1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски мутации

Дискусија во 'Бременост' започната од kikin, 27 јули 2016.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Хомоцистеинот е многу битен за одредување на состојбата. Незнам зошто не сте испитувале?!
     
  2. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Treba da se napravi prvin pauza od vitamini 4-5 dena pa da se ispita homocistein bidejki so pienje na vitamini ke se dade lazna vrednost
     
  3. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Pa jas vo ovaa sostojba ne mozam da prekinam so vitamini. Plus jas se ova vo tek na bremenost otkriv. I veke ne ispituvam nisto. Zasega se e vo red, ke prodolzam vaka, da si tera se kako sto treba. Zdravje boze da se rodi bebo zdrav I ziv I.posle ke ispituvam se sto treba. Sto poveke ispituvam toa poveke mozokot go zamaram I negativno vlijaam I okolu mene I na sinko.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не мора пауза. Ова не е нешто што се лечи. Туку состојба. Се третира по потреба. Доколку нивото на хомоцистеин се менува значи дека терапијата делува.
    @kikin не му ја мисли толку. Пиј фолна, клексани примаш значи покриена си. И да сакаш нема друга терапија. Без гајле!
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  5. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Mene taka transfuzuolog mi rece
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Мене ми нема логика. Кога ќе престанеш да пиеш состојбата ќе се врати како што била. Витамините ја "маскираат" сотојбата. Тоа не е лечливо.
     
  7. A&Z

    A&Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2015
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Neznam dali ima logika od cair ginikologot mi dade da ispitam koga i kazav na doktorkata od transfuzija mi rece deka treba pauza za da se pokaze vistinskata sostojba iskreno jas vitaminite gi piev samo eden mesec i vrednostite mi bea vo normala super
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MargaritaD^2

    MargaritaD^2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    365
    Пол:
    Женски
    edna zena so se porodi so mene go imase ovaj problem taa si primi uste 3 kleksani po poragaj. inaku i bese treto bebe site 3 decina se masala zravi zivi veseli dusicki.n e im fali nisto toj e probkem na majkata ,a ne na bebeto i da ima stetno vlijanie na bremenosta ama ako ne se otkrie a od koga ke se pocne so navremena terapija(kleksan) se si e super slusajte gi doktorite i guskajte meskovcite pozzz do site
     
    На bebaa и kikin им се допаѓа ова.
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на овој пост. Барав вакви искуства со позитивизам и охрабрување дека се ќе е во ред :*
     
    На MargaritaD^2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Кажете ми овие таблетиве метилирана фолна во кои аптеки во Бугарија ги има? Бараа за мене ама во тие што прашале немало. Ај ако знае некој име на аптеките кај шо ги има...
     
  11. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Во Софија знам дека ги има во аптеката во еден од моловите,ама би требало да ги има во било која,не ми рекоа дека тешко ја нашле.Неофолик мета се викаат апчињата ама име на аптека незнам да ти кажам.Да не не знаела аптекараката за што станува збор,ако и рекле само метилирана фолна.
     
  12. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas si dadov zatoa recept i mi gi donesoa megutoa maticniot gin zavcera mi rece oti koga se pie metilirana forma na folna kiselina treba da se pie i vit b 12 metilcobalomin potocno metilirana forma na vit b 12 ovde gi nema i niv
     
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    А добро, еве јас од почеток на бременоста не внесував ваков метилиран фолат. Од кај да знам дека требало. И уште не вмесуван зашто не можам да најдам, освен дозата што ја има во фембионот...И што значи тоа за моето дете? Ќе има последици?
     
  14. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Pa moze da ima posledici na neuralnata tuba kade kicmata se spojuva so mozokot ama i nemora a aspirin pies li kleksan primas li vo bremenosta
     
  15. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Zatoa kazi mu na tvojot gin potocno prasaj go oti toa spojuvanje se slucuva na pocetokot na bremenosta
     
  16. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    И јас бев со истата мутација, останаб бремена без проблем, бременоста се одвиваше уредно, се породив точно на термин без никакви провокации, природно и родив здрава права кукличка. Клексанот ми го прекинаа на ГАК недела пред термин. Ако имаш прашање што знам ќе тиодговорам. Со лесно!
     
    На kukla21 и kikin им се допаѓа ова.
  17. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    И јас барав метафолит, односно чиста фолна но не можев да најдам. Најдов некаде инфо дека ги нарачувале од Англија, но и таму по аптеките проверивме само фолна киселина има која не е пожелно да се конзумира. Инаку пиев фемибион од кои сум презадоволна. Половина е метафолит а половона фолна киселина. Сметав дека подобро да пијам отколку да не пијам никаква фолна. Истото мислење и гинекологот го делеше. Остатокот се ободував соисхрана да го внесам, семе од коприва, брокула, спанаќ и слично.
     
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Па јас тој скрининг го поминав, веќе 6 месец сум и бебо беше супер се му пеше во ред. Примам клелсаан
     
    На bebaa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Еее, вакви позитивни искуства ми требаат. И јас пијам фембион меѓутоа сега откако дознав за фолатот дури сега ми кажаа докторите дека треба фолат па затоа и касно почнав. Пред тоа обична фолна.во премама пиев.
     
    На bebaa и џунџуле им се допаѓа ова.
  20. Надежна

    Надежна Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2016
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    2.202
    Пол:
    Женски
    @kikin i jas mila ja imam taa mutacija istata i site vikaat deka ako pravi problem na tubata se gleda vo 12 nedela na prv skrining a ti go imas pominato toj i se si e vo red zatoa uzivkaj,jas sum sega 11 nedela i preventivno vo remedika mi dadoa ednas na den clexsan da primam od 0.4 a na transfuziologija ne mi ni obrati paznja doktorkata rece ehee super rezultati odi begaj doma taa ni clexsan ne mi dade pa vo remedika mi go dadoa.A za taa procistena folna kaj da ja najdeme koga ja NEMA site nenozeme id bugarija da se snaogjame,jas nemizam nikako,toa e toa,i mnogu trudnici sto nemale prethodno problem nikakov pa ja nemaat ni ispitano a sigurno polovina od niv ja imale pa rodile zdravi pravi deca,jas na pocetokot se nervirav sega voopsto ne toa e toa kako gospod nikoj ne e,kje si bide se ok bidi si mirna a tie sto ne ispituvaat mutacii od kaj znaat dali ja imaat pa nisto.Uzivkaj si i kje si galime mesinja i se kje bide ok :*
     
    На Ninichka му/ѝ се допаѓа ова.