1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гимназија ,,Јане Сандански-Струмица

Дискусија во 'Образование' започната од andreaka, 27 август 2014.

 1. andreaka

  andreaka Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Не сретнав ваква тема на форумот, а ако ја има слободно избришете јаа. Сега ке сум прва година во гимназијата па некој струмичанки кои учат во оваа гим. сакам да ми кажат нешто подетално за неа. Професорите, дали е толку строго како со некој велат и така натаму. Економски техничар сум :)
   
 2. Ale1

  Ale1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  не е толку страшно девојче, се е безредие таму. јас завршив оваа година за економски техничар, значи се е толку едноставно и плус нема некој строги професори освен еден шо ќе ти предава мислам дека од 2-3 година..сите велат гимназија е, ама веќе не е .Таму е било убаво во поодминатите години, веке не е :)
   
 3. BabyyBoo

  BabyyBoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Ти ако за гимназијата велиш дека нема ред, тогаш јас незнам што да кажам за Димитар Влахов (Земјоделското).........Јас сум сега 1ва година, бев запишана на фармација во Димитар Влахов, па се префрилив општа гимназија. Гимназијата во споредба со Димитар Влахов е далеку по добра.
   
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.107
  Допаѓања:
  77.571
  Пол:
  Женски
  Гимназијата си држи некое ниво, ама учениците не се тоа што беа. Па и откако се сменија повеќето професори од старата школа и дојдоа оние новокомпонираните ... пишете икс. :)
  Сега од таму излегуваат со знаење само оние кои навистина се интересираат да научат нешто.
  Во мое време, (патем, колку смешно звучи, затоа што гледам колку многу се сменило од пред три години) беше уште строго, колку толку.

  Со сите професори бев во добар однос, освен со професорите по физичко на кои не знам зошто, ама ич не им бев по терк :D , а до ден денес рака во оган ставам за неколку и тврдам дека подобри од нив нема во ниту едно средно школо. :)
  Ако ви предава Македонски јазик и литература професорот Марјан Стојанов, бидете сигурни дека ќе се описмените, а и ќе научите да се изразувате преку пишаниот збор на ниво; професорката Фиданова (постарата, која мислам дека замина во пензија) по физика е од старата школа и не пишува 5ка ако не ве исцеди од прашања, задачи, равенки и логички кратки прашања и професорката Божана по математика, која е срце, иако можеби ќе ви изгледа како намќор на почетокот. Едноставно знае како да ја предава математиката, многу убаво си поминав со неа сите четири години, а тоа што редовно ме праќаше по натпревари кажува многу колку сум научила затоа што од основното немав никакво квалитетно знаење.

  Пишете кои професори ви предаваат, ќе ви кажам повеќе на што да обрнете внимание. Тие од економските струки не ги знам, јас бев општа гимназија. :)
   
 5. donnalia

  donnalia Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Кога беше Слаѓана Даова директорица дали беше така во Димитар Влахов.
  Додуша сите средни училишта во Струмица се исти прича.
  Поздрав ;) ;)
   
 6. Ale1

  Ale1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  сепак гимназијата Јане Сандански сите ја сметаат за којзнае што а всушност според мене од таму излегуваат најнеобучени кадри..
  Еве зошто- како прво самата психологија на учениците и професорите,, комбинација од невоспитани ученици и нестроги професори се знае што може да донесе нели :)
  Како второ нема кој да го води тоа школо онака како што треба значи сега оваа шо е директорка буквално нема ни Д од директорка, нема овозможено пракса за учениците, што е показател за рејтингот во најголем дел :)
   
 7. Love16

  Love16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  53
  Гимназијата не е тоа што беше. Пред повеке години за да се запишеш требаше повеке од 60 поени а сега примаат секакви ученици за да им се зголеми бројот не им е важен успехот. А во Димитар Влахов за да се запишеш во здравствените стуки ти се потребни 75 поени , професорите се предобри , образувани ,млади , доктори (сите се млади , можеш да им се довериш и да ги прашаш за било каков проблем) нема што да кажам секакви активности , училиштето се уредува, дворот е втор во Македонија при уреденост благодарение на земјоделските стуки и сл е сега во земјоделските стурки се наога по некој некултурен ученик ама сепак во тие класови примаат ученици со среден успех (не е се до успехот). Незнам зошто кога ке го спомнат "земјоделското" сите се исмејуваат демек е училиште за селските деца свашта :)
  Немам ништо против гиназијата но сепак не е тоа што е |(
   
 8. Ale1

  Ale1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 август 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  абе сите се исти донекаде само што кај и да си ако си учиш нема да имаш никакви проблеми :D
   
 9. BabyyBoo

  BabyyBoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Не се согласувам со тебе, кој ти вели дека учениците се невоспитани? Сигурно ќе има во генерација по неколку ама сепак не е тоа којзае што, ај ти спореди ги учениците од Никола Карев со учениците од Гиназијата.....Што се оденсува до професорите строги се(повеќето) и бараат доста знаење, што ти мислиш ние без учење 5ки имаме? Има такви што се синови на професори па имаат 5ки од "ракав" ама тие се ретки. Ти ја направи струмичката гимназија ептен за никаде, ај спореди ја со други гимназии. Деца од Радовиш доаѓаат да учат во гимназијата, јас во клас имам 5 соученици од Радовиш. Можеби има лоши страни гимназијата, ама сепак не може се да биде совршено. ;)
   
 10. fifi16

  fifi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  174
  Пол:
  Женски
  зборувам за пред 4 години кога завршив јас, значи гимназијата не е тоа што беше порано, односно многу порано кога во се била прва, кога учела таму мајка ми... јас учев со најлошите ученици во целата гимназија, буквално директорката беше секој ден кај нас, ако сакате прашајте некој професор за 4-7 генерацијата која заврши 2011 година... знаете само како минавме, како на филм, знаете само колку 1 требаше да имаме, и колку требаше на полагање да одат и да повторуваат година... ама не пуштија сите... значи не е нешто посебно и после толку време сфаќам дека направив голема грешка што сум се запишала во гимназија, ем немам некоја струка за да се вработиш послесно, ем немаш никакво знаење... сега не знам како е и што е, сепак има поминато време од тогаш, можеби е сменето, ама тогаш беше така ;)
   
 11. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.936
  Допаѓања:
  26.848
  Пол:
  Женски
  Јас каснам повеќе од цела година, ама не ми се верува дека некои овде велат дека во Димитар Влахов професорите биле образовани, не знам какви. Другарката на сестра ми учи таму и кога некој го прашал професорот дали може да им стави петка, тој одговорил (цитирам): Петки кај мене во соба.
  Неколку соученички одат таму, јас не ни помислувам за таму, ќе одам во гимназијата, дури и сестра ми ми вели: не те пуштам таму, дури и да сакаш.
  Гимназијата е најдобра опција во Струмица да ви кажам.