Врски без обврски?

Дискусија во 'Сингл' започната од AudreyHepburn, 30 септември 2012.

 1. AudreyHepburn

  AudreyHepburn Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  15
  Нешто во стилот на friends with benefits, само без одредени делови :)
  што мислите вие за нив? колку е убаво на наши 18, 19, 20 години да немаме сериозна врска?
  која е убавината на врските без окови, но и колку траат? и кој ти гарантира дека нема да му бидеш само една од многуте :)
   
 2. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  врски без обврски?

  Тоа е невозможно! Немора да се нарече обврска.. ама двајца луѓе треба да функционираат како едно и притоа ке налетуваат на многу препреки кои ке бараат комуникација, усовршување итн.. Во очи на некои луѓе тоа е обврска.. А кога се има волја за се тоа, тогаш е задоволство :)
   
 3. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  врски без обврски?

  Окови си ставаат самите луѓе сакајќи да доминираат над другиот,да глумат величина,да се докажуваат,но не секогаш е тоа застапено,се зависи од тоа каква врска сакаш.
  Онаму каде од бакнежи и прегратка преминуваш во сексуални односи со партнерот настанува посесивноста,доминацијата,зголемената љубомора,заблудата дека поседуваш некого и си даваш за право да му го контролираш животот-се е право на избор.Додека некогаш се чекало во брак да се конзумира љубовта,сега врските личат на бракови но со краток рок на траење.
  Се си има фази во животот,па така и една врска треба да има свои фази а не се да се издегустира за кратко време па да "пукне".Не е „се што е добро кратко трае",туку „се што е брзо кратко трае".
  А врска без обврска трае кратко,тоа е фазата на запознавање и проценување со каква личност си имаш работа,ако ти се уарни и те како ќе сакаш да преминеш во врска со "обврска".Aко е обврска да му посакаш добра ноќ на оној што го сакаш,да го изненадиш со нешто што знаеш дека ќе го израдува,да бидеш компромисна личност заради тоа што сакаш некого,делиш со него дел од денот,тогаш не верувам дека на некој му се слошило од таа обврска.Умешноста во потезите кои треба да се "одиграат" во една љубовна врска се тешка мудрост која се стекнува откако ќе изгазиме во трње..
   
  На eloves, Koalica, Miss.M5 и 5 други им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.687
  Допаѓања:
  49.992
  Пол:
  Женски
  Имав таква врска, траеше околу 3 месеци. Всушност, тоа не може да се нарече врска. Се знае врска што е, а не само онака да си се мавтате, да си пополнувате време и да задоволувате потреби.
   
  Последна измена: 20 август 2015
  На BoyL му/ѝ се допаѓа ова.
 5. johnnys.girl

  johnnys.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2016
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  84
  секогаш тоа што е забрането е поинтересно, поубаво затоа сметам дека повозбудливо е од онаа правата врска.. ама и во таква ситуација барем еден ќе се заљуби :/
   
  На mila1111 и Petar80 им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.853
  Допаѓања:
  112.756
  Врска без обврска. Звучи интересно.
  Сум имала една таква (се ми се број на една рака де), и се зависи од пристапот кој се држи. Нормално јас си имав мои граници, тој ги почитуваше безусловно. Се гледавме кога ќе ни се посакаше. Одиш со други? Шоима врска, покрај се само пријатели бевме шо си праеја времето убо да му врви ко ќе е досадно. Такви пријатели.
  Дали е убава?
  Дали е исправна?
  Убава можи да биди само ако одиш страсно, без подлабоки чувства туку површни. Ако се оди со подлабоки чувства, ако едниот се заљуби, е тогаш би болело, премногу.
  Околу исправноста и не сум некој да кажува, ама мое мислење е дека убаво е со некој да пробаш како би ти било пред да почниш нешто повеќе ако не си сигурен наместо да официјализираш врска на една недела и да ја прекиниш после тоа.
   
  На JonyBravo, SummerGirl, buttercup5 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Машки
  Врски без обврски :D
  секогаш ги преферирав ваквите „врски“ зошто никогаш не е досадно, секогаш има неизвесност, возбуда, а некогаш се случува да има и некој трет/а и четврт/а во „врската“ :D а притоа и нема обврска :D + мн добар начин за да оцениш какви личност имаш пред себе !

  то е мн интересна работа, само шо, поучен од моето искуство во ваквите работи, многу ретко се наоѓа соодветен партнер! Се е ок до оној момент кога некој ќе почне да меша чувства(чувства во смисла.. преминување кон нешто посериозно) и тогаш работите добиваат една друга димензија.
  Колку ке биде интересна врската и како ке се развива, зависи мн од тоа каков склоп на карактери сте со личноста од другата страна. Оние кои си се држат до правилата, се почитуваат меѓусебе, чуваат тајна, не се КУРЧАТ (особено кога во „врската“ има и плус човек( партнерот веќе има друга, сериозна врска), имаат граници, признаваат вина и не хранат его и лечат комплекси, може долго да траат. А и кога би прекинале, заради карактеристиките кои ги напишав погоре, тоа би требало да биде безболно и без никаков проблем, а ке си продолжат да си бидат пријатели :D

  Колку се исправни таквите „врски“ или ситуации( особено кога има трет/четврт меѓу вас, пошо тоа е веќе изневерување кон некого) не знам, али мислам дека се мн солиден начин за забава и учење на животни лекции :D
   
  На eloves, blueberry93, Elena69221 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.579
  Допаѓања:
  4.013
  Пол:
  Женски
  Ова математички звучи совршено, арно ама врска или неврска де, не се заснова на математика. Среќа инаку роботи ќе бевме :D Не го разбирам јас тие врски ни на овие години, јок :shake::shake::shake: и не верувам дека некој е навистина исполенет со таква врска ама ај, јас може сум од др. век :) ПОДОБРО САМА ОТКОЛКУ ВО ЛОША СПОЈКА.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  А ако се заљубиш?
  Ами може и со некоја друга да има таква врска,што мислам дека сепак не би ти било сеедно.
   
 10. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Машки
  тоа е тоа :D, моментот кога се појавуваат чувства, кога „случајно“ ке се заљубиш ... тогаш е непријатниот дел од таквата „врска“... :D крај краева, не мора да биде баш „врска“, може сте другари или пак сте дел од некое пошироко друштво па... чат пат знаете умешно да бидете и повеќе од другари, а да немате обврска :D али како што кажав и погоре, непријатниот дел е кога чувствата ќе добијат примат, а пак уште понепријатно е кога ти ќе го направиш тоа :)
   
 11. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Ама како и да е таквата врска не може да биде за сериозно :D
   
 12. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Машки
  секако дека не :D прашање е и дали тоа е воопшто врска (нема некој друг посоодветен збор), а дека е без обврска, тоа сигурно :D
   
 13. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.310
  Допаѓања:
  118.434
  Пол:
  Женски
  Фина работа, ама лошо е коа ке се појават чувства само од едната страна
   
  На Belgin1, Gosh, Mia.MGK и 5 други им се допаѓа ова.
 14. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.122
  Пол:
  Женски
  Ok ama dvete strana da se pridruzuvaat na toa...Glupo bi bilo ednata strana da se zaljubi i da ocekuva poveke od seks a drugata strana da nejke no da cue za toa ;) Isto taka smetam deka za vakvo nesto treba diskretnost a ne slapanje na okulu ;) Bitno i licnostite koi praktikuvaat vakvo nesto da se sozreani..Na so bi licelo 15godisno devojce da praktikuva vakvi vrski..
   
  На Petar80 и BoyL им се допаѓа ова.
 15. ketrin pirs

  ketrin pirs Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Мислам дека во моментот баш таква врска ми е потребна, иако одсекогаш сум била против ваков вид на врска
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  возможни се овие врски 2 сум ги имала до сега нит сум ги сакала нит ме сакале имало страшно голема хемија и сексуалност ама тоа било тоа од моја страна секогаш си го знам лимитот секогаш знам во што се впуштам и колку можам да поднесам :)
   
  На Gosh и Petar80 им се допаѓа ова.
 17. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.515
  Допаѓања:
  30.364
  Пол:
  Женски
  Ваквите врски можеби се случуваат во период кога партнерите се во фаза на себепронаоѓање од различни причини и (не) свесно започнуваат ноншалантни средби кои завршуваат со среќен крај се додека и двајцата успешно ги контролираат умот и чувствата наспрема задоволството и страста.
  Во спротивно, едниот би бил "жртва" на деновите без обврски.
   
  На JonyBravo и biGirl им се допаѓа ова.
 18. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.075
  Допаѓања:
  2.900
  Пол:
  Женски
  така е :)
   
 19. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  17.597
  Што глупост е тоа
  Што значи врската а што обврската во случајов?
  Сексот е "врска" а се останато обврска ?
  Нека ми објасни некој, јас или не разбирам или не сакам да разберам :?:
   
 20. JonyBravo

  JonyBravo Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2015
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  2.135
  Пол:
  Машки
  На кратко... не дека мора да постои баш врска.. туку самиот однос кон некој во ваквите „ситуации“ претставува врска. Како и да е, без разлика како ќе го наречеш, што значи и шо спаѓа во тоа „врска“ мислам дека акцентот се става на тоа „без обврска“.
   
  На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.