1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со некој од друга раса

Дискусија во 'Врски' започната од Bezpomosna, 20 декември 2015.

  1. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Живеам во Америка веќе 4 години, и пред една година стапив во врска со едно дете што е од друга раса, поточно е црн. Сега после една година му кажав на мојте родители за врската и тие по секаков случај сакаат јас да ја прекинам врската. Детето е премногу добро и никогаш ништо не ми има згрешено и стварно се сакаме. Сакам да слушнам ваше мислење за оваа ситуација, ве молам бидете искрени, премногу ќе ми поможи сега затоа што врвам низ тежок период.
     
    На lonelyheartsclub и citiesinflames им се допаѓа ова.
  2. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Јас јасно и гласно се имам искажано дека не сакам мешање на генетика. Јасно имам кажано дека не сакам мешање на нација и религија ( иако религијата нема врска со генот), а најмногу сум против мешање на раси. Не знам јас не би почнала таква врска, но штом ти веке си ја започнала и мислиш дека е се во ред, тогаш со срека нека ти е и бори се за таа љубов ако вреди.

    Колку год сте ти и тој?
     
    На Sashko1992, Cinderfakinrella, Мистер_89 и 13 други им се допаѓа ова.
  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Зошто не би вредела врската, само затоа што има потемна боја на глупости, ама ајде ти се молам.http://imoviequotes.com/wp-content/uploads/2015/03/3-Good-Burger-quotes.gif
    Јас мислам дека нема потреба да си ја прекинуваш врската, само заради тоа што општеството има некое др. мислење. Ако те прави среќна и ако ти е убаво со него, ако не се карате, продолжи си со него.
    Сите знаеме дека родителите се против врска со црнци, не сакаат хомосексуалци, не се слободоуми и си имаат цврсти ставови од Југославија.
    Биди си среќна, тоа е најважно :)
     
    На Celebrity09, Anacid, iloveyou29 и 13 други им се допаѓа ова.
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Во моето најблиско семејство има неколку мешани парови белац/црнец.
    Се сеќавам пред дваесетина години кога вујко ми сакаше да се ожени со црнкиња, баба ми исто така беше против. А зошто не, ни таа не знаеше. Секако тој не ја послуша, баба се помири со текот на време и согледа дека само има предрасуди.

    Понатаму уште некои членови од семејство склопија такви бракови, мада бидејќи не живеат тука, кај нив е тоа повеќе од нормално. За нивниот менталитет. За нашиот се уште е страно и чудно.

    Лично немам ништо против и некогаш да сум запознала некој кој ми одговара, а да е црн, дефинитивно немаше да ми смета.
     
    На Dgirlll, LaraSolare, Annath и 14 други им се допаѓа ова.
  5. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Мене црнците ми се мнoгу убaви луѓе, кoгa би имaл приликa oдмa би се oженил сo црнкa. :P
     
    На Reachel, Kukla994, joy1 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Elaria

    Elaria Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Јас лично не, не ми се убави а и не сакам деца црнчиња :D
    Ама не е ни битно, битно е тебе дали ти е убав и пред се каков човек е. Е сега, ако планираш нешто посериозно биди спремна на предрасуди и осудување од околината, сепак сме таква средина.
     
    На Oscar Lady и Bezpomosna им се допаѓа ова.
  7. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Акo не грешaм, секoј чoвек имa рaзличнa генетикa, пa тaкa секoјa врскa меѓу двaјцa луѓе е ,,мешaње генетикa´´.

    Девoјче, штoм живееш вo Америкa и плaнирaш тaму дa oстaнеш, мaлa е верoјaтнoстa дa имaш некoи oсуди oд тaмoшнoтo oпштествo. Нaјубaвo ти си знaеш, aкo oвa е вистинскa љубoв и oвoј чoвек се грижи зa тебе и ти знaчи, зoштo дa рaскинувaш сo негo? Мaјкa ти и тaткo ти сo текoт нa времетo кoлку мoжaт ќе прифaтaт, сигурнa сум декa сaкaaт дa бидеш среќнa.
    Сo среќa сo дечкoтo. :)
     
    На Alisa22, supertoasty, ennaz и 2 други им се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Грешиш
    Генетски си исто што и некој македонец ( белец), а не црнец.
     
    На Sashko1992, Мистер_89, Bezpomosna и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Акo бев генетски истo сo некoј мaкедoнец, сите мaкедoнци ќе бевме идентични, клoнoви. Гените кaј сите се рaзлични, нoрмaлнo генетски ќе бидaм пoсличнa сo мaкедoнците oткoлку сo црнците, нo не мoже дa се тврди декa генетски сме исти.:)

    ,,Exploration of the genome has shown that all humans, whatever their race, share the same set of genes. Each gene exists in a variety of alternative forms known as alleles, so one might suppose that races have distinguishing alleles, but even this is not the case. A few alleles have highly skewed distributions but these do not suffice to explain the difference between races. The difference between races seems to rest on the subtle matter of relative allele frequencies. The overwhelming verdict of the genome is to declare the basic unity of humankind.''
    http://time.com/91081/what-science-says-about-race-and-genetics/
     
    Последна измена: 20 декември 2015
    На CameliaMiller, supertoasty, Spidy и 2 други им се допаѓа ова.
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    4 реченици од рандом медиум, ги фрлија во вода години научни истражувања. Јас дури сум малку така како потресена.
     
  11. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Чим си сама во Америка веќе 4 години сигурно немаш 16 години, туку над 18. Според мене си доволно зрела да донесеш сама одлука со кој да бидеш.
    Овде повеќето ако те видат со црнец ќе се чудат, тоа е затоа што ептен малце ги има, скоро ич.

    Мој совет, не си расипувај убава врска за ова, верувај. Замисли го чуството некој да ти раскине само заради бојата на кожата, а се друго ви е супер.
    Твоите сигурна сум дека кога ќе видат дека е обичен човек како и сите други, без разлика на бојата, и кога ќе ја видат вашата љубов ќе се смират. Треба време. Ни нив не ги осудувам, страно им е, чудно им е, им треба време да се навикнат. Само немој на карање да ја тераш работата, смирено објасни им.

    Поздрав и со среќа :)
     
    На CameliaMiller, Oxymoron, SimonaTino и 14 други им се допаѓа ова.
  12. honest girl

    honest girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2015
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    1.654
    Пол:
    Женски
    И мене многу ми се убави црнците, дефинитивно поддржувам такви бракови и јас би се омажила со црнец а за другите воопшто не треба да се грижиш ако сакаат да ти најдат замерки секако ќе ти најдат на крај ќе останат само тие што вистински те почитуваат, а расист си е расист да му ја донесеш Наоми Кембл или некоја бела а грда девојка би ја одбрал грдата само затоа што е бела (facepalm)
    Fuck logic.
    Јас познавам личности што дискриминираат раси а не се виделе у огледало колку се фалични. Мразам расисти глупи ми се.
     
    На CameliaMiller, Anacid, hermosa и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Ако е стварно добро детето и ако го сакаш, зошто да не? :!:

    Што се однесува до мене ми се допаѓаат црнците. А црно детенце ми е најубаво нешто :P
     
    На Bezpomosna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Joi

    Joi Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.995
    Рaндoм медиум не тресе oд рaкaви фaкти, туку спoред нaучни истрaжувaњa. Не верувaм тие дoлгoгoдишни нaучни истрaжувaњa дa де кoнтрaдиктoрни сo oвa oбјaснетo вo пoстoт.
    Сееднo, зa генетикa се учи пo биoлoгијa, тукa сме зa дa и дaдеме сoвет, се извинувaм штo гo пoчнaв oффтoпикoт. :)
     
  15. corapce

    corapce Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    341
    Пол:
    Женски

    Уживај си, твој живот е :$
     
    На ennaz, joy1 и Bezpomosna им се допаѓа ова.
  16. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Двата сме 18 години, тој е поголем за 6 месеци.
     
  17. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Да, во право си, ама не знам јас како ќе му објаснам на мојте. Му кажав пред една недела и ми се чини како ова недела низ пекол да ми помина, премногу тешки зборој ми кажаја и стварно ми се чини дека никогаш мојте нема да си го сменат мислењето. Стварно ми е тешко :(
     
  18. Bezpomosna

    Bezpomosna Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    И после се мојте родители не беа во право за тоа што велеја дека немало ни еден македонец што се мешал со друга раса и дека тоа не ни било дозволено. Во право бев и знаев дека најмалку еден македонец постој што бил во иста ситуација како мене.
     
  19. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Размисли дали живееш за себе или за родителите??
    јас ќе ти кажам случка од моја другарка - македонка и турчин (некако исто му доаѓа како твојата ситуација)
    Кога родителите разбраа, збеснаа, што викаш ти - падна и тешки зборови.
    Девојката ги лажеше, ок скарани сме (што можеш и ти да го направиш, но дали сакаш да лажеш??/

    Поминаа неколку месеци ,родителите мислеа дека таа излегува со другарки на кафе, се додека еден ден некој пријател не им кажа дека тие двајца се заедно. Нормално, повторно борба до степен што девојката им рече се иселува и ќе живее по кирија.
    Ајде некако се помирија со ситуацијата и оставија на младите (но имаа страшна надеж дека со тек на време и околното мислење и влијаение за таквите врски ќе се скараат)

    Еве денес тие двајца млади од различна вера, имаат прекрасен брак и две дечиња
     
    На Dgirlll, Victorian и Bezpomosna им се допаѓа ова.
  20. Wahnsinn

    Wahnsinn Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2015
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    2.459
    Пол:
    Женски
    А со кого живееш во Америка ти 4 години?
    Ова е малку чудно.
     
    На ku4ence, Bezpomosna и eloves им се допаѓа ова.