1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски мутации

Дискусија во 'Бременост' започната од kikin, 27 јули 2016.

  1. Malena7

    Malena7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Јас ги правев сите испитувања за антитела, писле мисед абортус во 21 недела, со причина да откријам што била причината. Ги правев прво на имунологија заедно со генетски.. излегоа позитивни и АНА и АФА и мутавија на МТХФР генот.. па прсвев раздвојување и одтаму на реуматолог.. Се испостави дека имам некое автоимуно заволување.. засега се водам со дијагноза лупус и примсм терапија со Плакенил, што ја почнав 6 месеци пред повторно да останам трудна.. Тоа е за АНАта.. за АФА земав аспирин пред да останам трудна и редовно се боцкам со клексани од сама почеток на бременост.. Сега сум 16 недела и правам редовни контроли на трансфузија за АФА и на реуматологија за лупусот... Ако можам да помогнам со било каков одговор и совет тука сум...
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Gertruda2018

    Gertruda2018 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Тие што имате MTHFR хетерозигот мутација дали е потребно цела бременост да се боцкате со Fraxiparine ili Clexani?
     
  3. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.454
    Допаѓања:
    27.145
    Пол:
    Женски
    Јас сум со хетерозиготна мутација на МТХФР. Мене никој не ми рече да се боцкам со heparin цела бременост. Сите ми објаснија дека од сите мутации таа е најлесна и не е баш поврзана со спонтани абортуси. Примав пред бременост само аспирин како заштита бидејќи имав и други параметри малкуп покачени (протеин S) и плус фолна киселина.
    Во 14 недела прв пат отидов на трансфузиологија и од таа недела примав клексан прво по еднаш па потоа по два пати дневно се до едно четири недели по породување бидејќи имав високи д-димери и ниски времиња на коагулација.
     
  4. TinaI

    TinaI Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    145
    Мене само анти SSA ro ми е 7пати зголемено и анти DSDna малку над нормалното. И ми рекоа дека не сум уште за терапија со плакенил. А како што читав на нет анти SSAro можеле да предизвикаат срцев блок кај бебето. Бев во Систина од таму докторот ме праќа на други испитувања ама и тој се води на тоа дека можно е да е лупус но не е за терапија сега за сега. А после два спонтани сакам да идеме на трет пат но незнам што со антителата. Успат и со Хашимото сум веќе 7 год. Ако можеш да ми кажеш тебе колку ти беа покачени тие антитела за да ти дадат терапија. Фала ти
     
  5. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    @eli25 По колку таблети Кардиовитамин пиеше на ден?
     
  6. Gertruda2018

    Gertruda2018 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Сеуште го пиеш фемибионот 1 по двапати или ти го заменија со фемибион 2?
     
  7. Malena7

    Malena7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    AntiDsDNA ми беа 4 пати над нормалата, мислам дека најмногу ради нив почнав со терапија, а AntiSSa варираат но не се мн зголемени.. Но они знаат после 16 недела кога започнува да се формира имуниот систем на бебето да интерферираат, навлезат во плацентата и да ги оштетат нервите што го пренесуваат срцевиот импулс, со што може да настане блок.. Затоа овој период се препорачува следење на ритамот на срцето преку фетална ехокардиографија.. Јас бев во 16 недела.. а со дијагноза лупус сум од септември од кога почнав со терапија со плаквенил..Истовремено ми се зголемени и Антифосфолипидните, за нив земам аспирин и сега во бременост клексани. Побарај ја др. Дубравка Антова, она е доста упатена за бременост со лупус испитајте ги уште еднаш.. Провери си ги и АФАта.. Во која недела ти беа спонтаните?
     
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Една ми се чини
     
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Дополнително пиеше нешто од витамини други или само од ова една таблета?
     
  10. Magic13

    Magic13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Фемибион 2 пијам сега исто по 2 наеднаш и плус омега има во нив, по три таблети на ден ми идат. Поскапо ми доаѓа вака, за 12 дена имам од витамините, а омега ми остануваат.
     
  11. Gertruda2018

    Gertruda2018 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште го пијам фемибион 1 докторот ми рече уште малку да го пијам, од која недела почна да го пиеш фемибион 2?
     
  12. Magic13

    Magic13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    После 16та недела почнав со 2-ката. Повеќе витамини содржат.
     
  13. Momina solza

    Momina solza Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Не само во Струмица, конечно ги има " now methyl" од 1000 мг во еурофарм и зегин мислам, во Скопје во Дона фарм.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Фемибион плус и аспирин
     
    На monik55 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.842
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Да ги донесоа ... скоро во повеќето и може дури ако денес ја нема утре да ти стигне во аптека во сара фарм...
     
  16. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Фала ти:P
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Penaut

    Penaut Нов член

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Јас да, со хетерозигот ма MTHFR, цела бременост се боцкав, и сега пак од сам почеток на бременост. Терапијата ми ја дава гинекологот ама ја одобри и трансфузиолог.
     
  18. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.658
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.Ве молам доколку некој има искуство со испитување на хла типизација да ми помогне околу резултатите. Само што ги земав денес и многу сум збунета.Ќе договорам термин со лекар, но би сакала да слушнам и друго искуство.
     
  19. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Се изборив некако да ми дадат упот да испитам генски мутации.
    Може некој што се разбира да ми каже дали се наведени сите?
    Докторката некако збунето изгледаше, ги бараше да ги препише од ком.
    IMG_20190522_134937.jpg
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Немало потреба да ги наведува. Доста е само да напише генетски мутации или само шифрата за женска неплодност (N97).
    За каде ти е упатот?
     
    Последна измена: 22 мај 2019