1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гел за цртање нокти

Дискусија во 'Тело' започната од The.Pink.Angel, 5 август 2012.

  1. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    Сакам да прашам каков е овој гел за цртање нокти и како се користи и колку пари е :D
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    За овие гелови сигурно најдобро знаат тие што работат со нокти, а јас од колку што имам разбрано нешто од нешто :) има различни типови на гел за нокти (base,builder,cover...). За цртање се користат cover гелови во боја, а цените се различни во зависност од квалитетот на гелот. Се сушат под ув-ламба.
    Јас имам видено во базаро гелчиња, но беа со многу лош квалитет, згуснати и засушени. Сигурно има да се купат кај што продаваат за салони гелови или од фб профили и страни како ebay. На еbay има многу евтини комплети со повеќе вакви гелови ама читав коментари дека при печење во ламба им се менувала бојата така да требало тоа да се земе во предвид со оглед на тоа што се сигурно некој кинески квалитет:)
    [​IMG]

    http://www.youtube.com/watch?v=4wEDtrcF ... re=related

    http://www.youtube.com/watch?v=JlqnqZQ7 ... re=related
     
    На Anuv4e-too му/ѝ се допаѓа ова.
  3. qxwy

    qxwy Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    5
    Јас сакам да прашам некој што користи гел за нокти, јас секогаш користам лакови ама сакам да пробам со гел, ама сама ! Има ли некој искуство? Каде да купам? Каква е постапката, резултати? :)
     
  4. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    Не верувам дека ќе успееш сама да ставиш гел.Ако некоја ставала сама нека каже и мене ме интересира како изгледало тоа :)
    Не знам кај можеш да купиш гел,ама покрај гелот треба да купиш и таков апарат за сушење на гелот,а тоа е некаде околу 2 000(најевтиниот што сум го видела).Е сеа никој не знае колку е тоа квалитетно.
    Значи целата постапка да ја направиш сама ќе те чини многу скапо.
     
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Од некое општо познавање што го имам..прво треба опрема за правење на гелни нокти. Декорација може со се да се прави над гел, но техниката за ставање на гел не е како обично лакирање на нокти. Има повеќе фази, припрема на ноктите, четки за гел, турпии, разни типови на гелови, дополнителни средства, ув лампа за сушење итн..а и сигурно мноогу вежбање на техниката пред да направиш беља на вистински нокти :D Има туторијали и на youtube веројатно.
    Тие што работат професионално си набавуваат материјали од дистрибутери, а има и на интернет да се нарача.
    [​IMG][​IMG]
     
  6. Bella2

    Bella2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    6
    Сум користела гелови ама само во салон. Би сакала да ве прашам дали знае некој каде се продаваат , дали во скопје има продавница јас имам и акрил и гелови и др работи за нокти од еBay ама не се баш квалитетни затоа доколку некој знае ве молам да ми каже и цената доколку ја знае. Ви благодарам :D
     
  7. Arianna

    Arianna Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    145
    Значи стварно не ги разбирам тие што се занимаваат со ова зошто не ја напишат постапката како ги прават гелните нокти! Девојки, побарајте на српски и хрватски форуми, таму има се ;)
     
    На Lady in white му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Minareli

    Minareli Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    19
    Ја другарка на сестра ми ми има правено гелни нокти. Многу е едноставна постапката. Колку што памтам ув-ламбата ја има купено од бит пазар, ама не сум сигурно. и околу 2000 е. и од таму ги има купено и геловите.
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    сакав да ве прашам.Каков е тој траен лак за нокти?И од колку години мислите дека треба да се правате гелни нокти?
    Братучедка ми почна сега од 17. Јас исто мислам од 17 па макар и 18-19.Сум слушналадека каде што го печат гелот,тоа помагало во создавање на рак на кожа.И немора секој пат да правиме гелни нокти,може 3-4 пати во 1 година.(не најдов тема НОКТИ па овде пишав)
     
  10. Martina1993

    Martina1993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    77
    Zdravo sakam da ve prasam dali nekoja skopje ima videno na bitpazar gelovi za nokti od prima nsp i kolku pari se basa i builder gel
     
  11. Maritna

    Maritna Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво со што ги бришете четките за гел ?
     
  12. Rirri

    Rirri Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2011
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    181
    ^со ацетон
     
  13. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Девојки ме интересира каде можам да најдам по Скопје гелови за нокти и колку им е цената?
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Има во Александар козметикс , еден во боја е 250 ден инаку од марката Галакси се тие
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Ти благодарам :*
     
  16. Blondie.18

    Blondie.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    александар козметикс има и во Скопјее??
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
  18. Blondie.18

    Blondie.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Kade potocno se naoga?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски

    Карши т.ц Зебра во Капиштец до Стокомак
     
  20. Ivo Na

    Ivo Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    си земав на своја рака да си правам за моја душа а и направив и на 2-3 другарки ама тек сега по фб и по други страни процитав дека постоела некоја "стрес зона" на ноктот...има некој појма шо е то? и како се прави?