1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од blagica1991, 21 март 2013.

 1. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  209
  ја тра#ам темава на форумов и не мо#ев да ја најдам,но доколку ја има мо#е слободно да се стави во канта :D
  мешенца јас имам големи главоболки најчесто во текот на ноќта а некогаш траат и во текот на целиот ден . не знам од каде ама знам дека аналгин никако за време на бременост . и освен тоа сум во почетокот на бременоста . дали тоа значи дека ќе имам болки вакви страшни и идните 7 месеци ;(
  Ве молам за совет :*
   
 2. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.104
  Пол:
  Женски
  главоболка за време на бременоста

  Веројатно причина за главоболката е промена на времето, но тоа не значи дека ќе те боли главата секој ден, до крајот на бременоста. :)
  Не само аналгините, туку општо било кои апчиња во текот на бременоста (без препорака од доктор) не се препорачуваат.
  Пробај со масажа на главата, чај, тишина и мирување.
  Најважна е психата, затоа немој многу да размислуваш на главоболката. ;)
   
 3. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  201
  главоболка за време на бременоста

  провери си го притисокот можеби ти е премногу низок, ке го регулирас со солено, газирано и кафенце така ке ти помине позз
   
 4. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  489
  Пол:
  Женски
  главоболка за време на бременоста

  Јас имам ужасни главоболки, ама дефинитивно е од промена на времето. Притисокот ми е ок. По принцип избегавам апчиња, така да чекам да ми помине. Инаку и мм го боли цел ден, така да знам дека е од времето :D
   
 5. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  222
  главоболка за време на бременоста

  зар постои лек за таа главоболка. постојано ја имам зошто притисокот ми е мн. низок. кога неможам да издржам ја терам ќерка ми со газето да ми седне на глава за да ме притисне зошто не се трпи. инаку пијам само Б6 и мн. често ми помага зошто ме опушта.
   
 6. gladiola

  gladiola Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  130
  главоболка за време на бременоста

  Dobro utro mamicki denes site so glavobolki sme izgleda I mene me utepa glavata od bolki Samo jas shto imam migrena I bolkite se prejaki pa se napiv kafetin sekako so preporaka od doktorot pozz do site ako moze izdrzete bes apcijna
   
 7. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  209
  главоболка за време на бременоста

  низок притисок имам општо а сега во бременоста уште толку ... страв ме фаќа кога го мерам дома :) најтешко ми беше денес се разбудив со болки , а толку ме болеше што едвај ги отворив очите ... ама сега се слушнав со матичниот ми кажа по едно кафенце на ден , да избегнувам газирано иако тоа го крева притисокот а место тоа да пијам чајче,цеден лимон и мед :)
   
 8. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  281
  Допаѓања:
  222
  главоболка за време на бременоста  Уште лимонт ти фали за низок притисок и во несвес ќе паднеш :rofl: избегнувај го колку што можеш повеќе зошто страшно е колку може беља да ти направи
   
 9. SkarletOHara

  SkarletOHara Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  2.880
  главоболка за време на бременоста

  Зошто да се избегнува лимон при низок притисок, ова прв пат го слушам, во принцип имам низок притисок и само лимон ме враќа во живот, еве сега имам толку јаки болки што мислам дек аќе повратам, едвај чекам д аси одам дома да си направам лимонада, не знам што друго може д ами помогне. Може е до времето а може е и до тоа што кафе се немам напиено не знам колку време.
   
  На okcenzi и SimonaTino им се допаѓа ова.
 10. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  209
  главоболка за време на бременоста

  јас денес бев пак на преглед и повторно ми кажаа дури и да си сварам кафе и да ставам лимон внатре. Парацетамол само до колку имам и мала температура инаку лекови никако без да каже доктор.
   
 11. Afrodita25

  Afrodita25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2012
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  75
  главоболка за време на бременоста

  Колку што знам лимонот го намалува крвниот притисок, ама ете како што велиш можеби кај тебе поинаку делува
   
  На Mila_dea му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Од ваши искуства, некој спас во вакви ситуации?
   
 13. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  вчера и денес ме ака главоболка и некако очите ме болат дали од шо седам на ком... некое чааре за оваа. парацетамол не сакам да пијам зашто еднаш кога се напив како лошо да ми стана и не знам дали сум алергична на него и немам пиено многу време.. сега не сакам да експериментирам кафе не пијам од лимонот ми се гади и може да повраќам некој друг предлог ??
   
 14. kostadinka24

  kostadinka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  289
  Пол:
  Женски
  И мене почна се почесто главата да ме боли и не ми поминува ни од кафе ни лимон.Притисок иначе нормален имам.Незнам и јас сто да се напијам за да ми помини
   
 15. Mala-volsebnicka

  Mala-volsebnicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  33
  Пола аналгин и минува.Мене ништо друго не ми делува па цела бременост иамм испиено се на се околу 5 аналгини.За секоја болка важи подобро да спречиш одколку да трпиш.
   
 16. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  500
  Пол:
  Женски
  Јас и пред бременоста си имав проблеми со главоболки и мигрена. И сега не е нешто многу поразлично. Ни Б6, ни парацетамол, ни ништо не ми помагаше. Во 12 недела го прашав гинекологот што да правам, и му објаснив дека и по 3 дена ми траат главоболките без престан. Ми рече дека можам да пијам Аналгин, или да купам Индометацин. Индометацинот се чепчиња за било каква болка, и ми рекоа дека многу добро делуваат на матката. :)
   
 17. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  :headbang: главата ке ми пукне од болење аууу ми иде вака да ја акнам :headbang: можеби од црниот сок ке ми помине
   
 18. Melinara

  Melinara Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2013
  Пораки:
  442
  Допаѓања:
  304
  Јас имав доста главоболки на почетокот на бременоста, пробај со малку кафе и лимон во него, или блага масажа на вратот мене од ова ми поминуваше
   
  На Olivoli82 и ddevojce им се допаѓа ова.
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Јас си најдов еден лек....природно цеден лимон, мене барем ми помага-пробајте и вие. :d:
   
 20. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.544
  добро е со си најде лек... од лимонот јас повракам.... мојата главоблка ја оставам сама од себе да си помине,,,