Возачка дозвола

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од butterfly.mk, 14 јули 2011.

1. butterfly.mk

butterfly.mk Популарен член

Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    1.023
    Каде да најдам прирачник за полагање на тестовите и за полагање на испит во црвен кртс ?
    Книгата за тестовите ја има и по книжари или ... ?

2. loly89

loly89 Истакнат член

Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    74
    Тестовите по книжарници барај ги, а за полагањето во црвен крст таму ќе ти дадат. Така беше јас ко полагав сега ако е нешто изменето нз. поздрав

3. butterfly.mk

Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    1.023
    Благодарам многу :)

4. Jewel

Jewel Истакнат член

Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Јас кога полагав, прирачникот за полагање тестови ми го дадоа од авто школата кај што земав часови, а за прва помош од местото кај што полагав ни дадоа цд.

5. butterfly.mk

Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    1.023

ахам епа прво ќе прашам во Амсм па после ќе купам ако треба :)

6. LilMissBossy

LilMissBossy Истакнат член

Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    200
    Прирачникот се продава во АМСМ,ново издание,околу 500 денари.Вреди за парите.
    Не знам во која авто школа си,но ако си во АМСМ можеш од таму да ги земеш тестовите на усб во боја и после да си ги испринташ,јас така направив. :)

На Animali и butterfly.mk им се допаѓа ова.
  7. butterfly.mk

Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    1.023
    П планирам таму некако ми е најсигурно :lol:
    и тенк ју за инфо и јас ќе ги испринтам :)

На Animali и LilMissBossy им се допаѓа ова.
  8. Unfaithful18

Unfaithful18 Популарен член

Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    1.089
    Знае ли некој дали лекарско за возачка дозвола можам да извадам од Скопје, а не од градот каде што се водам по лична карта? :^)

9. taznata :(

taznata :( Истакнат член

Се зачлени на:
    28 мај 2016
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    66
    Дали знае некој дали може да полагам за возачка дозвола во друг град освен родениот?

На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  10. IM.TMKQ

IM.TMKQ Популарен член

Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    2.629
    Допаѓања:
    19.875
    Ќе може некој да ми ја каже целата процедура; колку време опфаќаат часовите, полагањата и дали веднаш се полага градска после тестови, исто ме интересира како одат плаќањата?

11. 'japan

'japan Активен член

Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    25
    Вака, прво ако сакаш да се информираш најубо за се, за цена за ова за она е да си појдиш во авто школата кај шо че ја вршиш обуката. Процедурата е следна:
    - Вадиш лекарско;
    - Заверуваш на нотар дека имаш завршено барем основно образование
    - Ако си малолетна/ен треба исто да завериш на нотар согласност од двајцата родители
    Потоа, одиш на теоретска обука 5 дена по 4 школски часа во еден ден или 3 саати. Кога че ја завршиш теоретската обука, ти следи практична обука. Практичната обука е 18 дена или 36 мото часови. Во еден ден, возиш по 2 школски часа или 1 саат ипол.
    Од кога че ја завришиш практичната обука т.е мото часовите, одиш во Црвен Крст таму тие 1200 денари. Еден ден одиш на предавање, после друг ден полагаш црвен крст. После си ја земаш папката од авто школа, одиш во испистен центар и пријавуваш испити тестови, полигон и градска. За плаќање на обуката зависи која авто школа че ја избериш и можиш во кеш или на рати да си ја напрајш.

На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IM.TMKQ

IM.TMKQ Популарен член

Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    2.629
    Допаѓања:
    19.875
    Ти благодарам многу.
    Уште едно прашање, дали тие го доделуваат датумот за полагање тестови? И дали веднаш е полагањето откако ќе пријавиш во испитен центар?

13. 'japan

'japan Активен член

Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    25
    Од кога че ја изодиш целосната обука и положиш црвен крст, одиш во испитниот центар. Таму си закажуваш или тие че ти кажат кога има слободен датум (то можи да биди за 2 дена или за 2 недели зависи кога има слободен датум) за првиот дел од испитот т.е тестот и цена. Полагањето е на компјутер и полагате 30 кандидати како екстерното шо беше. После, вториот и третиот дел од испитите т.е полигонот и градската исто така си закажуваш датум итн.. Пред 1 година ко полагаше братучедми, после полагањето на било кој дел и ако положиш или не положиш, требаше да поминат 8 дена па да пријавиш друг испит, сега незнам како е пошто јас моментално го извршувам практичниот дел т.е мото часовите и главните испите ми се после 17 Мај пошто тогаш полнам 18.

На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. IM.TMKQ

IM.TMKQ Популарен член

Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    2.629
    Допаѓања:
    19.875
    Се надевам тестовите нема да ми се поклопат со колоквиумите на факултет затоа прашувам дали има простор самостојно да избереш датум.
    Фала уште еднаш. :)

15. 'japan

'japan Активен член

Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    25
    Па зависи, да речиме денеска пријавуваш испит, тие ти го закажуваат за 20 март. Ако не ти одговара тој датум т.е да ти излези нешто до тогаш мислам 3 дена пред полагањето можиш да го преправиш датумот за покасно.
    Иначе нема проблем, тое то пошто и јас сега почнав и си возам.. И ти препорачувам жена инструктор за возење, иако сум машко али за обука најдобро е жена да те учи, иако мажите имаат повејче фаца за инструктор..

16. IM.TMKQ

IM.TMKQ Популарен член

Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    2.629
    Допаѓања:
    19.875
    Супер штом има таква можност. (fingers)

На 'japan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. GirlLove

GirlLove Популарен член

Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    2.506
    Допаѓања:
    8.114
    Имам полагано во мојот роден град, сега се префрлив жител на СК, дали треба да преполгам за возачка или само треба да си продолжам важност?

18. Kenzoo

Kenzoo Истакнат член

Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    1.206
    продолжуваш важност,нишо повеќе.

19. Rakometar

Rakometar Истакнат член

Се зачлени на:
    13 јануари 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    123
    Дали после завршена теоретска обука може да се полага теоријата или пак мора комплетно теорија и практичен дел да ги поминам со инструктор тек потоа да полагам теорија?

20. Ladybug98

Ladybug98 Истакнат член

Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    1.327
    Јас кога полагав теорија имав уште 2 часа за возење со инструктор, најдобро да си прашаш во авто школата.

На Rakometar му/ѝ се допаѓа ова.