1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гел или пена за секојдневно миење лице

Дискусија во 'Лице' започната од Rozich, 22 октомври 2011.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.413
    Допаѓања:
    42.772
    Пол:
    Женски
    Ако може и пена да е:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Таа на Балеа ја користам веќе повеќе од една година, одлична е, нежна.
    Алверде не сум ја пробала но имам читано по рецензии дека била исто добра. Би ја пробала и јас кога ќе ја потрошам Балеата :)
     
    На koritsaki и Glossy-girl им се допаѓа ова.
  2. Cvyka

    Cvyka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2016
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Машки
    A posle mienje na liceto so gelov, kakva hidratantna krema koristis?
     
  3. blonde17

    blonde17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    колку чини оваа?
     
  4. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    B2BCF8D2-C930-460A-84E4-245DF6D5E5F1.jpeg B2BCF8D2-C930-460A-84E4-245DF6D5E5F1.jpeg
    Околу 120-150 денари во зависност дали е на попуст не се сеќавам точно но прилично тука некаде е многу е ниска цената .. сега има нова пена ПРЕДОБРА Е !
    Директно ставам од пената врз шминката, прво го мокрам лицето ( без претходно чистење со мицерална или влажна) и се исчезнува од шмкнката ! И на крај околу очите со памукче и мицерална и тоа е тоа ! Не ми го суши лицето инаку имам масна Т зона а суви образи ..
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Добар гел/пена за комбинирана кожа?
     
  6. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    E48354B1-AE35-4C47-B7FB-03FD4428CC91.jpeg Многу е нежна и преубаво ја чисти кожата ! Особено шминката ... магична е , ефтина и многу убаво мириса .. и плус приметив дека со редовна употреба дење вечер некако флеките од акни ми се намалија :inlove:
     
    На Harper и Cvekence789 им се допаѓа ова.
  7. blonde17

    blonde17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Мене ми ја фалеа од Балеа розова но во тубичка,воопшто не го сушела лицето сакав да прашам искуства за неа.Имам сува и осетлива кожа,многу од мицеларните води да не речам ми го разрануваат лицето и незнам што да користам па се решив за гел/пена.Може предлози.
     
  8. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Алверде пенава ја користам скоро месец дена, ми го препороди лицето.
    Ги намали акните,маснотијата, црвенилата од кожата, ма просто прекрасна е :) земав и крем од истата линија, баш она што ми беше потребно за лицето е комбинацијава.
     
    На Glossy-girl, Luminary и koritsaki им се допаѓа ова.
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.413
    Допаѓања:
    42.772
    Пол:
    Женски
    И јас да ја дотрошам Балеава обавезно ќе ја пробам :wasntme:
     
  10. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Јас мијам лице прво со Алверде, па со Јанг дерм пена, и на крај Алверде крема. Скоро ставив слика тука од состојбата на моето лицето, сигурно за 50-60% ми е опоравено сега.
    Многу е добра :)
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @koritsaki на попуст ја зема пената за лице на Балеа?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски
    @buba4e89 да ти кажам не се ни сеќавам колку ја земав , ниту пак дали имаше попуст некој :doh:
    И направив грешка, мислев е таа со лотус , а дома кога дојдов видов дека сум купила со алое вера (facepalm) ама пак за комбинирана кожа е така да сигурно ќе ја искористам :D
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да ја земам таа старата што ја купувавме заедно еднаш. Се погоди ептен, а гледам и тоникот е 89 денари.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.001
    Пол:
    Женски
    Ја нема веќе колекцијата со лотус, сега е таа со алое вера. Мене искрено таа ми беше поубава, оваа со алое вера не е лоша, ама сепак со екстракт од лотус ми беше најпогодена.
     
    На buba4e89 и koritsaki им се допаѓа ова.
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Лотус и мене ми беше супер, после го земав овој со благ пилинг, со AHA и исто ми е супер. Не можам да се пожалам на геловите на Балеа до сега.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас и тоникот го земав. Во Дм во Гтц го немаше, среќа влегов во Дм во моето маало и го начекав.
    Од пената сум најзадоволна, во Дм со другарка ми бев па и таа си зема.
    Ова ми е трето по ред мислам.
     
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Дечки, мицеларната пена на Оливал е фантазија!

    Ја купив пред некоја недела од ДМ за 349 ден и само пофални зборови. Одлично чисти без да суши отпосле.

    Имам користено неколку пени за лице, и оваа слободно можам да ја споредам со термалната на Виши, одличен квалитет за многу попристапна цена!
     
    На Gi.ir.ll192, koritsaki, joy1 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Дечки, ја користам пенава од алверде можда месец и пол и само пофални зборови имам. Не ми ја суши кожата, не ми се нафрла лицето, да не се подречам ама во најдобра можна состојба од било кога ми е.
    Некако сѐ почесто слушам за тоа какви маркетинг трикови се прават и мене веќе почна да ми смета да рекламираат нешто органско и природно, а составот да кажува друго... не сум гледала дотолку што ставам на лице, но во последно нешто актуелно на инстаграм е токму ова со рекламирањето недобар состав, па почнав да станувам скептик за сѐ.
    IMG_20190508_002817.jpg
    Го гледав составов и ми се допаѓаат помали состави, пример може и со помал состав па тие илјада работи да не чинат, ама за пример ми се биодерма каде што составот не може да го допрочита човек(иако штета, продуктите ми одговараат).
    Не се разбирам толку за да ја применам хемијата од средно во амбалаживе, ама научив дека ПЕГ и СЛС се тешки состојки што се ставаат, формалдехид и не знам кои спомнати што треба да се одбенуваат.
    Не сретнав ништо такво, само алкохолот ме буни?

    И уште нешто, не можев да ја најдам амбалажата на интернет. Да не е од постарите?
    IMG_20190508_003007.jpg

    И предлог друга пена, па може и гел од алверде или друг производ со океј состојки. Цена небитна.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.029
    Пол:
    Женски

    Пената од Алверде е во продажба , ама амбалажата и е сменета , да :nod: и јас сум многу задоволна од пенава , а сега ја користам и кремата од истава линија и супер е , пробај ја некогаш :) ако не ти го суши лицето алкохолото , тогаш не е страшно. И да органски се Алверде , многу членки ги користиме производите на форумов :)

    [​IMG]

    Друг гел што исто не ми ја суши кожата е овој исто така на Алверде, го имам купувано 4 пати досега и одличен е. Можеш некогаш да смениш и да го пробаш (y)
    [​IMG]
     
    На kala21, blonde17 и Glossy-girl им се допаѓа ова.
  20. Katty52

    Katty52 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2017
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Anew-Clean-Transforming-Cleansing-Balm.jpg
    Го користам ова од Авон. Мрсна формула е, земам како зрно грашок и директно врз шминката ставам и размачкувам и веднаш ја "топи" шминката, меѓутоа на крај кога ќе се избришете со пешкир лицето нема воопшто мрсно да ви биде што е навистина чудно. Околу 450 ден се движи горе долу ама доста време го имам пошто како зрно грашок е доволно за нанесување.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.