1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со разведен/а

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од pocetna, 28 октомври 2010.

?

Дали да стапам во врска со разведен?

  1. Да

    145 глас(а)
    46,3%
  2. Не

    168 глас(а)
    53,7%
  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Ко прво девојкава веројатно веќе си го решила проблемот ама темава ме заинтересира. Ко второ да погледнеме поинаку на проблемот, со оглед на тоа што таа многу малку кажа ќе претпоставуваме. Прва ситуација, не можеш никого да осудиш предвреме, што ако дечкото, сеуште може да се нарече дечко со оглед на тоа што и не е толку стар, 29 години има само, не е дека е прастар веќе, значи, што ако дечкото си бил во ред, жена му била таа на која и мрдала опашката, што ако не е тој виновен за разводот. Рековте се развел од првата веројатно ќе се разведе и од тебе, не можеш да знаеш, животот е тркало. Дали во оваа ситуација би бил душичка и би го жалеле, зошто пак сега да не е душичка за жалење. Втора ситуација, ако има деца, кои што патем живеат со него, значи дека е осуден на тоа сам да живее цел живот. Значи да беше жена со 3 деца можеше да се омаж по втор пат ама овој е маж и не може. Девојќи да не бидеме премногу прострасни. Трета ситуација, и најцрното сценарио според мене, да е жива и здрава жена му бивша, но што ако беше скроз друга ситуација, што ако тој беше вдовец со три деца, пак ќе беше сирот му треба некоја да го утеши. Ќе речам, ова е најцрното сценарио, но сите би помислиле исто, значи што вели баба ми, за едните мајка за другите макеа. Не може така пријателки драги, дајте да бидеме реални, и тој и таа имаат право на живот, е да пријателкава наша е многу мала, на 20 години не чини да се зацрнуваш и да бидеш нечија мајка, поготово не на 3 деца а толку млада, не иде едноставно, да беше само развден што рекоа другиве ок, годините не се проблем, но децата се голем товар. Јас сепак се прашувам што е со дотичниот, не за џабе децата се со него, веројатно има нешто, но дека е прастар и нема право на живот не е така, само нашава пријателка е премлада за него и неговите 3 деца, тие деца треба да бидат згрижени, нахранети, испеглани и испрани, спремни секој ден за во школо, а ти душо моја немаш многу годинки да ја превземеш сета таа грижа. Доколку вашата врска доесга опстојала, доколку сте сеуште заедно, почекај уште малку, созреј уште малку па после размислувај за крупни чекори, дај боже да ви се посреќи во животот и да си имате одличен заеднички живот, па и дечиња, па да не доживеете она за што сите зборат, раздор и поделба на мое, твое и заедничко. Со среќа!
     
    На M.V131993 и macence85 им се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Секој има право на втора шанса во животот. Доколку самата девојка/жена не е причината за разводот, не е воопшто за осудување. Ете, се случило, не одело, се развел човекот и сеа има право да си продолжи со животот (како што и жената има право на истото).

    E сега тоа не значи дека новата љубов на разведениот маж треба да престане да биде човек и да се однесува лошо со децата и жената од претходниот брак, особено сум против малтретирање на децата или да се прават обиди да ги изолира од животот на мажот. Тој има бивша жена, но не и бивши деца.

    Ретки се тие случаи во кои разумот надвладејува и постои културен однос меѓу сите тие луѓе. Не зборам сеа лее кафиња цмок, цмок, тајни кажување, туку ете да се има еден компромис, да не се дозволи на децата да им е страв кај таткото да си идат пошо не знаат баба Рога шо ќе им напраи, или пак обратно на втората жена да и` е страв и трепет децата кога идат од првиот брак.
    Познавам еден случај на разведени ама цивилизирани луѓе. Човекот се разведе од првата жена затоа што таа многу време се посветуваше на работата. Имаат и дете. Тој се прежени. Со другава жена има уште две деца, ама новава жена (барем така викаат) воопшто не го делела детево од прв брак (според постапките да се разбереме :!: секако повеќе си ги сака своите деца) од сопствените деца. Сеа нормално нејзините повеќе си ги сакала, но и детето од првиот брак не му правела да се чувствува како непожелно. Си ги воспитала децата убаво да се однесуваат со него, ама и првата жена не дозволила детето да се однесува лошо кон втората жена. Еднаш се запраив муабет со втората жена и она баш вика „Шо ми смета едно дете шо доаѓа еднаш неделно или на две недели? Другарчиња на мои деца како сум ги дочекувала и на спиење и на се`, а не па да станува збор за дете од мојот маж. Со таа жена ништо лошо си немаме направено, нити јас сум и` се вмешала во бракот, нити таа за коси ме фатила кога се омажив за него. Не направила да се чувствувам непријатно, кога го носи и си доаѓа по детето не се ни качува горе, туку во кола си чека, па да речеш го користи да си го врати мажот. Дете е тоа. Кога е добро со мене, зашто ја да бидам лоша со него?“
    Е сеа ако децата живеат со таткото, тука е веќе проблем со кој рееееетко која може да се справи и ретко кое дете би и` кажало еден ден фала за тоа, сепак зависи од тоа колку таткото го има детето подготвено за тоа...но познавам жена која успешно се справила и со тоа.
    Нормално, на почетокот се чувствувал некој заеднички отпор, но со тек на време (читај 5-6 години) се навикнала на децата (а и татково тука игра голема улога) пошо и така не можела свои да има, а по мое мислам дека е и од шо почнал да и` клекнува г*от, а со оглед на тоа никој од роднините шо не ја рецка два посто, освен тие деца на никого нема да може да се надева во животот на една чаша вода, па сеа...тоа е тоа.
    Сума сумарум, доколку децата живеат со таткото - многу тешко.
     
  3. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    тоа што е разведен и има 3 деца не мора да значи дека е некој пусти куќа или не знам каков. плус прочитав дека децата живеат со него значи е одговорен и можеби проблемот е до бившата жена. која од вас кои имате деца недај Боже да дојде до развод ќе му ги остави на мажот? се разбира има и такви кои ќе ги остават бидејќи си го ценат својот живот пред се, не и се на прво место децата. а за тоа дека си млада и дека прифаќаш огромна одговорност - ДА. тешко е да бидеш во таква ситуација. таа можеби ќе биде меѓу вас секогаш ама може и нема да биде... мала си за таква одговорност а и твоите родители нема да се сложат бидејќи секој родител сака се најубаво за детето. сепак размисли си. мислам дека треба да почекаш некој период, не стапувај во брак со него сеуште. нема ти да го научиш 100% никогаш ама со тек на време ќе го запознаваш подобро , ќе видиш како се носи со проблемите и како ги прифаќа обврските.
     
  4. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Девојче, толку си млада за да прифатиш таква одговорност, 3 деца, плус ваши, па ти ќе немаш живот. Да видиш како ќе исчезне љубовта, време ќе немате за ваша интима.

    Најди си некој со кој ќе бидеш безгрижна, а не да бидеш Мајка Тереза. Животот лета за час...Јас имам две деца, и тешко ми е, а не пак да имаш цел кошаркарски тим за кој ќе се грижиш, да готвиш, переш, пеглаш, особено ако типот не сака тие работи да ги прави. На крај, ти ќе бараш да се разведеш.

    И верувај ми, нема да ти биде сеедно кога на вашите деца нема да може да им купите јакна, зашто поголемите деца од првиот брак баш тогаш ќе мора да одат на екскурзија.
     
    На blond и mims-89 им се допаѓа ова.
  5. fashion9

    fashion9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Sto mislite za vrska so razveden covek koj nema nisto od prethodniot brak...zboruvam za dobar covek, kulturen obrazovan, pred se covek so vistinski vrednosti i devojka koja e patrijahalno vospitana...Me interesira kako devojkite gledaat na tie raboti...eve neka nekoja od vas se stavi vo vakva situacija...sto bi odlucile? dali da ostanete so toj covek ili ne?
     
    На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Јас лично не би останала, сепак јас доколку немам некој брак позади себе не би избрала таков човек. Но тоа е мое мислење сепак, секоја девојка си има свои ставови.
     
  7. fashion9

    fashion9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    jas stvarno ne gledam tuka nekoj ogromen problem...zar treba da ziveeme so predrasudi, zar toj covek nema pravo na ljubov...sto ima razlika megju brak na hartija i 10 godisna vrska na primer...i dvete zavrsuvaat bez nikakva pozadina(deca), no ete sepak prvoto bilo brak. Zar toa e precka ili pricina da ne bidat srekni? Kazi mi Emotional zosto taka odlucuvas? dali i ti treba da imas nekoj takov neuspeh za da svatis? zosto da odime so predrasudi? sto e presudnoto da se odlucite da ne bidete so takov covek? okolinata? drugite sto ke kazat? sto?
    [mod-kirilica:23bk1594][/mod-kirilica:23bk1594]
     
  8. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Fashion никогаш не можеме да претпоставиме што ќе биде утре или во каков ќе се заљубиме.
    Ако конкретно прашуваш за себе можеш да пробаш,ако човекот е добар и културен,но не се обврзувај веднаш на брак.
    Научи која била причината за развод и се друго.
    Не дека јас имам некакви предрасуди кон разведени,туку едноставно ете пред се за да се заштитиш себеси.
    Ако се работи лично за мене-не знам,можеби би била со разведен доколку нема деца и доколку човекот е емоционално зрел и истиот ме исполнува.
    Но доколку дотичниот нема расчистени сметки со својата бивша никогаш не би се впуштала во таква авантура.
    Сепак ќе речам не знам,влијаат многу фактори,средина,мислења,притисок од семејството и др.
     
    На bubuce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fashion9

    fashion9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    ти благодарам бабу стар, во случаот нема никакви пречки да се биде со него, едноставно нема никаква позадина со бифшата, единствена работа е предрасудата и патриахалното воспитуване на девоjката и родителите...претпоставувам и нивната околина...од типот што ке речат, срамот можеби или незнам што. сеуште девоката се мисли, но незнам како да се влиjае да разбере дека не е тоа коjзнае каква работа и дека преку тоа не може да се помине...
     
  10. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Ау Фешн ама си се исфали во првиот пост :) Според мене многу е нормално девојката,а и нејзините родители да се загрижени,не дека имам нешто против разведени,но сепак нешто не било во ред. Мислам дека најотворено на девојката треба да и ги објасниш причините за твојот развод,а таа на нејзините и доколку се тоа некои нормални и општо прифатливи причини,се ќе се среди. Како родител на девојче утре и јас би била загрижена доколку мојата ќерка се најде во ваква ситуација и би се смирила и прифатила единствено доколку ја дознаам вистинската причина за разводот.Доколку била прељуба ,насилство и да не редам лоши работи сигурно дека би била против било каков однос.
     
    На imelda и fashion9 им се допаѓа ова.
  11. fashion9

    fashion9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    причината ja знае и девоjката и неjзините родители..и не е ништо страшно бидеjки не негова кривица...но сепак наголем проблем според мене е самиот збор "разведен" едноставно незнам зошто тоа толку страшно звучи...
     
  12. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ако е за тебе зашо пишуваш во трето лице ... анонимен е форумот а и мислам дека поудобно ќе се чувствувауш пишувајќи за работава...доколку не е за тебе, се извинувам.

    Не знам што да ти кажам. Таа најубаво може да ја набљудува ситуацијата и да го опипа пулсот на работите. И јас лично, повеќе би се исплашила доколку имал некоја долга врска зад себе, отколку развод без деца. Некако ќе си речам „се обиделе, не им одело“, а со долгава врска пример, не се ни обиделе на чекорот брак, па поголеми се шансите да има „што би било кога би било“ моменти. Како и за секој дечко и за овој треба убаво да се информира, да ги разгледа убаво опциите.

    Убаво е што родителите се патријахални, но во 21 век сме мислам, нема веќе место за тоа. Треба и ти и тој убаво да разговарате со нив, да ги ставите картите на маса, затоа што немаат право да им бранат на полнолетни луѓе да се земат ни по закон на државата ни на природата. Она што можат да направат е да ве поддржат и да се радуваат со вас.
     
  13. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Ниту јас не гледам тука никаков проблем.Уште повеќе па ако нема обврски од претходниот брак, ма да и тоа не го гледам за проблем. Баш како што вика Тесси 21 век сме. Може секому да му се случи тоа, да се разведе.Зар осуден е само заради тоа што е разведен, да помине до крајот на животот сам?
    Бракот не е лесна работа, особено денес кога и двете страни сме рамноправни и непопустливи.Навистина во брак треба многу компромис и разбирање покрај љубовта.
    Е сега типот да не е насилник, коцкар, алкохоличар, женкариште.Тогаш тој не се менува.Па и да е дечко со тие особини е многу полошо од колку разведен и со деца кој од xxx причини со бившата сватиле дека неможат понатака..
     
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Самиот факт што единствена разлика меѓу нив и партнери кои имаат сериозна врска и живеат заедно е ливчето во матично...ни деца ни ништо...се дешава, погрешни избори прават луѓето...среќа што немале син кој е заљубен во разведена девојка...e тогаш ќе беше шоу (знаејќи некои црти на патријахалниве родители).

    Имам пишано и на друга слична тема за ова ама ќе се повторам, значи порано можам да сфатам зошто било важно; обично девојчињата се чувале до брак, во спротивно ги враќале кај родителите (повеќето де), ама сега фактот што не си во брак не значи дека не си бил со некого интимен така што ова дискриминирање ми е тотално бесмислено.
     
    На fashion9 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    среќа што немале син кој е заљубен во разведена девојка...e тогаш ќе беше шоу (знаејќи некои црти на патријахалниве родители).

    Едни такви патријахални пријатели на моите родители, од толку трубење ,,вака треба, така треба,, и се што не е патријахално оговарај и чуди се,какви работи им се случија од децата, мислам устата им се затвори засекогаш.
    Треба денес малку полиберте за се, бидејќи строго забранетото секогаш е послатко...
     
    На trtla, fashion9 и tessie им се допаѓа ова.
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Балканска несебичност = доварди ја туѓата манџа и покрај тоа што и твојата е на оган. Па кога твојата ќе претече се изгоре за цел живот.
     
    На milicka19, marta.99, fashion9 и 2 други им се допаѓа ова.
  17. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    devojki pisav i vo dr tema mislam deka beshe mi treba sovet i mislenje..najnapred se izvinuvam sto pisuvam latinica od mobilen sum uklucena.. drugarka mi go ima istiov poblem samo sto toj bil vo proces na razveduvanje a i decata ne ziveele so nego kaj majkata si bile, ednas nedelno gi zemale negovite roditeli, a devojcevo e bremeno, toj i rekol podobro e da abortia, a so toa dto ziveela kaj nego nekoe vreme i majka i se somnevna deka e bremena i ja tera na abortus.. nz so da i kazam, a sakam da i pomognam kako sestra mii e..se nadevame deka ke dobieme odgovor faala vi :* :)
     
  18. sarchy23

    sarchy23 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    разведен е... но многу ми се допаѓа??

    значи многу ми се допаѓа.мислам на него постојано.тој има 26... по многу кратко време се разведил од жената и има дете 4год.се е океј нема никакви пречки но незнам дали да се смувам со него многу го свиѓам и многу добро се однесува со мене со сите.он е најдобар сите го сакаат нема никакви проблеми но незнам дали да пробам со него.премногу сакам да сум со него но незнам што да правам јас не гледам никаква пречка за да пробаме јас и он.ниту од негова ниту од моја срана..но сепак што мислите??
     
  19. popeye

    popeye Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    разведен е... но многу ми се допаѓа??

    секој трет е денес разведен, не треба да ти смета, без разлика дали ќе ви биде авантура или посериозно...
     
  20. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    нема шансиии несакам и онака неможам хаха свршена сум си сега :lol: