1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Врска со некој од друга раса

Дискусија во 'Врски' започната од Bezpomosna, 20 декември 2015.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Нека ме поправи @Joi ако грешам, но убедена сум дека тоа беше сарказам баш во склоп на тој муабет кој повлече дискусија.
     
    На honest girl, piglet1, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  2. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Али обично ваквите луѓе имаат како пораки на нивниот профил дека Господ сака едноставно да ги сакаме сите луѓе, ама некако стереотипиве се kinda посилни од тоа што го кажал Бог. Упс. :)
     
    На CameliaMiller, Asistentkа, Lella и 3 други им се допаѓа ова.
  3. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    @Lella жено што се изнапиша (смајли што се крсти)
    А бе кај виде ти дека јас на мое дете би му забранила да биде во брак со црнец?
    Кај виде дека мразам црнци жити се?
    Реков дека сексуално не ми се привлечни.

    Дај бе смирете се луге, да му е страв на човек да коментира. Нели либерали сте, ако сте толку либерални почитувајте и туго мислење. Ама не сте, ограничени сте. КОнзервативни до даске!!! само што за вас МОРА секој еден да сака да се ебе со било која раса и МОРА истата да му биде привлечна.

    Боже свашта еј, не ми се верува, ме направија расист дека не би се е*ела со црнец. Е па не се палам на такви црни и големи и што мо можете? Или противзаконско е да не се палам? Шо знам, да ве прашам...

    @+++ истиот одговор и за тебе ако се однесуваше на мојот статус. Да, ги сакам сите луге, голем верник сум ама не ме привлекуваат црнци.
     
    Последна измена: 12 јануари 2018
    На faye, doubleg и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Во Судан жена ти треба да ти дозволи да земеш втора жена. АМА ако не ти дозволи идеш таму на изгрејсонце на некој извор миеш лице и со чисти раце бараш од Алах да ти дозволи. :) На ова прашав- а ако и алах не ти дозволи? ? Аа не Алах се дозволува кога ќе побараш на тој извор :) Верувам ме сфати што сакам да кажам..
     
    На CameliaMiller, Joi и +++ им се допаѓа ова.
  5. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Нас не ни смета како ги нарекуваме луѓето со друга боја на кожа, националност, раса ватевр... нив може им смета ;)
    "Не сум расист, ама..." да, расист си.
    За сите мераклики

    :*
     
    На piglet1, CameliaMiller, Sanjichka007 и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Па не знам дали прочита нешто друго освен насловот во темава, ама се прави муабет за оние што не им дозволуваат на децата да стапат во брак со црнец.
    Ако не си од тие, чил. Никој не ти рече да имаш секс со црнец.

    Секако нема да почитувам нечие мислење ако е расистичко. :)
     
    На +++, Gosh, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @Lela не те нападна, баш искоментира дека твоето е личен избор, а не расизам. Одма скокате, не ни дочитувате... Или пак не разбирате, не знам :?:

    Оваа омразата кон луѓето од различна раса ми е толку бизарна, што се некои мрачни идеи ми излегуваа пред очи. Како можеш да мразиш некој за нешто со кое што е роден? Значи тој е "осуден" на омраза од тебе со самото негово постоење. Како би ти удоволил овој човек? Што може да направи? Да влезе во када со варакина за да се избели? Да мразиш некој само затоа што постои е бизарно, нема тука никаква логика.
    Кикирика, не се однесува на тебе ова, да си кажам, да не помислиш пак дека е за тебе :)
     
    На CameliaMiller, Gosh, kristina.k и 8 други им се допаѓа ова.
  8. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Кога некој меша пигмент и религија се гледа до каде ќе стигнеме.. Не покажувам со прст ама реално така си е.
     
    На DamnGirl98, CameliaMiller, blackwave и 7 други им се допаѓа ова.
  9. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    @Lela не сум јас крива што избрзувате и во секој еден гледате расист. Нигде ништо не спомнав против ниедна раса. Со тоа покажувате колку сте ограничени уствари.

    Уште се крстам од вашиве коментари со тоа плусовите, што ме направивте расист зошто не се влажнам на црнци. Ете срцето и умот не ми се расистички ама Весна моја (така си ја викам) можеби е расистка.
     
    На carangigia и baba Rada им се допаѓа ова.
  10. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    @DAngel ова не е напаѓање? А што кажав јас? Не ме привлекуваат црнци, ни малезијци ни, луге со портокалова коса. Не реков дека ги мразам, не реков дека нејкам да ми бидат другари, не реков дека нема да сакам зет/снаа такви. Темата насловот е ВРСКА СО ЦРНЕЦ си влегов си искоментирав дека не ме привлекуваат и одма тројца рипнавте. Јаки либерали, неам зборови.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Јас не знам зошто мене цело време ме тагнуваш и ме спомнуваш али ако мислиш дека тоа се однесува на тебе тоа е твое. Јас се надоврзав само на коментарот на членката.
    Сега веројатно треба да искоментирам и јас „човек да не може да си каже сопствено мислење, по автоматизам ќе сметате дека јас сум ограничен“ ама нема.

    Ако не негуваш чувства кон нацизмот се радувам искрено.
     
    На CameliaMiller и kikikikirika им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Немам коментар :facepalm:
    Ти е хипотетички, ти. Кога ти би се мешала на детето, ти би била расист.
    Ама, има една изрека: "Кој си ја има мувата на капата..."
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    @+++ те тагнав затоа што имаше коментар за мојот статус, не вели дека не е за мојот друг таков на Фемина а на темава па ич неам сретнато.

    Не требало воопшто да мешате религии во темава . Но кога веке сте почнале ни еден вистински верник не е расист.
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    На крајот, видовме дека тие што се опишуваат себеси како open minded не почитуваат туѓи ставови, за разлика од ,,закоравените верници'' кои вистински покажаа толеранција кон оние кои имат различни мислења од нивното. Супер.
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  15. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Ајде, во ред, нека ти биде, што сакаш мисли, тоа е твое.
     
  16. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    @DAngel не е хипотетички ако ме цитирала мене и болдирала, туку се однесува дирек на мене. И баш заради тоа што не сум таква и сум против таквите луге мене тоа ме навредува. И ај нека ја расчистат темава од оффтопици, не ми се коментира моето си го кажав. Тоа што некој избрза да ме обвинува дека на децата вака или така ке им праам без никаква основа доволно кажува.
    ПОздрав ‘'Либарали''
     
  17. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Не бе драга. Во ред е да имаш свој став макар и различен. ТВОЈ си е. Ама дека има врска Исус со нечива референтна вредност на пигмент -нема врска..
     
    На ane.bella, CameliaMiller, crimson и 5 други им се допаѓа ова.
  18. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Види, мене воопшто не ми пречи ако не те привлекуваат црнци.
    Ако ти не планираш на твоето дете да му правиш проблеми ако засака црнец, моето мислење не се однесува на тебе.

    Не зборуваме моментално за луѓето кои (не) стапуваат во брак со црнци, туку оние кои би им се противеле на децата ако тие стапат во брак.

    Секој има право самиот да избере партнер според свои критериуми, така? Еден од тие критериуми секако е физички изглед. Ако тебе не те привлекуваат црнци и не сакаш да бидеш со нив, тоа е сосема во ред, твои се стандардите. Тоа не те прави расист.

    Но ако се мешаш во туѓи врски (како на пример врската на твоето дете со црнец), каде што твоите стандарди не треба воопшто да играат улога, тогаш тоа не е во ред и се работи за расизам.

    Битер, расизам, сексизам, национализам, хомофобија, не се ставови. Тие се чиста омраза, а никој не треба да почитува омраза, без разлика на која религија или политичка определба припаѓа.
     
    На +++, Gosh, CameliaMiller и 10 други им се допаѓа ова.
  19. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Па да ти кажам искрено подобро би бил конзерва или сељак отколку да тврдам дека Бог забранувал мешање на раси. И тоа дури е подобро од ова.
     
    На Gosh, piglet1, ane.bella и 9 други им се допаѓа ова.
  20. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Со оглед дека човек толку многу може да испреврти нешто што ќе чуе. . Да се запрашаме тие што запишувале дали правилно сфатиле..