Возачка дозвола

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од butterfly.mk, 14 јули 2011.

 1. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  1.023
  Каде да најдам прирачник за полагање на тестовите и за полагање на испит во црвен кртс ?
  Книгата за тестовите ја има и по книжари или ... ?
   
 2. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Тестовите по книжарници барај ги, а за полагањето во црвен крст таму ќе ти дадат. Така беше јас ко полагав сега ако е нешто изменето нз. поздрав
   
 3. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  1.023
  Благодарам многу :)
   
 4. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Јас кога полагав, прирачникот за полагање тестови ми го дадоа од авто школата кај што земав часови, а за прва помош од местото кај што полагав ни дадоа цд.
   
 5. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  1.023

  ахам епа прво ќе прашам во Амсм па после ќе купам ако треба :)
   
 6. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  200
  Прирачникот се продава во АМСМ,ново издание,околу 500 денари.Вреди за парите.
  Не знам во која авто школа си,но ако си во АМСМ можеш од таму да ги земеш тестовите на усб во боја и после да си ги испринташ,јас така направив. :)
   
  На Animali и butterfly.mk им се допаѓа ова.
 7. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  1.023
  П планирам таму некако ми е најсигурно :lol:
  и тенк ју за инфо и јас ќе ги испринтам :)
   
  На Animali и LilMissBossy им се допаѓа ова.
 8. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој дали лекарско за возачка дозвола можам да извадам од Скопје, а не од градот каде што се водам по лична карта? :^)
   
 9. taznata :(

  taznata :( Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2016
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Дали знае некој дали може да полагам за возачка дозвола во друг град освен родениот?
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 10. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.629
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Ќе може некој да ми ја каже целата процедура; колку време опфаќаат часовите, полагањата и дали веднаш се полага градска после тестови, исто ме интересира како одат плаќањата?
   
 11. 'japan

  'japan Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Машки
  Вака, прво ако сакаш да се информираш најубо за се, за цена за ова за она е да си појдиш во авто школата кај шо че ја вршиш обуката. Процедурата е следна:
  - Вадиш лекарско;
  - Заверуваш на нотар дека имаш завршено барем основно образование
  - Ако си малолетна/ен треба исто да завериш на нотар согласност од двајцата родители
  Потоа, одиш на теоретска обука 5 дена по 4 школски часа во еден ден или 3 саати. Кога че ја завршиш теоретската обука, ти следи практична обука. Практичната обука е 18 дена или 36 мото часови. Во еден ден, возиш по 2 школски часа или 1 саат ипол.
  Од кога че ја завришиш практичната обука т.е мото часовите, одиш во Црвен Крст таму тие 1200 денари. Еден ден одиш на предавање, после друг ден полагаш црвен крст. После си ја земаш папката од авто школа, одиш во испистен центар и пријавуваш испити тестови, полигон и градска. За плаќање на обуката зависи која авто школа че ја избериш и можиш во кеш или на рати да си ја напрајш.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.629
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу.
  Уште едно прашање, дали тие го доделуваат датумот за полагање тестови? И дали веднаш е полагањето откако ќе пријавиш во испитен центар?
   
 13. 'japan

  'japan Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Машки
  Од кога че ја изодиш целосната обука и положиш црвен крст, одиш во испитниот центар. Таму си закажуваш или тие че ти кажат кога има слободен датум (то можи да биди за 2 дена или за 2 недели зависи кога има слободен датум) за првиот дел од испитот т.е тестот и цена. Полагањето е на компјутер и полагате 30 кандидати како екстерното шо беше. После, вториот и третиот дел од испитите т.е полигонот и градската исто така си закажуваш датум итн.. Пред 1 година ко полагаше братучедми, после полагањето на било кој дел и ако положиш или не положиш, требаше да поминат 8 дена па да пријавиш друг испит, сега незнам како е пошто јас моментално го извршувам практичниот дел т.е мото часовите и главните испите ми се после 17 Мај пошто тогаш полнам 18.
   
  На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.629
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Се надевам тестовите нема да ми се поклопат со колоквиумите на факултет затоа прашувам дали има простор самостојно да избереш датум.
  Фала уште еднаш. :)
   
 15. 'japan

  'japan Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Машки
  Па зависи, да речиме денеска пријавуваш испит, тие ти го закажуваат за 20 март. Ако не ти одговара тој датум т.е да ти излези нешто до тогаш мислам 3 дена пред полагањето можиш да го преправиш датумот за покасно.
  Иначе нема проблем, тое то пошто и јас сега почнав и си возам.. И ти препорачувам жена инструктор за возење, иако сум машко али за обука најдобро е жена да те учи, иако мажите имаат повејче фаца за инструктор..
   
 16. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.629
  Допаѓања:
  19.875
  Пол:
  Женски
  Супер штом има таква можност. (fingers)
   
  На 'japan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.506
  Допаѓања:
  8.114
  Пол:
  Женски
  Имам полагано во мојот роден град, сега се префрлив жител на СК, дали треба да преполгам за возачка или само треба да си продолжам важност?
   
 18. Kenzoo

  Kenzoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  1.206
  Пол:
  Машки
  продолжуваш важност,нишо повеќе.
   
 19. Rakometar

  Rakometar Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2017
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Машки
  Дали после завршена теоретска обука може да се полага теоријата или пак мора комплетно теорија и практичен дел да ги поминам со инструктор тек потоа да полагам теорија?
   
 20. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  1.327
  Пол:
  Женски
  Јас кога полагав теорија имав уште 2 часа за возење со инструктор, најдобро да си прашаш во авто школата.
   
  На Rakometar му/ѝ се допаѓа ова.