Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вработување

Дискусија во 'Образование' започната од Filipius, 12 февруари 2015.

 1. Filipius

  Filipius Нов член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Ако се запишам на ФЗНХ, каде би можел да се вработам и колкава ке ми биде платата?
   
 2. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.043
  Тоа зависи од твојата среќа најмногу, може и ко невработен да си седиш после дипломирањето или да работиш во маалска продавница за 10.000мкд, а може и да се вработиш во некоја фабрика или институт каде што би зимал плата 30.000мкд и више.
  Пред се треба да размислиш дали е тоа тоа што сакаш да го учиш и што навистина те интересира, затоа што се друго ќе биде џабе, ќе учиш со сила и нема да се вложиш целосно, нема да бидеш продуктивен и ќе учиш колку ради реда да завршиш па за работа што се најде тоа... Доколку те интересира навистина, не само ова, туку било што, шансите да успееш и да постигнеш многу на тоа поле се доста поголеми, затоа избери го она што го сакаш без разлика на тоа која професија е повеќе платена. Тоа е релативно, да речеме дека докторите се најплатени, не е точно, затоа што има луѓе кои завршиле факултет за физичка култура на пример, па се поголеми експерти во својата област и се платени повеќе од докторите.
   
  На Sahlene, Ice&Fire, mackica1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.