1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Генетски мутации

Дискусија во 'Бременост' започната од kikin, 27 јули 2016.

  1. *Mila24*

    *Mila24* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    487
    Допаѓања:
    1.125
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu
     
    На Nithya му/ѝ се допаѓа ова.
  2. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    За во Ману, мора упат од доктор специјалист. Јас отидов со упат од матичен, ме вратија.
    И јави се прашај, не им работеше лабараторијата за земање крв.
    На вратата имаше истакнато, крв да се земе во друга лабараторија и да им се однесе епрувета.
    Јас во четвртокот бев, сигурно уште е така.
     
  3. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.843
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Тоа за да носиш во епрувета трае од лани... мора да се боцнеш на др место а таму само да однесеш крв и упат кој мора да е од специјалистт
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Не знаев, прв пат отидов. Сигурно има и други кој ке одат по прв пат, па затоа напишав.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.843
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    Да да...супер еве не ми текнало да пишам иако лани првпат кога отидов беше така исто... но обично специјалистот Треба да го каже тоа кога го издава упатот ...бар така беше лани
    Пс.За резултат од Ману се јавуваш па кога ќе е готов ќе одиш да го земеш
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.957
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Да, ми дадоа и мене телефон, за да прашам за резултати, ама на истиот тој број ги барав цела недела за да прашам што ке ми треба за испитувањето, не им работеше.
    Инаку зошто не сме од Скопје ни рекоа дека може упатот, епруветата со крв, и за мене е потребно една постара крвна слика, сето тоа да се испрати по брза пошта.
    Да си знаат тие што не се од Скопје дека може и така.
     
    На princess5 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. natasam

    natasam Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    630
    За 2 недели обично има резултат во Ману за генетски мутации, јас во јануари со упат прочитав на врата за носење епрувета со крв и се погоди внатре еден помлад дечко, викам мене никој не ми кажал, па рече ќе средиме, меоднесе во друга соба и ми зема крв. Иако пишуваше да се испита мутиран MTHFR, имав и други гени испитано. Мислам 450 ден. беше тој пакет за испитување на вродена тромбофилија.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. xhon kenedi

    xhon kenedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    33
    Screenshot_20200323-021610_Messenger.jpg Screenshot_20200323-021610_Messenger.jpg Poradi MTHFCR HETEROZIGOT treba methyl folate gledam sega gi ima i vo Skopje jas imam id germanija ( od prethoden spontan)im pominato 2 godini sega me zbuni mg dali se dovolni ovie sto gi imam posto od tuka sto gi vidov od apoteka pisuvaa 1000 a na ovie sto gi imam 400 zbuneta sum mislam deka sum bremena sega so virusot se plasam da odam i dali ke uspeam transfuzija poradi genetskite mutacii.. jas ne otidov do kraj za da mi objasnat za terapija za naresna bremenost imav nekolku spontani i bev vi depresija sega neocekuvano ama da pocnam so terapij ve molam devojki pomagajte koj gi ima istite mutacii sto vi prepisale vo rana bremenost..MTHFR C677T
    ENOS 786 T-C
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 23 март 2020
  9. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Јас имам мтхр хетерозигот оваа фолна ја пиев 2 х 2 а таа што ја има сега во аптека од 1000 2 х 1.Имав еден спонтан и еден мисед аборт па успешна бременост.
     
  10. xhon kenedi

    xhon kenedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    33
    Fala mnogu
     
  11. Mala30

    Mala30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Девојки ми стигнаа резултати од генетски испитувања, ама поради ситуацијата ќе одам понатаму на трансфузиолог да ги види. Па ако може да ми каже некој што значат дали е се ок..
    Ви благодарам
     

    Прикачени фајлови:

  12. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Па пишува хетерозигот на А1298ц. Друго подобро доктори ќе кажат.
    Каде е ова правено?, упат киј дава и колку пари?
     
  13. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Јас колку што се разбирам, генерално е ОК, но би ти дале соодветна терапија пред забременување, за време на бременост, и по породување. Од мои лични познавања имаш некоја склоност кон создавање на крвни згруутчувања, најчесто во постелката, но не мора да значи, но секако има терапија за тоа, и следење, и од кога ќе забремениш ќе те следат ако нешто е сомнително на секои 2 недели.
    Инаку би требало да направиш консултација со неколку доктори, што се занимаваат со ова, јас ги препорачувам др Петличковски, и Кочо димитровски. Секако и гинекологот што ќе те води низ целиот процес. А зошто ги правеше овие испитувања? и кој првично те прати, обично тој што те пратил би требало прво да ги види. Во принцип ништо страшно, терапија стандардна е аспирин, или пентоксифилин, метилорана фолна, клексани и евентуално нешто друго ако треба. Јас имам уште повеќе мутации, па еве имам едно бебенце :) така да имај надеж, не е толку страшно.
     
    На dromka, LivingGlam, Martka и 4 други им се допаѓа ова.
  14. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.843
    Допаѓања:
    34.110
    Пол:
    Женски
    фактор x||| i др.мутиран ген ти е од кардиоваскуларните... веројатно си со предиспозиции за кардиоваскуларни болести најдобро да си се консултираш со доктор кој ќе ти даде терапија (претпоставувам аспирин и фолна но тебе ти ја преработува организмот според она мтхр5 веројатно не би требало метилирана туку и обична... но пак ќе кажам само претпоствувам Докторот ќе ти одреди што и како... )
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mala30

    Mala30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    250
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорите девојки, инаку испитував заради покачени хемостатски времиња после втор царски.
    Имав проблем да забременам прв пат и после пет години правев инвитро и останав бремена, а со второто бебе останав природно бремена. Изгледа ова бил проблемот, за жал ниеден доктор ова не ми го предложи да испитам пред инвитрото
     
    На dromka, Ygritte, Ѕвездички и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Здраво Девојки.
    Сакам да ве прашам каде треба да испитам генски мутации и кога се прават после спонтан абортус. Матичната ми вика нема потреба но јас сакам да си испитам за секој случај. Инаку не сум од Скопје.
    И уште едно прашање? Дали метилирана фолна можам да земам сега пред бременост? Фала ви однапред.
     
  17. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    Генетски мутации се испитуваат на Институт за имунологија и хумана генетика и на Трансфузиологија. За твојов случај можеби е подобро да прашаш во темата - спонтан абортус,
    Многу ми е жал...знам низ што поминуваш, имај верба... Ќе дојде и твојата среќа ❤️
     
    На Tinka1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува веке мила. Изгубив надеж. После 3 години обидување останав бремена и за жал заврши со спонтан.
     
  19. Ѕвездички

    Ѕвездички Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2016
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    2.896
    Пол:
    Женски
    :hug::hug::hug: те гушкам...
    Не си изгубила верба штом бараш што да правиш, ако, така и треба, не е лесно, мој личен совет да се консултираш со уште еден два доктори... Види што ќе ти речат
    Има и други испитувања кои се прават...
    Што си испитала до сега?
     
    На kukla21 и Tinka1234 им се допаѓа ова.
  20. Tinka1234

    Tinka1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    759
    Пол:
    Женски
    Микробиолошки, пап,торч. Од кои само уреаплаза ми е најдена. За месец дена пак проверка за нејзе а утре хормонски на 3 ден од циклус. Со двајца сум се консултирала до сега и плус со матичната. Одговорот на сите е дека прв абортус ми бил и не се правело ништо. Јас на своја рака и со помош на форумот си испитувам.
     
    На lemon8ejt му/ѝ се допаѓа ова.