1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Возраст за давање согласност за сексуален акт

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 3 август 2018.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.553
  Допаѓања:
  206.619
  Читав малку за Македонскиот кривичен законик и сега прв пат дознавам, дека 14години и на горе е возраста на која личност може да даде согласност за секс.

  Не знам зошто, но цело време мислев дека е противзаконски полнолетен да има секс со малолетен.
  Иако сум опенмајндед и разбирам дека има различни однесувања кај луѓето, сепак ме погоди овој факт.

  Во САД, според закон, до 18 години, се рачуна дека личноста не е во состојба да даде согласност. Мислам дека и во Германија е 14, како и кај нас.

  За мене, 14 е премалку и сметам дека треба границата да се помести, барем на 16, бидејќи статистички, најголемиот дел од тие кај нас, прв пат стапуваат во сексуални односи на 16 годишна возраст.

  Кој е вашиот став околу ова?

  Овде е кратко сумирана темава и законот.
   
  На tambelina, Feminka22, Gosh и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Natural91

  Natural91 Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2017
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Јас мислам 16 пак би била посоодветна возраст. На 14 уште си дете.
   
  На lunchy и WildMk им се допаѓа ова.
 3. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.990
  Во САД во секоја држава е различно, не е секаде до 18 години. Во некои држави има и т.н. Ромео и Јулија закон, односно на пример можеш да имаш секс со 13 годишни легално, ама само ако си и ти 13 или 14 годишен.

  Ваквите закони постојат да ги заштитат децата од злоупотреба и затоа до некаде ми е океј возраста да биде 14 години, сепак не си веќе мал и разбираш што е тоа секс, знаеш да кажеш не.

  Ама ова е од легална страна. Од етичка, никогаш нема да престане да ми биде гадно возрасни, 20, 30 или 40 годишни луѓе да одат со деца од средно. Иако се до некаде свесни за својата сексуалност, сепак се деца на кои уште им се развива мозокот и центарот за донесување рационални одлуки, не е исправно возрасен човек да ги злоупотреби, не само сексуално.

  Можеби најдобро би било да има Ромео и Јулија закон, ако си 13 можеш да имаш секс највеќе со 14 годишни, ако си 14 највеќе со 16 и така се додека детето не наполни 18 години.
   
  На crimson, Sannelaa, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.553
  Допаѓања:
  206.619
  Па не е само етички.
  Сеуште се развиваат на 14 години. Некои сеуште немаат ни циклус добиено. Да не зборуваме за тоа дека сеуште се на возраст на која одлуки носат импулсивно, а не разумно. Не им е сеуште доволно развиен центарот за логика и аналитика. Башка, што медицински, бременост кај жени под 18 години, по дифолт се рачуна за ризична бременост. Мислам дека треба да се земат во предвид сите овие факти.

  Се согласувам дека, доколу и двајцата се малолетни, не треба да биде против закон, бидејќи можноста за злоупотреба е далеку помала, скоро непостоечка.. освен ако не е во прашање социопат или психопат. Но на 25 веќе си со сосема развиен мозок и лесно може да заведе и излаже некој на таа возраст (практично) 14годишно дете.
   
  На crimson, tambelina, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
 5. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.750
  Пол:
  Машки
  Кој дава согласност за сексуален акт ?
   
 6. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.990
  Не ми текна за бременоста. Ако гледаме од тој аспект, треба да биде забранет секс со женски под 18 години. Штом некој се решил да има секс, треба да знае дека треба да се заштити и дека има мност да забремени. Сепак мислам дека младите знаат како се прави бебе и треба да се остави на нивна одговорност да биде безбедниот секс, нема потреба да има закон за да ги заштити.

  Сите што учествуваат во него. Ако нема согласност тогаш е силување.
   
  На tambelina, Someonespecial и WildMk им се допаѓа ова.
 7. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.750
  Пол:
  Машки
  @Joi значи некој од 25 години може да има секс со некоја од 14 години, ако она се "се согласи"?
   
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.315
  Пол:
  Женски
  @WildMk и јас сум за тоа да се помести границата на 16 години. 14 години е мала возраст.
   
  На Martka, Natural91, Sannelaa и 8 други им се допаѓа ова.
 9. SeaMermaid

  SeaMermaid Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2015
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  13.369
  Пол:
  Женски
  Се согласувам дека 14 години е премала граница,барем 16.Детето тогаш се наоѓа во најсензитивен период,почнува да ја открива својата сексуалност,па носи непромислени одлуки.Се разбира на 16 години си се уште малолетен,ама законот сега те третира како постар малолетник.Не е забрането возрасен да има секс со малолетник од 14 години па нагоре,ама секако не е етички некој 30-40 години да има секс со дете од 14.Свесни сме дека тоа е емотвно манипулирање,и за таквите случаи би требало да постои посебна заштита во законот.Во Америка некаде полнолетство се достигнува на 21 година,ама овој закон со 18 години,им е добар,сепак те штити.Иако ретко кој се придржува до него,заштитата е поголема.
   
  На Someonespecial, La.loca, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.990
  Во Македонија, да.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  8.510
  Пол:
  Женски
  Не знам за вас ама на мене ни личност од 16 години да има односи со штознам 25 годишен не ми е нормално.
   
  На Independent Girl, bunny19, Indiegurl и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.750
  Пол:
  Машки

  Тоа е малце ретардирано.
   
  На Feminka22 и Joi им се допаѓа ова.
 13. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.183
  Допаѓања:
  32.337
  Пол:
  Женски
  А нормално ви е некој што има 25 да има односи со некој од 36? Исто е доколку се согласат и двајцата нека уживаат!
  Нели љубовта нема граници.
  Како и да е сепак според мене 14 е премала возраст јас не би ни 16 над 17 години би го ставила...
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  8.510
  Пол:
  Женски
  Да.
   
  На senza.parole, Feminka22, poenta и 4 други им се допаѓа ова.
 15. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.183
  Допаѓања:
  32.337
  Пол:
  Женски
  кај нас има случај девојчето да е помало од дечкото повеќе од 12 години значи ретко е но сепак има зар тој повозрасен би ја гледал само и не би ја допирал нели.
  Како што старите сакаат помлади така и обратно.
   
  На Jane.Birkin и WildMk им се допаѓа ова.
 16. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  8.510
  Пол:
  Женски
  Ама што има врска тоа? Јас велам не е исто 16/25 и 25/36. Зашто во првиот случај 16 годишната личност се уште е тинејџер и возрасниот може да има влијание врз тоа како размислува тинејџерот, без разлика дали е свесно манипулирање или е „искрен“ со своите емоции. А ако има влијание тоа значи не е целосна согласност.
   
  На kolovoz и Victorian им се допаѓа ова.
 17. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.183
  Допаѓања:
  32.337
  Пол:
  Женски
  Значи тоа на 16 години ако се запнало за секс со постар ти неможеш да му речеш не и да спречиш значи на него/нејзе сигурно им е подобр сп постар искусен во таа работа отколку со некој нивна возраст.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  8.510
  Пол:
  Женски
  Возрасниот со која 16 год. особа сака да има секс може и треба да каже не.

  Не можело да се рече не. :drunk:
   
  На Victorian, Someonespecial и ane.bella им се допаѓа ова.
 19. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.603
  Допаѓања:
  3.306
  Проблемот со ваквите закони е дека не прават разлика помеѓу видот на сексуалното задоволување и не ги земаат целосно во предвид сексуалните потреби на тинејџерите, а неретко го ставаат злоставувањето во ист кош со доброволните сексуални врски само поради тоа што математички бројките не се поклопуваат(ова варира од држава до држава).

  До 18 години кај повеќето луѓе телото е во развој па за да не се оштети вагината кај девојките или за да не забременат додека не завршат средно школо, ај да речеме дека границата реално е 18.

  Но што правиме со оралниот секс и взаемната мастурбација и сл .? Тоа спаѓа во сексуалност но не е класичен сексуален акт каде нема опасност ниту од забременување ниту од оштетување на телото кое е во развој - секако, под претпоставка двајцата партнери да се здрави т.е. да немаат преносливи болести.

  А менталната зрелост е релативна работа, зависи од генетика, средина, воспитување така да не може да се генерализира. Некои имаат накај 30 години а се однесуваат како средношколци, и обратно средношколци кои слободно можат да се осамостојат од своите родители и да бараат работа (кога би ја имало достапно како во САД порано).

  Во тој поглед мислам дека границата 14-15 отприлика соодветствува на реалноста ако е во прашање орален секс.
   
  Последна измена: 3 август 2018
  На bunny19 и Victorian им се допаѓа ова.
 20. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.183
  Допаѓања:
  32.337
  Пол:
  Женски
  Ама знам дека може и треба но како што ни оди младинава не знае да рече за НЕ!