1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Во друштво на куртизаната (Сара Дунант)

Дискусија во 'Книги' започната од Nati.P, 2 август 2011.

 1. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  Сара Дунант во овој роман толку сликовито го опишала животот во Ренесансна Италија.

  Во центарот на вниманието е куртизаната Фјамета Банкини и нејзиниот верен пријател и придружник, џуџето Бучино Теодолди. Тие двајцата бегаат од Рим кога бил нападнат од армијата на Светиот Римски Император во 1527 година, и одат во Венеција - царството на куртизаните. Со помош на Ла Драга, слепата жена која ја лекува, како и на нејзиниот верен придружник Бучино, тие започнуваат да ја развиваат стратегијата за да се пробијат и инфилтрираат во Венецијанското општество и да продолжат да го живеат животот како до тогаш - во сјај и раскош!

  Дунант напишала еден неверојатен роман испреплетен со историски настани кои го будат вашиот интерес и ја оживуваат Венеција од тој период пред вашите очи, но пред сѐ, ова е роман со една љубовна приказна. Таа вешто успеала да ги сплоти различните ликови почнувајќи од Турчинот кој бара нови и млади љубовници за својот султан, љубовникот на Фјамета, слепата девојка Ла Драга итн...

  Сѐ на сѐ ова е една неверојатна приказна за желбата и разочарувањето, гревот и религијата, лојалноста и пријателството и воедно нѝ дава портрет на еден од најубавите градови во светот - Венеција!!!  Ја прочитав во еден здив, многу е интересна и самата книга те тера да ја дочиташ до крај, па девојки, најсрдечно ви препорачувам да ја прочитате и да споделите свои мислења ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • 49143g.jpg
   49143g.jpg
   Големина на фајлот:
   17,1 KB
   Прегледи:
   220