1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гел или пена за секојдневно миење лице

Дискусија во 'Лице' започната од Rozich, 22 октомври 2011.

  1. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Повеќе зависи од составот отколку во каква форма е чистачот. И двете може да бидат нежни и и двете може да бидат јаки. Исто и личен вкус. Мене лично пените ми се чудни малку и многу побрзо ги трошам отколку гелот.
     
    На ubavka1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Јас со сапун го мијам лицето. Ама само на La soy. Добар е тој со зеолит, а и тој со здравец. Трае долго, бидејќи само за лице го користам. После него го немаш оној ефект на затегнато, значи не ти ја суши кожата, а воедно е гланц чисто, немаш ни малку замастување. Некои не би се согласиле за користење на сапун, ама од кога го пронајдов, не ги менувам за ништо. Навистина се нежни. Подобро чистење имам со него, него ли со било кој продукт.
     
    На dayla и ubavka1 им се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    Јас употребувам гелови , со пената имам некое чувство дека не ми е измиено лицето како што треба. Инаку имам мрсна кожа. Пената е по нежно средство за измивање на лицето па ти препорачувам да користиш доколку имаш чувствително лице.
     
    На ☆P!nselsp!tze☆, buba4e89 и ubavka1 им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Според мене пена. Имам комбинирана кожа, и пена повеќе ми одговара отколку гел. После миење со гел, лицето го чувствувам како пресушено, што не е случај со пената.
    Иначе пена за лице се користи така што се нанесува на лицето и се остава да стои барем една минута. Јас порано само ја миев како со гелот што правев, ама со упатството на последната пена за миење што ја купив, сфатив дека сум грешела. Инаку моментално користам пена за лице од Лавера, за чувствителна кожа, без мириси и алкохол, со сквалан. Од Белина го нарачав. Чувството после пената е одлично, како да си ставил крем. Малку е поскапа, јас на попуст ја начекав за 450 или слично, а редовна цена е околу 700 денари, да не ве излажам, не сум сигурна.
    Поевтина варијанта ми е пената за лице на Оливал со масло од смиљ за сува и нормална кожа, околу 350 денари е во ДМ.
     
    На mal.ecka и ubavka1 им се допаѓа ова.
  5. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    Има од Bioderma гел за миење против дамки од Pigmentbio линијата. Мислам дека пакувањето е од 150-200 ml. За цената не сум сигурна, можеби е околу 850 ден. :) Само прочитај рецензии затоа што јас не сум го користела гелот и не би можела да ти кажам ништо. :)
     
  6. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Дали овој гел за миење можам да го најдам на друго место освен во ДМ?
    Таму го немаат со месеци веќе...

    Screen Shot 2021-01-27 at 16.18.36.png
     
  7. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.473
    Пол:
    Машки
    Мислам дека само во ДМ ја има оваа линија производи од Гарниер. Дали си им пишала во порака на фб, евентуално во магацин или во некоја од другите продавници да не го има?
     
  8. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Не сум им пишала, добра идеја. Работата е што бев во сите можни ДМ во Скопје и секаде ги има сите производи од линијава, само гелот за миење го нема. Дали одма го купуваат луѓето кога ќе го донесат во продавниците па јас не успевам да го начекам или пак веќе не го увезуваат, не знам. Ама ќе прашам, ќе им пишам, тенкс. :sun:
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    10.473
    Пол:
    Машки
    Јас прв пат кога сакав да го купам, истиот проблем го имав, неколку пати бев во повеќе маркети и го немаше само него. Им пишав, за околу еден ден ми вратија дека го има во ДМ во Ѓорче но, бидејќи ми е далеку се двоумев дали да одам, па поминаа уште неколку дена и го начекав во ДМ шо ми е блиску до мене. Најверојатно им се троши брзо, а имаат некоја фиксна дата на освежување на залихите.
     
    На martiiinna и thelittle17 им се допаѓа ова.
  10. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Преубав е, и гелот и тоникот од оваа линија, има убав мирис. Ама не е баш БИО, има состојки кои не се БИО.
     
  11. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Дали некој го има пробано овој гел за миење на лице и дали е добар за лице со акни?
    innisfree-aloe-revital-soothing-gel-300ml-8809612842280-600x600.jpg
    Јас имам проблематично лице со акни и до сега што сум користел гелови ми предизвикувале акни. Пребарував и пени за миење за лице, но освен таа на оливал другите ми се многу скапи и некако не ми вреди за пена да дадам многу пари.
     
  12. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки

    Денеска бев демек да го земам гелов и разбрав дека ова е гел за хидратација на кожа како млеко или лосион, а не гел за миење лице.
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Girl... no.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Hell yeah! :angel:
     
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    И јас така мислев. И се зезнав, додека не се зезнеш нема ни да смениш мислење.
     
  17. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Порано го миев лицето само со вода, но тогаш и ништо не ставав на лицето па и немаше потреба од мијало. Сега секој ден крема ставам и морам со мијало. Сепак си се вратив на пена за миење лице, сега купив една од балеа, сино пакување, па ќе видам колку ќе ми одговара. Признајте интересен е зборов мијало..хаха
     
  18. Sleepy

    Sleepy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Јас неколку години користам пена за лице од професионалната линија на Афродита.
    Имам пробано и неколку пени нс Балеа ама не бев воопшто задоволна.
     
  19. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Може слика од сапунот?
     
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    20210213_223626.jpg 20210213_223607.jpg
    И двата се добри.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.