1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од blagica1991, 21 март 2013.

  1. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    ја тра#ам темава на форумов и не мо#ев да ја најдам,но доколку ја има мо#е слободно да се стави во канта :D
    мешенца јас имам големи главоболки најчесто во текот на ноќта а некогаш траат и во текот на целиот ден . не знам од каде ама знам дека аналгин никако за време на бременост . и освен тоа сум во почетокот на бременоста . дали тоа значи дека ќе имам болки вакви страшни и идните 7 месеци ;(
    Ве молам за совет :*
     
  2. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    главоболка за време на бременоста

    Веројатно причина за главоболката е промена на времето, но тоа не значи дека ќе те боли главата секој ден, до крајот на бременоста. :)
    Не само аналгините, туку општо било кои апчиња во текот на бременоста (без препорака од доктор) не се препорачуваат.
    Пробај со масажа на главата, чај, тишина и мирување.
    Најважна е психата, затоа немој многу да размислуваш на главоболката. ;)
     
  3. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    главоболка за време на бременоста

    провери си го притисокот можеби ти е премногу низок, ке го регулирас со солено, газирано и кафенце така ке ти помине позз
     
  4. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    главоболка за време на бременоста

    Јас имам ужасни главоболки, ама дефинитивно е од промена на времето. Притисокот ми е ок. По принцип избегавам апчиња, така да чекам да ми помине. Инаку и мм го боли цел ден, така да знам дека е од времето :D
     
  5. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    главоболка за време на бременоста

    зар постои лек за таа главоболка. постојано ја имам зошто притисокот ми е мн. низок. кога неможам да издржам ја терам ќерка ми со газето да ми седне на глава за да ме притисне зошто не се трпи. инаку пијам само Б6 и мн. често ми помага зошто ме опушта.
     
  6. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    главоболка за време на бременоста

    Dobro utro mamicki denes site so glavobolki sme izgleda I mene me utepa glavata od bolki Samo jas shto imam migrena I bolkite se prejaki pa se napiv kafetin sekako so preporaka od doktorot pozz do site ako moze izdrzete bes apcijna
     
  7. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    главоболка за време на бременоста

    низок притисок имам општо а сега во бременоста уште толку ... страв ме фаќа кога го мерам дома :) најтешко ми беше денес се разбудив со болки , а толку ме болеше што едвај ги отворив очите ... ама сега се слушнав со матичниот ми кажа по едно кафенце на ден , да избегнувам газирано иако тоа го крева притисокот а место тоа да пијам чајче,цеден лимон и мед :)
     
  8. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    главоболка за време на бременоста



    Уште лимонт ти фали за низок притисок и во несвес ќе паднеш :rofl: избегнувај го колку што можеш повеќе зошто страшно е колку може беља да ти направи
     
  9. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.880
    главоболка за време на бременоста

    Зошто да се избегнува лимон при низок притисок, ова прв пат го слушам, во принцип имам низок притисок и само лимон ме враќа во живот, еве сега имам толку јаки болки што мислам дек аќе повратам, едвај чекам д аси одам дома да си направам лимонада, не знам што друго може д ами помогне. Може е до времето а може е и до тоа што кафе се немам напиено не знам колку време.
     
    На okcenzi и SimonaTino им се допаѓа ова.
  10. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    главоболка за време на бременоста

    јас денес бев пак на преглед и повторно ми кажаа дури и да си сварам кафе и да ставам лимон внатре. Парацетамол само до колку имам и мала температура инаку лекови никако без да каже доктор.
     
  11. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    главоболка за време на бременоста

    Колку што знам лимонот го намалува крвниот притисок, ама ете како што велиш можеби кај тебе поинаку делува
     
    На Mila_dea му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Од ваши искуства, некој спас во вакви ситуации?
     
  13. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    вчера и денес ме ака главоболка и некако очите ме болат дали од шо седам на ком... некое чааре за оваа. парацетамол не сакам да пијам зашто еднаш кога се напив како лошо да ми стана и не знам дали сум алергична на него и немам пиено многу време.. сега не сакам да експериментирам кафе не пијам од лимонот ми се гади и може да повраќам некој друг предлог ??
     
  14. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    И мене почна се почесто главата да ме боли и не ми поминува ни од кафе ни лимон.Притисок иначе нормален имам.Незнам и јас сто да се напијам за да ми помини
     
  15. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Пола аналгин и минува.Мене ништо друго не ми делува па цела бременост иамм испиено се на се околу 5 аналгини.За секоја болка важи подобро да спречиш одколку да трпиш.
     
  16. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас и пред бременоста си имав проблеми со главоболки и мигрена. И сега не е нешто многу поразлично. Ни Б6, ни парацетамол, ни ништо не ми помагаше. Во 12 недела го прашав гинекологот што да правам, и му објаснив дека и по 3 дена ми траат главоболките без престан. Ми рече дека можам да пијам Аналгин, или да купам Индометацин. Индометацинот се чепчиња за било каква болка, и ми рекоа дека многу добро делуваат на матката. :)
     
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    :headbang: главата ке ми пукне од болење аууу ми иде вака да ја акнам :headbang: можеби од црниот сок ке ми помине
     
  18. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Јас имав доста главоболки на почетокот на бременоста, пробај со малку кафе и лимон во него, или блага масажа на вратот мене од ова ми поминуваше
     
    На Olivoli82 и ddevojce им се допаѓа ова.
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Јас си најдов еден лек....природно цеден лимон, мене барем ми помага-пробајте и вие. :d:
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    добро е со си најде лек... од лимонот јас повракам.... мојата главоблка ја оставам сама од себе да си помине,,,