1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Воспаление на црева

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од petarkav, 16 ноември 2013.

 1. petarkav

  petarkav Нов член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво
  Имам проблем со цревата бев на доктор ми направија ехо и ми рекоја дека ми се воспалени цревата.
  Болкиве почнаа скоро една година,имам болки во цревата,испуштам гасови,изнемоштеност,може и температура да кренам.
  Едно 20 пати истото ми се случува некогаш 2-пати во месецот а некогаш и повече пати.
  Прочитав дека тоа можно е патогените бактерии во цревата,требало да сум внимавал да не јадам многу мрснма храна,зачинета и да јадам малку но поначесто и убаво храната да биде изџвакана.

  Исто така прочитав дека требало да конзумирам чај од жалфија,лук,мед,каранфилче,цимет овиа природни состојки ги уништувале бактериите.

  Ако може и некој ваш совет би ми бил од корист.
   
 2. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  82
  Можеби и да не е предизвикано од бактерите односно зголемено присуство на истите, затоа не би те советувал да консумираш лук и цимет.
  Сега тоа воспалени црева е многу општ термин, ти дадоа некоја поточна дијагноза, имаш направено други тестови?
  Случајно да немаш дијареа или констипација? Или пак болките што ги добиваш дали се придружени со констипација или дијареа?
  Дали одењето по голема нужда ти претставува проблем(неможност, пречесто одење или пак болки)?
  Иначе имаш право за чајот од жалфија, исто така може и камилица и кантерион, потоа медот е одличен(посебно ако можеш да најдеш биомед со матичен млеч и прополис).
  Купи си шведска горчица/горчивка, скапа е но помага многу, пи многу течнпсти не јади мрсна, пржена, зачинета и тешка храна. Цигари и алкохол никако.
   
  На love-cat19 му/ѝ се допаѓа ова.