Главоболка за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од blagica1991, 21 март 2013.

1. blagica1991

blagica1991 Истакнат член

Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    196
    ја тра#ам темава на форумов и не мо#ев да ја најдам,но доколку ја има мо#е слободно да се стави во канта :D
    мешенца јас имам големи главоболки најчесто во текот на ноќта а некогаш траат и во текот на целиот ден . не знам од каде ама знам дека аналгин никако за време на бременост . и освен тоа сум во почетокот на бременоста . дали тоа значи дека ќе имам болки вакви страшни и идните 7 месеци ;(
    Ве молам за совет :*

2. Jagoda123

Jagoda123 Популарен член

Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.441
    Допаѓања:
    10.992
    главоболка за време на бременоста

Веројатно причина за главоболката е промена на времето, но тоа не значи дека ќе те боли главата секој ден, до крајот на бременоста. :)
    Не само аналгините, туку општо било кои апчиња во текот на бременоста (без препорака од доктор) не се препорачуваат.
    Пробај со масажа на главата, чај, тишина и мирување.
    Најважна е психата, затоа немој многу да размислуваш на главоболката. ;)

3. loki.c9

loki.c9 Истакнат член

Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    200

провери си го притисокот можеби ти е премногу низок, ке го регулирас со солено, газирано и кафенце така ке ти помине позз

4. Vetruska

Vetruska Популарен член

Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    790
    Допаѓања:
    485

Јас имам ужасни главоболки, ама дефинитивно е од промена на времето. Притисокот ми е ок. По принцип избегавам апчиња, така да чекам да ми помине. Инаку и мм го боли цел ден, така да знам дека е од времето :D

5. anicka1anicka

anicka1anicka Истакнат член

Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

зар постои лек за таа главоболка. постојано ја имам зошто притисокот ми е мн. низок. кога неможам да издржам ја терам ќерка ми со газето да ми седне на глава за да ме притисне зошто не се трпи. инаку пијам само Б6 и мн. често ми помага зошто ме опушта.

6. gladiola

gladiola Истакнат член

Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130

Dobro utro mamicki denes site so glavobolki sme izgleda I mene me utepa glavata od bolki Samo jas shto imam migrena I bolkite se prejaki pa se napiv kafetin sekako so preporaka od doktorot pozz do site ako moze izdrzete bes apcijna

7. blagica1991

Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    196

низок притисок имам општо а сега во бременоста уште толку ... страв ме фаќа кога го мерам дома :) најтешко ми беше денес се разбудив со болки , а толку ме болеше што едвај ги отворив очите ... ама сега се слушнав со матичниот ми кажа по едно кафенце на ден , да избегнувам газирано иако тоа го крева притисокот а место тоа да пијам чајче,цеден лимон и мед :)

8. anicka1anicka

anicka1anicka Истакнат член

Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

Уште лимонт ти фали за низок притисок и во несвес ќе паднеш :rofl: избегнувај го колку што можеш повеќе зошто страшно е колку може беља да ти направи

9. SkarletOHara

SkarletOHara Популарен член

Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    676

Зошто да се избегнува лимон при низок притисок, ова прв пат го слушам, во принцип имам низок притисок и само лимон ме враќа во живот, еве сега имам толку јаки болки што мислам дек аќе повратам, едвај чекам д аси одам дома да си направам лимонада, не знам што друго може д ами помогне. Може е до времето а може е и до тоа што кафе се немам напиено не знам колку време.

На okcenzi и SimonaTino им се допаѓа ова.
  10. blagica1991

Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    196

јас денес бев пак на преглед и повторно ми кажаа дури и да си сварам кафе и да ставам лимон внатре. Парацетамол само до колку имам и мала температура инаку лекови никако без да каже доктор.

11. Afrodita25

Afrodita25 Истакнат член

Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    73

Колку што знам лимонот го намалува крвниот притисок, ама ете како што велиш можеби кај тебе поинаку делува

12. Snow-Queen

Snow-Queen Форумски идол

Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.268
    Допаѓања:
    14.955
    Од ваши искуства, некој спас во вакви ситуации?

13. ddevojce

ddevojce Популарен член

Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.354
    Допаѓања:
    4.202
    вчера и денес ме ака главоболка и некако очите ме болат дали од шо седам на ком... некое чааре за оваа. парацетамол не сакам да пијам зашто еднаш кога се напив како лошо да ми стана и не знам дали сум алергична на него и немам пиено многу време.. сега не сакам да експериментирам кафе не пијам од лимонот ми се гади и може да повраќам некој друг предлог ??

14. kostadinka24

kostadinka24 Истакнат член

Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    280
    И мене почна се почесто главата да ме боли и не ми поминува ни од кафе ни лимон.Притисок иначе нормален имам.Незнам и јас сто да се напијам за да ми помини

15. Mala-volsebnicka

Mala-volsebnicka Истакнат член

Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    33
    Пола аналгин и минува.Мене ништо друго не ми делува па цела бременост иамм испиено се на се околу 5 аналгини.За секоја болка важи подобро да спречиш одколку да трпиш.

16. nene88

nene88 Популарен член

Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    491
    Јас и пред бременоста си имав проблеми со главоболки и мигрена. И сега не е нешто многу поразлично. Ни Б6, ни парацетамол, ни ништо не ми помагаше. Во 12 недела го прашав гинекологот што да правам, и му објаснив дека и по 3 дена ми траат главоболките без престан. Ми рече дека можам да пијам Аналгин, или да купам Индометацин. Индометацинот се чепчиња за било каква болка, и ми рекоа дека многу добро делуваат на матката. :)

17. ddevojce

ddevojce Популарен член

Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.354
    Допаѓања:
    4.202
    :headbang: главата ке ми пукне од болење аууу ми иде вака да ја акнам :headbang: можеби од црниот сок ке ми помине

18. Melinara

Melinara Популарен член

Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    302
    Јас имав доста главоболки на почетокот на бременоста, пробај со малку кафе и лимон во него, или блага масажа на вратот мене од ова ми поминуваше

На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snow-Queen

Snow-Queen Форумски идол

Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.268
    Допаѓања:
    14.955
    Јас си најдов еден лек....природно цеден лимон, мене барем ми помага-пробајте и вие. :d:

20. ddevojce

ddevojce Популарен член

Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.354
    Допаѓања:
    4.202
    добро е со си најде лек... од лимонот јас повракам.... мојата главоблка ја оставам сама од себе да си помине,,,