1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски мутации

Дискусија во 'Бременост' започната од kikin, 27 јули 2016.

  1. Juni1985

    Juni1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2019
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Женски
    За следното ивф 15 д
    Само терапија ми пиша за следното ивф,а образложение како и зошто немав,Јас бев со резултати и од генетски мутаци и антитела и за следно ивф треба 15 ден пред трансфер да почнам со клексан 1*40 ,метилфолате 0,4 .метилкобаламине 1000 и аспирин 100 секој фтор ден.Нешто вие да ми посочите за испитување во декември планирам да поднесем документи за ваучер.
     
  2. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Дали вие што пиете метилирана фолна за време на бременост ја комбинирате со др.витамини? Со фемибион или слично?
     
  3. Momina solza

    Momina solza Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Femibionot e kombinacija od folna kisekina so folat plus nekoj vitamini, mislam deka ne brkat rabota za tie sto treba da primaat metil folat.
    Folatot cist vo drugite kombinirani vitaminski tableti e mnogu mala kolicina sto ne ja zadovoluva potrebnata kolicina, a ostatokot od vitaminite ne se prerabotuvaat kako sto treba vo organizmot.
    Toa e moe mislenje.
    Pozz
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Јас пијам метилирана фолна плус фембион 2
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    А која фолна ја земаш?
     
  6. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    product_21904.jpg
    Оваа од бугарија што е @Fifi84
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Охоо...јас ја комбинирав со триста витамини и минерали и ја пиев 3 пати на ден.Терапија имав клексан сабајле,еутирокс,пренатални,повремено витамин Е,секој ден витамин Б2пати на ден,магнезиум,повремено овунорм,витаминД,и клексан навечер и аспирин до 15недела(имав мало крварење и ми го прекинаа).Секое добро
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Значи не сум била само јас :)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Momina solza

    Momina solza Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Vaka znaci, prasanjeto na @Fifi84 bese kombinacija na metilirana so drugi vitamini, imase navdeno pr. femibion. Epa sega ete jas pijam metilirana od now sto ja ima kaj nas, plus b12 metil i b6 isto taka metiliran ili p5p(Pyridoxal phosphate), seto ova e za site onie sto sme so mutirani geni (hetero ili homo zigot ns mthfr) bidejki metabolitickite procesi vo teloto se naruseni i sintetickite vitamini ne mozat da bidat korisni. Zato e neophodno da se vnesuvaat cisti (metilitani).
    Aspirinot i kleksanite se druga rabota tie ni se neohodni za pravilna cirkulacija, bidejki sme skloni kon zgrutcuvanje na krvta, nezavisno dali se visoki ili niski ddimerite. Poradi seto ova jas mislam deka sekakov sinteticki vitamin na vakvite organizmi im pomaga samo da nakacat kilogrami i nisto poveke. Dokolku nesto neznam ili ne sum vo pravo kazete. Pozz
     
  10. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Јас пијам имприл во кој има и б вит метилирани, ама земам и д, е, омега и магнезиум.Мислам дека овие витамини се апсорбираат нормално, не се поврзани со мутираните гени.Есега место сите овие посебно, прашањето ми беше дали може да си земам имприл( метил фолат со б метилитан) и фемибион, место сите овие
     
    На solzicka.solzicka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    IMG_20191117_144344.jpg
     
  12. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Мила и јас сум со мутиран ген и пијам имприл плус едно апче неофолик и бидејќи правев инсеминација докторот ми даде плус да пијам и фемибион и дабростон.Што значи дека можеш да пиеш,мене оваа терапија од док ми е препишана
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Јас освен фолна,метил б12,б комплекс,витамин д 1000мг .
     
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Momina solza

    Momina solza Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Најубаво консултација со доктор, доза состав дали би одговарале. Остатокот на витамини што ни се дава е со утврден недостаток.
    Ахаа, најдобро да си прашаш доктор за фемибионот 1 или 2 мали се кол на додарни витамини во нив. Овие додатниве што ги земаш сигурно ти се испитани претходно, па препишани освен омега 3 и магнезиум.

    Дури и да си прашаш ако сакаш имприлот да си го замениш со метилирана фолна од now( 1690 ден 100 таблети од 1000мг, зависно од дозата што ти е препишана) од финансиски аспект мислам дека појке се исплаќа да си купиш башка метил фолат, башка б12 метилиран и тој од иста фирма 960 ден 90 таблети. Ќе те покриваат минимум месец и пол.
    Позз
     
    Последна измена: 17 ноември 2019
    На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Fifi84

    Fifi84 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    1.046
    Допаѓања:
    3.564
    Пол:
    Женски
    Фала ти!
     
    На Momina solza му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ве замолувам ако сте поупатени да ми објасните што значи хетерозиготност на MTHFR C677 T, MTHFR A1298 C, MTRR A66-G и хомозиготност на PAI-1 5G/4G? Исто така, би ви била благодарна доколку некоја имала некоја ваква мутација, па да ми каже што терпија и препишале?
     
  17. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Кратко е трансфузиолошки проблем и било каква интервенција или бременост треба да се кажат овие генетски мутации за да се дава терапија за циркулација.За MTHR важно е во бременост да се внесува метлирана фолна киселина онаа хемиската форма а не преработената или синтетската.Наследена ви е од вашите родители и може да се пренесе и на вашите деца.
    Ако е за бременост терспијата ја одредуваат гинеколог и трансфузиолог и претежно е метилирана фолна,метил б12 аспирин,клексан и може и витамин Д.
     
    На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Благодарам.
     
  19. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Трудница која се боцка со клексан или фраксипарин да ми каже како ги рефундира во фондот.Вчера бев на трансфузиолог ми вика преку државна т.е гинекологија специјалист гинеколог одредува терапија за клексан и со тој извејштај се рефундира;не треба трудници да одат на трансфузиолог.
     
  20. Gertruda2018

    Gertruda2018 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Јас се боцкав цела бременост фраксипарин и рефундирав со извештај од гинеколог