден дополнителен и не се имав качено во кола од кога паднав 3тиот пат :D
     
    На Roksifoksi, Antolinaa, tina2018 и 8 други им се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.601
    Допаѓања:
    151.793
    браво
    честита
    сега возикај се
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Quincy

    Quincy Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2015
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    8.008
    Јас скоро две години ја имам возачката ама не возам редовно односно не возам воопшто. Сама имам возено само околу 5 км. Пред некој ден бевме со сопругот на пат и ми вика ајде вози на автопатот. Значи и да нема една кола пред мене, јас само што ќе седнам на возачкото седиште ме опфаќа некој страв, ми се забрзува чукањето на срцето, ме фаќа паника.... Едвај чекав да застанам негде да се смениме.. Незнам што ми е имам анксиозност од возење на кола и незнам како да ја совладам :sweat:
     
    На Amelia, tina2018 и candy.cane им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    Сама да се качиш и да возиш сама. Така ке ја совладаш. Бар така мене ми викаат.
     
    На Quincy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ова е нормално и додека не почнеш почесто да возиш сама ќе ти биде вака. Јас возам нешто повеќе од година, секој ден, после 2-3 недели возење сама престанав да паничам и да смислувам рути пред да тргнам каде било.
     
    На viniMini, Animali, Amelia и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Илина Дол

    Илина Дол Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    дечки колку време трае полагањево градска ? половина час или ... ?
     
  12. pravnicka_2604

    pravnicka_2604 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2016
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    1.104
    Пол:
    Женски
    По закон, односно правилник за спроведување на возачки испит, за Б категорија градската треба да е од 25-40 минути.
     
    На Илина Дол му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.696
    Допаѓања:
    72.589
    Пол:
    Женски
    28мин вчера возев :) (кога запишуваа на крај ги слушнав).
     
    На Илина Дол му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    Сеуште не се чувствуваш доволно сигурна, немаш искуство, затоа и се плашиш. Не е тоа некаков проблем ако имаш желба да возиш. На почеток ќе возиш со сопругот во кола, недела, две, колку што мислиш дека ќе имаш потреба, а потоа ќе си почнеш и сама. Ќе видиш колку повеќе ќе се опуштиш. И не мора одма на автопат. За некој е полесно, ама сепак се работи за поголема брзина што претпоставувам ти јавува анксиозност. Пробај прво во град, на пошироки улици.
    И јас на почетокот многу се плашев, мислев дека никогаш нема да научам да возам. Ама не се откажав, првите недели возев со дечкото или со некој од фамилијата, а потоа си почнав и сама. Одев секој ден на работа со кола иако имаше кој да ме носи.
    Греота е да положиш а да не возиш. Нема подобро од тоа да не треба никој да молиш за да отидеш некаде. Почни си, со тек на време ќе бидеш посигурна и ќе си возиш сама. :)
     
    На Quincy, mariz и tina2018 им се допаѓа ова.
  15. Quincy

    Quincy Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2015
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    8.008
    Се согласувам потполно. Не сум воопшто сигурна кога сум зад волан. И уште повеќе сум не сигурна кога ќе почне некој од назад да ми свети или да ми свири, си викам нешто правам погрешно. Сопругот ми вика ич да не те интересира назад, гледај си напред, ако му се брза вика нека те престигне:D
    А и според мое искуство се е и до психата. Имам денови кога ќе си речам можам и знам и тогаш возам поопуштено. А имам и такви кога не ми се качува во кола:doh:
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.560
    Пол:
    Женски
    И тоа е дел од проблемот, што има многу нетрпеливи луѓе кои не разбираат дека некој можеби е почетник и му ствараат уште поголем притисок. Ама убаво ти кажал сопругот. Се додека си почитуваш сообраќајни знаци и си возиш правилно, нема што да ти е гајле за тие зад тебе. За жал има многу безобразни луѓе, на кои најдобро е да не му придаваш значење.
    И до психата е да. Колку повеќе се плашиш, толку повеќе и грешиш. Ама доколку имаш желба и си упорна, ќе бидеш супер за кратко време.


    На темата, сметам дека сум добар возач. Возам секојдневно и се чувствувам сигурно. После возењето по снегот и мразот оваа зима, мислам дека нема место каде што се плашам да возам. Тоа хаос беше како се лизгаше. Така да, it's all good (fingers)
     
    На Shmizla94, PinkGirl* и Quincy им се допаѓа ова.
  17. Илина Дол

    Илина Дол Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Некој што полагал градска од Борис Трајковски да каже која рута ја возел ? :)
     
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Прва помош положена, теорија положена со нула негативни (fingers) набубав се :rofl:
    Сега почнавме со часови :)
    Ептен сум возбудена, исплашена во исто време :?:
    Мажле ми купил и кола за три недели стигнува заедно со него, се надевам нема многу во гаража да стои :wasntme:
    Конечно ми се исполнува долгогодишната желба ^_^
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Ова како јас да сум го пишувала:D:D. Јас имам 5 години возачка, ама исто како тебе дали 5 км сум поминала. Исто а, седнам на возачкото место же фаќа паника, се потам, имам стра. А инаку имам голема желба да возам а имам и потреба.
     
    На Quincy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Сабајле полагав полигон и немав грешки ниту на една вежба(не ми го земаа листот за да ми пишат било што) е кога отидов на рачна ми го земаа листот ми рекоа Кога си подготвена почни, си излегов како што треба од вежбата и тоа е тоа :) јас цел ден сум си радосна ама сега пред спиење си размислу вам нешто... Како да сум 100% сигурна дека имам положено? :lol::whew:
     
    На buba4e89 и tina2018 им се допаѓа ова.