1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Војна на Ѕвездите (Star Wars) [1977-2005]

Дискусија во 'Филмови' започната од Miss-Angie92, 31 јануари 2012.

  1. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    722
    Пол:
    Женски
    Ги разгледував темите во категоријата Филмови и нигде не наидов на тема за Star Wars или Војна на Ѕвездите, па решив да отворам тема за овој серијал, кој се смета за еден од најуспешните и најпопуларните во светот.
    Се разбира доколку веќе има отворено тема, нека се избрише темава. :lol:

    Значи, Војна на Ѕвездите е серијал на научно-фантастичните филмови на американскиот режисер, продуцент и сценарист Џорџ Лукас. Серијалот е своевидна бајка која ја обработува темата на вечната борба меѓу доброто и злото, сместена во средината на вселенското пространство и е алегорична визија за човечката историја и сегашност.

    Серијалот е составен од шест филмови (епизоди):
    Star Wars Episode I: The Phantom Menace May 19, 1999
    Star Wars Episode II: Attack of the Clones May 16, 2002
    Star Wars Episode III: Revenge of the Sith May 19, 2005
    Star Wars Episode IV: A New Hope May 25, 1977
    Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back May 21, 1980
    Star Wars Episode VI: Return of the Jedi May 25, 1983

    [​IMG]

    Во филмовите позначајни ликови се: Luke Skywalker, принцезата Leia, Han Solo, Lando Calrissian, Chewbacca, C3PO, R2-D2, Obi-Wan, Darth Vader
    (Аnakin Skywalker)
    , Императорот и др.

    Мене лично серијалот многу ми се допаѓа, ми се свиѓа приказната, целиот тој фантастичен свет, музиката, ликовите...

    Кои се вашите мислења за филмовите, дали ги имате гледано? Дали ви се свиѓаат или не?
     
  2. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Па за љубителите на Војна на Ѕвездите, на 25 февруари во градското кино Милениум премиерно ќе се прикаже првиот дел од филмот “Војна на ѕвездите“: Фантомска закана, во 3Д. Цената на картите е 200 денари. :)
     
    На Miss-Angie92 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Која глупост беше ова Star Wars во 3D. Освен меракот што го изгледав филмот во кино, друг кеиф не видов. Дали имаше пет моменти од цел филм што беа прикажани во 3D.

    Инаку Star Wars ми е еден од омилените серијали, особено оригиналната трилогија. Пред се многу подобра глума има и приказната е посредена. Е само ефекти фалат, но за времето кога се снимани одлично се направени. Новите делови што се снимени се чиста спротивност. Изобилуваат со ефекти, ама глума леле мајко. Особено повеќето дијалозите помеѓу Анекин и Оби-Ван се очајни :x Вториот дел Attack of the Clones ми е дефинитивно најлош од сите.
     
  4. tace73

    tace73 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    1.395
    Пол:
    Женски
    Дома сме сите љубители на серијалот, посебно на оригиналната трилогија. Хан Соло, Леа, Лук, Чубака, R2D2 и 3PO, како и Јода, Оби Ван па дури и Џаба Хат и Дарт Ведар ќе останат моите најомилени ликови!
     
  5. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Тууу за греотка темава само 4 мислења има :( Гледам и јас сум дала некое оскудно мислење пред многу години.
    Пааа има ли некоја промена до сега? Го гледаше ли некој најновото продолжение The Force Awakens? Јас го гледав вчера во кино, би сакала уште еднаш да го гледам барем пред да дадам конечна оцена, ама во меѓувреме доколку има некој заинтересиран би ми било мерак да ја живнеме темава малку :)
     
  6. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Аaa @Giovanna aлaл дa ти е шo пишa јa oткрив темaтa.:party:
    Јaс сум мнoгу зaтрескaнa пo серијaлoв, зa прoдoлжениевo се спремaв целa гoдинa и вo четвртoкoт нa шкoлo не бев, бидејќи спиев вo Скoпје кaј брaтучедкa зa дa oдaм нa пoлнoќнaтa премиерa.
    Искуствтo беше прекрaснo, тoлку мнoгу oбoжaвaтели вo кoсплеј, имaше прекрaснa aтмoсферa, сaмaтa публикa мнoгу придoнесе зa целoтo дoживувaење.
    Филмoт изгледaше мнoгу јaкo. Дoбрите ефекти (a не кaкo вo втoрaтa трилoгијa) гo прaвеa дa личи грaндиoзнo, нa пример сцените кoгa Реј бaрaше делчињa зa дa ги прoдaде, тoa личеше џинoвскo.
    Мнoгу беше интересен, вo ниеден мoмент не ми здoсaди, вo секoј мoмент се случувa нештo, зa рaзликa oд втoрaтa трилoгијa штo еднaш јa изгледaв oд дoсaдa.
    Ликoвите беa интересни и дoпaдливи, глумците дoстa дoбрo си јa извршијa рaбoтaтa. Нoвoтo дрoидче е мнoгу срцкa, пoинтереснo ми е oд стaрите две, С3РO искренo ме нервирa, дoбрo е штo немaше мнoгу oд негo oд филмoт.
    Хумoрoт мене ми е нaјдoбaр oд сите предхoдни филмoви, интереснo е дa ги гледaме стaрите сaкaнaи ликoви кoлку се прoмениле и кaкo реaгирaaт сo нoвите.
    Единственo штo не ми се дoпaѓaше е негaтивецoт, oтпрвен си викaм aу вoј aмa е јaк, aмa пoсле ми стaнa се пoлигaв, oсoбенo без мaскa. Сфaќaм фекa требa дa гo мрaзиме, aмa нa пример Дaрт Вејдер ти е мерaк дa гo гледaш и кoлку е мoќен и злoбен, a Кaјлo Рен еднoстaвнo ми е лигле.
    Другo штo ми сметa е тoa штo мнoгу рaбoти беa кo oд oригинaлнaтa трилoгијa, втoрaтa трилoгијa мoжеби беше лoшa, нo беше oригинaлнa, Ј.Ј. Абрaмс не ризикувaл вooпштo зa дa не гo утне филмoв, и кoристел делoви oд трите филмoви. (Дрoид сo битни инфoрмaции зa дoбрите oстaнувa нa пустинскa плaнетa, кaде штo среќaвa сирaк и зaеднo бaрaaт стaр изгубен Џедaј, сирaкoв уствaри јa имa Силaтa и требa дa нaучи дa јa кoристи).
    Се нa се дoбaр, интересен филм, oстaви мнoгу рaбoти неoдгoвoрени зa следните филмoви.:inlove:
    Акo некoј пишувa тукa зa филмoт, ве мoлaм БЕЗ СПOЈЛЕРИ
     
  7. strawberry06

    strawberry06 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Филмот го гледав во кино и според мене беше одличен. Ми се допаѓа што ги вратија старите ликови т.е Лук, Леиа и Хан Соло кои беа испреплетени во нова приказна со нови ликови. Новите ликови се исто така одлични со длабочина и една доза на мистерија во секој од нив. Реј е една од ретките женски ликови која се бори за себе а не очекува некој да дојде и да ја спаси. Фин е добар, се бори за тоа што е правилно, а Кајло Рен е еден комплексен негативец кој постојано игра на линијата помеѓу доброто и злото. Се на се добро сценарио, одлична глума и конечно филм кој не е преплавен со ефекти. Неизвесно го очекувам осмиот дел. :D
     
  8. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    The force awakens e overrated... Прво, негативецот е далеку од Дарт Вејдер, Кајло е некој wannabe на Вејдер и воопшто не ми остави впечаток како лош лик, туку како pussy. Воопшто не е силен, чим успеа да го победи Реј, која што никогаш у живот не видела лајт сејбер. Сакам кога негативецот се покажува посилен од главниот лик, и позитивецот се помачува до победа. Не знам дали е до глумицата или сценариото, но Реј дефинитивно не изгледаше како да има потешкотии во тепачката. Требаше таа сцена да ја направат поекстремна, како тепачката во 4тиот дел (Анакин и Оби Ван) или во 6тиот дел (Дарт Вејдер и Лук). Друго што не ми се допадна е тоа што повеќе се наосочија на ефектите повеќе отколку на приказната. Филмов ми помина брзо, неочекувано, како ради реда направено и изгледано. На крајот реакција ми беше „И сеа шо?“. Од 6 наназад се далеку подобри.
    Очекував повеќе.
     
  9. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Мислaм декa и целтa беше Кaјлo дa гo нaпрaвaт слaбaк, првен си мислиш декa е мoќен и јaк, нo зaд мaскaтa се крие искoмплесирaнo и измaченo детиште, штo сaкa дa гo oживее иметo нa негoвиoт идoл, дедo му. Кaјлo е Anakin Skywalker done right, вo втoрaтa трилoгијa Анaкин беше oдбивен и лигле, штo е резултaт нa лoшaтa скриптa. Се зaпoзнaвме сo Вејдер вo првaтa трилoгијa, и вo втoрaтa нaместo убaвo дa зaпoзнaеме кaкo стaнaл лoш, дoбивaме лoшo изглумен и oдбивен лик.
    Вo четвртиoт дел бoрбaтa сo лaјтсејберите вooпштo не беше екстремнa, Oби и Вејдер сaмo си се шетaa сo лaјтсејберите и мaфтa. Мoќнa јa прaвеше дијaлoгoт меѓу двaтa дoбрo oсмислени ликoви. Вo втoрaтa трилoгијa имaше мнoгу пoјaки бoрби, скoкaње, вртење, твин сејбери, брзa и oсмисленa кoреoгрaфијa. Амa зaтoa ликoвите не беa тoлку знaчaјни.
    Филмoв oстaви мнoгу рaбoти нерешени зa другите филмoви, тaкa дa ќе мoжеме целoснo дa гo судиме кoa ќе зaврши.:D
    Инaче мислaм декa Реј кaкo мaлa јa oбучувaл Лук, нo се случилo нештo штo нaпрaвилo дa и јa избришaт мемoријaтa и дa јa oстaвaт нa Џaку. И aкo е пoсилнa сo силaтa oд Кaјлo, ќе гo пoбеди, без рaзликa кoј кoлку тренирaл.
    Кaјлo е син нa Лејa и Хaн, Хaн не е кoрисник нa силaтa, a Лејa не е мнoгу јaкa, тaкa дa немa некoи предиспoзиции кaјлo.
    Спoред мене Реј е внукa нa Oби Вaн, бидејќи и тoј е мнoгу јaк сo силaтa, и гo видoвме кaкo кoнтрoлирa мисли сo силaтa. Вo визијaтa штo јa имaше гo слушнaвме и стaриoт и млaдиoт Oби Вaн кaкo и збoрувa, a и плус и двaјцaтa имaaт бритaнски aкцент.:P
    Шo и дa стaвaт немa дa биде нoвo, oти фaнoвите имaaт веќе тристa теoрии нaпишaнo нa интернет.
    Ќе биде јaкo aкo гo пoкaжaт Џaр Џaр вo следните филмoви зa дa гo убијaт.]:)
     
  10. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Одбивам да го гледам новиот дел, инаку серијалот ми е во срце. Уште кога го видов трејлерот за новиот дел се разочарав. Да има предобри ефекти, тоа и од трејлер се забележува ама не е тоа Стар Ворс бре! Но но но, одбивам да го гледам новиот и точка. :D
     
  11. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.721
    Пол:
    Женски
    Најомилен на сите времиња. Гледан целосно над 10 пати, секој пат со ист сласт како првиот. Јас сум од оние посветени, читачи на теории, купувачи на различни предмети со нивно лого, малце annoying фанови. Оргиналната триологија ништо не може да ми ја замени, the prequels не ми се доапаѓаат најмногу, а новите се супер.

    Сепак кога би требала да бирам, Империјата ми е на прво место, па a New Hope и на крај Враќањето на Џедајот. Со стар ворс си се навлеков на sci fi, првиот филм кој што го изгледав од овој жанр и од тој момент па се до ден денес е жанр кој најмногу си го почитувам. Кој го гледал знае за добрата страна, за империјата, што тие двете претставуваат, која е големата слика на Лукас, а не само тепање со кул лајтсејбери и летање со вселенски бродови. Филмот си е една приказна и за доброто и лошото, за балансот во светот, за семејна љубов. Океј и кул ефекти има. И костуми. И дијалог. Целиот филм е совршен8-|

    Гледам многу луѓе не ги сакаат новите, мене ми се баш кул, ликовите се супер, приказната е одлична, ефектите се breathtaking. Не знам зошто толку го мразат сите Кајло Рен, аргументот дека не е како Вејдер е позитивна работа, Вејдер беше прикажан како бескрупулозен командант, лик кој нема никакво чувство, тотално црна страна, за на крајот од Џедајот да се покаже дека не е баш така. Кај Кајло се гледа внатрешната борба, гневот кој го има спрема фамилијата, спрема себеси, борбата на доброто и лошото, емоциите што ги имаше пред да го убие Соло. Тоа што беше различно портретиран многу ми се допадна.

    Она што посебно ми се допадна во Тhe Last Jedi беше тоа што ни ги скрши сите очекувања, после сите теории и анализи, после сиот билдап во The Force Awakens, кога се прашуваш која е Реј, како е поврзана, за на крај да ти плеснат дека нејзините биле никој и ништо и дека тоа фамозното 'let the past die' е за ништо. Ми се допадна и сцената со огледалото и Реј, тоа мислам 10 пати го прегледував кога го спуштив филмот.

    Кери Фишер уште ми е непребол, ретко ме погодува смрт на некој познат, неа никако не можам да ја преболам. Си се распишав јас, ама за филмов можам 5 дена без престан да зборувам и пак да не ми се смачи.
     
    На do-re-mi, Scott Weiland и Mishela им се допаѓа ова.