1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возачка дозвола (и сè е можно). Какви возачи сте вие?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Mandarinna88, 15 јуни 2010.

  1. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Ахилова пета-поаѓање под рачна 4та вежба на полигон
     
  2. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Претпоставувам на мовчето горе така? стави во брзина почни да го отпушташ полека Кумплугот и во исто време притискај на педалата за гас и ке осетиш кога колата ке има снага за да тргне.Кога ќе се подигне задниот дел, во истиот момент ја спушташ рачната и додаваш малку повеќе туража за колата да добие снага и да може да повлече и тргаш без никаква мака, не се стискај не се плаши опушти се и да згрешиш не е крај света ипак е полигон затоа си дојдена за да научиш.Немој кога колата ке добие снага и ке мислиш дека си спремна да тргнеш и спуштиш рачна, нагло да го отпушташ кумплугот без да дадеш малку повеќе туража ке ти изгаси и ке тргне назад.Исто така кога ке ја спуштиш рачната во тој момент треба да работиш и со педалата за гас, односно малку повеќе туража и побрзо одпушти го кумплугот и не би требало да имаш проблем најбитно е да се опуштиш и да не размислуваш на ништо друго да се сконцентрираш поздрав и со среќа.
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Alex29

    Alex29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    Фала ти многуу!! ❤️
     
  4. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Np za sto i da ti treba vo vrska so ova pisi ako mozam ke pomognam pozdrav.
     
    На Alex29 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    -Креваш рачна
    - Ставаш 1ва (таа е стаена ако сакаш да се осигураш дека е 1ва)
    - Тргаш нога од кочница, префрлаш на гас (не даваш гас)
    - Пушташ по-полека скроз полека куплунг за да осетиш колата да го смени звукот и да затреси малце тоа е после пола од куплунгот измеѓу пола-крај
    - Даваш гас на 3-4000 обртаи
    - Пушташ рачна, гаста ја држиш и малце уште 1-2см попушташ на куплунгот не скроз и че тргни колата. Вежбај, и мене на почетокот ми беше тешко 4та ама после со тек на возење низ град и последниот час бевме на полигон немав проблем. Само вежбање.
     
    На tea1221 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Инструкторот и да ти вика е секогаш во право, ама не смеј тоа да те демотивира, треба со тоа добијаш уште поголема мотивација да се поправиш и да стегниш заби дека можиш. Секој почеток е тежок. Тоа што си закочила НАГЛО е твоја грешка од страв да не направиш беља напред ама не си размислила дека го ставаш повеќе во опасност тој позади тебе бидеќи тој не очекува нагло кочење и затоа ти се развикал инструкторот. Знам девојки кои ме возеле напочеток и имале страв ама после вистински професионалци. Концентрација на прво место и да не размислуваш на другите учесници со коли и да ти сфират и било шо не обрнувај внимание оти уште повеќе ќе те декоцентрира.
    А иначе да возиш со татко е уште полошо, не ја виде дупката, на секое пази пази, да не му се пикаш многу лево, ајде терај ако го чекаш вака ехее..
     
    Последна измена: 16 јули 2019
    На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Ви благодарам на сите што ми одговоривте сега сакам да ве прашам уште нешто на пример возам со инструкторот од 15h треба до 16:30 а гледам дека од полигон си идеме во 16h и некоја минутка.Ме тера да идам до автошколата која што ми е одалечена и имам доста време за пешки идење.Се си мислам дека со останатите не е така и ме чуди зошто толку рано завршуваме, а што се вика треба 20 мин.дур стигнеме на полигон.Мислење за ова?
     
  8. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ние вчера во 9 и 30 точно влеговме, а во 11:00 излеговме, денеска исто цел саат ипол бев на полигон, значи правилно си е така. Толку си платила и треба да си возиш толку, кажи му го тоа, барем за свои пари не треба човек да се срами нели.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    А ние на пример гледам дека он го планира времето фактички од самото тргнување од авто школото а не кога ќе влеземе на полигон а значи сигурно од местото на тргнување има 20/25 мин. Дур да стигнеме.Криво ми е..Што мислам дека со останатите кандидати не е вака, дури си мислам дека нив ги зима од каде сакаат.Но како и да е нема да дозволам ништо да ми ја поруши вољата за возење, а можеби ова е и за да зимам после дополнителни часови.Незнам стварно, но на моменти ми е криво и незнам како е правилно.Зошто јас гледам чим тргнеме он ја пали камерата..
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    И јас исто прв пат седнав зад волан со инструкторот и баш исто се чуствував, па кога ке требаше да сменам брзина се чуствував како нешто невозможно да треба да правам. Пробај да бидеш смирена и верувај дека од час на час повеќе ќе се опушташ и повеќе ќе знаеш... Мене лично многу ми помогна и што после неколку часа почнав и со татко ми понекогаш возев. Со среќа!
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Часовите се снимаат на камера и еден час мора да трае 1час и 30мин. Не смее да ја исклучи камерата пред да си одите, што значи излегувате порано за додека да стигнете до автошколата да биде таман времето.
     
  12. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    1.868
    Ако возиш ти од само место на тргнување тогаш и тоа се брои и кај мене беше така, а веќе каде да завршите треба да е ствар на договор и на двајцата да ви одговара пробај да му спомнеш дека тие далеку и слично..
     
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Кај мене камерата ја вклучува коа ќе влеземе во полигон, нели фактички финтата е да се снима како вози кандидатот, а не неговото тргнување од автошколата, секако не вози девојчето до полигонот.
    Абе како им прави така си одговараат, се е до тоа каква среќа имаш да ти се погоди (не)асален инструктор. :^)
     
    На tea1221, MrenaRiba, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Не не он вози до полигон,јас не.Многу ми е чудно.И као морало да идам јас до авто школото и од таму да сме почнувале неможело негде уз пат да ме собере.Дали е и кај останатите вака? Секое мислење ми значи! Благодарам.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Јас до автошкола одам и таму ме враќа, но во населба ми е и од дома ми е само на минутка, па мене ми одговара. Знам на мои другари и другарки ги собираа од места по договор, кај им одговара и кај им е поблиску. Излеа некој терсене инструктор ти се погодил, до тоа е.
     
    На Moon.Girl и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Незнам што да кажам стварно.А оваа автошкола ја одбравме со моите зошто на татко ми пријател мн добро стои со нив и знаете ајде со луѓе да ми биде подобро да ми посвети внимание итн.но јас сум решена да научам и се буквално што ме интересира го прашувам но малце губам воља спрема оваа неправда што ми се случува...Искрено..
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.553
    @Yeeah и мене ми снима веднаш кога ќе се качам во кола.Кога одев на полигон тој ме возеше до таму и од дома пак ме снимаше.Сега од дома јас се качам во кола и по град возам и исто ме снима.Исто,одиме до автошкола и се задржува максимално 10минути.Што знам,мене тоа не ми пречело до сега.Мислам дека мора да отиде и да те заведе.
    Иначе мојот инструктор ептен е добар,има трпение максимум и ептен добро се слагаме.
     
  18. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Ти благодарам може е така и правилно. :) Ќе си биде се само позитива,кога ќе си подразмислам може некогаш и не караат за наше добро. :)
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rakometar

    Rakometar Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Машки
    Инструкторот мој камерата ја вклучуваше кога ќе стигнеме на полигон и од тој момент 1час и 30 минути ги работевме вежбите после ја гасеше и си одевме се разбира по пат тој возеше. За возење низ град тој ме собираше од дома и ја вклучуваше камерата возевме 1час и 30 минути се враќавме до дома и ја гасеше камерата.За дополнителен час на полигон ми го смета времето од кога ме зема од дома( јас возам до полигон и назад).
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.553
    3-4 дена се полигон,после се е градска.Мојот ме носи и на полигон 2-3пати ги направам вежбите и по градот па се возиме.
    Само желба и волја и ќе биде. :D
    @Dream-Girl ќе биде златна,мене уште два часа ми останаа,не ми се верува.Опушти се и отварај 4 очи оти пешаци во мојот град секаде лагано си минуваат. :)
     
    На cresa-jagoda и Dream-Girl им се допаѓа ова.