1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Втора смена за администрацијата

Дискусија во 'Политика и настани' започната од kukla21, 23 мај 2017.

?

Дали сте за администрацијата да работи и втора смена?

  1. Да

    105 глас(а)
    84,7%
  2. Не

    19 глас(а)
    15,3%
  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Се погласно се зборува за воведување на втора смена во администрацијата со формирање на новата влада. Што мислите за ова? Дали навистина ќе биде од корист оваа мерка? Дали ова е начин на државата да ги „вработи“ оние вработени кои седат дома? Или можеби оние за кои често велиме дека ништо не работат? Дали се нуди соодветна логистичка поддршка за овој подвиг - дали училиштата и градинките се спремни да ги прифатат децата во овој подоцен временски период? Дали ќе се зголемат трошоците за работење на државните институции (струја, вода..)
    Многу прашања.

    http://24vesti.mk/administracijata-kje-raboti-i-vtora-smena?quicktabs_popularna_sodrzina=1

    Лично сметам дека идејата е одлична. Битно е и реализацијата да е добра. Многу често мора да излегуваме од работа за да извадиме документ. Некогаш и по неколку пати. Вака ќе може да завршиме работа многу полесно надвор од работното време.
     
    На mariz, sofijanoka, JuLleE и 12 други им се допаѓа ова.
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.212
    Ми се допаѓа и мене идеата.
    Со тоа веројатно ќе се отвори втора смена и во градинките и училиштата. Сметам дека работното време нема да биде повеќе од 20:00 часот, што е и ок.
    Ама ќе се олесни ситуацијата. Бидејќи сите кои имаат работно време како администрацијата ,никако не можат да ги завршат обрските без да излезат од работа. А не секој работодавец е спремен да ти даде слободен час.
     
    На LadyC, JuLleE, realGirl и 14 други им се допаѓа ова.
  3. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Меч со две острици.
    Јавна тајна беше дека ова е планот на СДСМ.
    Реалноста е дека имам превработеност и пред се погрешни луѓе седат на битни места. Не само втора смена мислам дека ќе им и пренасочување во други градови.
    За дали ќе вроди плод никој не може да знае. Преефикасна администрација мислам дека никогаш нема да добиеме, зашто администрација општо во светот поим за мрзливост и неефикасност. Но да се мрдне од мртва точка може. Со сигурност многу луѓе ќе си дадат откази самите зашто нема да го издржат притискот на работење. Се би било топ само да не се зголеми дополнителни бројот зашто е тоа ќе значи крах на буџетот.
     
    Последна измена: 23 мај 2017
    На JuLleE, Bozica1980, Antebellum и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Достоевски

    Достоевски Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2017
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    332
    Пол:
    Машки
    Тој што не може да го издржи притисокот на две смени никогаш не ни заслужувал да работи. Помина времето на клати врата земај плата, ќе си работите како сите.
     
    На PaLaVa, V.odolija, JuLleE и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Anna-marija.

    Anna-marija. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    А трета?!
    Па, има некои од нас што работат секој ден и тоа до 21, 22 часот па и покасно, што е со нас?
     
  6. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Ова според мене е начин како сдс да направи партиски вработувања за платените соросоиди кои две три години фарбаа по Дкопје а сега истите ќе ги враборува во втора смена затоа е таа идеа за ништо друго !
     
    На faye, joy1, AURUA и 2 други им се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не, за тоа тебе ќе те избркаат и на твое место ќе стават соросоид ;)
     
    На V.odolija, SuperGirl24, Troi и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Anna-marija.

    Anna-marija. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Како прво тоа не беше пред 2, 3 години, беше лани и нема не постојат платени соросоиди, такви нема.
    И исто да ми простиш, ама СДСМ нема да вработува партиски и нема да бара надокнада за да те запослат, неее! Не е ДПМНЕ тоа!
     
    На Donatela.W и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Ако те стават тебе на мое место јас доброволно давам оставка!
    Ама сигурно нема да биде така а згора на тоа јас ти имам кажано дека се вработив 2004 год. Кога Сдс беше на власт и не сум партиски вработен уживај
     
    На CameliaMiller, joy1, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Anna-marija.

    Anna-marija. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Не сум ни јас партиски вработена, у времето ЛДП кога постоеше имав книшка од нив и од тогаш толку.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И ти си во јавна администрација? Нели трета смена работеше :rofl:
    Ви фуфка, а? Шо ќе ви е ако поработите малку, де?

    ЕДИТ: Јас имам членска, на ВМРО, во 2011 издадена. Не сум ја видела, не сум ја потпишала, не знам кај ми е... сами ми ја издале :D срцки...
     
    На SuperGirl24, mira.mira, Sesil и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Anna-marija.

    Anna-marija. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Хахахаха да бе :D
    Јас никад не би сакала да бидам вработена партиски, ни па у јавна администрација не знам. Си имам поштена работичка сега што некад сум и до полноќ на работа, тоа е друго.
    А за ова со книшката твоја од ВМРО, па супер мене не ми издале говедата а можеле и мене да ми издадат, додуше предавници се, шта чеш... Одамна расчистив со книшките јааас.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ами не те сфаќам, контрадикторни ти се мислењата. :D
     
    На Anna-marija. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anna-marija.

    Anna-marija. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    ??? :D Како тоа, не сфаќам?
     
  15. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Jas sum ZA neka vidat i oni sto e maka ako voopste i znaat sto e toa posto samo znaat da se potpiraat za vratata i da cekaat da dojde 1-vi da legnat pari na smetka.
     
    На cresa-jagoda, black-angel и Anna-marija. им се допаѓа ова.
  16. Anna-marija.

    Anna-marija. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Тешко нив ахахахаххаха да не сме им у кожата, нема више клати врата - зимај плата !
     
  17. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Ahhhh nema koj kako ke si ja naredi koj ti pocituva zakoni i pravila vo drzavava lugje skolovani so diplomi i red drugi raboti koj cel zivot go posvetile na ucenje ke sedat doma i ke se nerviraat a na visoki pozicii po drzavava pa i sekade ke rabotat lugje so po dva reda skolo i uste zgora na sve ke se bunat i ke baraat dupki vo zakon i sve na niv nesto ne im odgovara sve im e malce.
     
    На PaLaVa, cresa-jagoda, black-angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Anna-marija.

    Anna-marija. Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Да, за жал е така.
    Ама СДСМ ќе дава шанси на сите со диплома и знаењето ќе се вреднува , се надевам на промени јас, да бидеме оптимисти.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. FarmaGirl

    FarmaGirl Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2016
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    171
    Пол:
    Женски
    Ajde da vidime dali sega site ke vadat kniski I ke baraat drzavni jasli :D
     
    На Rama и Anna-marija. им се допаѓа ова.
  20. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Jas ne sum partiski opredelen i nemam partiska kniska nitu glasam na izbori faktot e deka koj i da dojde na vlast ke gleda da grabne sto e mozno povekje pari dodeka moze i vaka so to nekoj proekt ili zakon sto ke go donesat na narodot da mu zamackaat oci demek rabotat nesto i mislat za dobroto na narodot do koga da se nadevaat mlaadive i vo kogo deka ke se smeni nesto ne e ni cudo sto careto si go baraat nadvor od drzavava i prinudeni se da prifatat bilo kakva rabota gore po evropskite zemji za da imaat solidna zeveacka sramotilaci nevideni malce off topik otidovme ali nema veze:lol: ako mislat deka treba da se izbrise slobodno(highfive)
     
    На ADOKI, Rama и Anna-marija. им се допаѓа ова.