1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гематрија

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од psychic, 30 јануари 2013.

 1. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  Гематрија е давање на вредност на број на секоја буква. Пример гематријата на Хитлер била 666. А дали некој знае каде можам јас мојата да ја пресметам и да има значење на бројот? Aко веќе постои ваква тема иако не најдов, се знае :rofl:
   
 2. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.335
  Допаѓања:
  1.281
  Зад гематријата стојат страни и страни кои водат до неа. Темата е почната многу нејасно.

  Сега за сега, оставам само линкче од алатка која ќе прикаже многу повеќе од бројќи и букви:
  http://tool-777.tk/

  и инструкции како да не промашете нешто користејќи ја: :lol:
  http://heptagramxi.wordpress.com/2012/12/03/алатката-tool/

  Прочитајте, пресметајте и дискутирајте... :)
   
  На simpaticnaa му/ѝ се допаѓа ова.