1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Saraa, 3 март 2010.

  1. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Мозебија има некаде оваа тема ама ај ако ја има нека ми простат администраторите.

    Значи мојот проблем трае веќе неколку години сигурно едно добри 4 години. Ненадејно започнува главоболката како што седам и оп како некој на менџеме да ми ја стега главата, во тој момент ми трпне десната рака, ми се случува понекогаш и едвај да гледам, ми трпне јазикот неможам да зборувам, цела снага ми се тресе и понекогас сум препотена за 1-до 2 минутки, бев ми ја снимаа главата се е во ред незнам што да правам затоа што главоболките се неподносливи, исто така понекогаш од главоболка и ми се поврака, бев на болница по лекари ама ми викаат се било во ред, ама јас мислам дека очигледно нешто не е во ред не мозе од ништо да ми се јавуваат овие симптоми, ако некој може да ми помогне благодарам.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Glavobolkata ne e bolest,taa e simptom na nekoe narusuvanje vo organizmot.
    Sledejki gi tvoite postovi ,mislam deka znam od sto doadja ,a toa e konstantniot pritisok i nervoz a,koja ja osecas!
    Veruvaj mi ,sega veke nama potreba od takvo nesto.
    Mlada si ubava i imas samo 22 god.
    SOVET:
    Iskapi se vo topla kupka,so aromaticna sol ili kupka.
    Iznamackaj se ubavo so aromaticno mleko za telo i toa so masaza od glava do peta.
    Napravi frizura.
    Nasminkaj se .
    Opni edno mini i dikolte.
    Izlezi navecer i usmekaj go prviot sto ke ti se dopadne.
    Nemora nisto da se sluci ,ama namesti ja rabotata da iskomunicirate.
    Ova istoto povtori go i sledniot den.
    Soberi tel.od edno 3-4 fraeri i posle BIRAJ ,kako lubenici.
    Nemora nisto da bide,ama ima da se osecas TOP!
    Probaj i koga ke ti upali ,javi da castis!
    POZ I SO SRECA!
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ако ништо друго морам да признаам дека добро ме изнасмеа и малку ми го поправи расположението ти благодарма многу, ама некако не ми е дојдено до фраери ај утре ке идам на дружење малку, а кога ќе го одберам тој што мислам дека е за мене ако најдам некој таков ќе ви се пофалам со сигурност иако сега не ми е до тоа поззз
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Немора да значи дека главоболка се јавува од депресија. Истиот проблем го имам јас. Најчесто поради нискиот притисок. Главоболките се неподносливи и неможам да превземам ништо во врска со тоа. Едно време константно се труев со аналгини кафетини и слични апчиња против главоболки или во најмала рака за намалување на главоболка и веќе не ми ни дејствуваат.
    За тоа дека главоболката не секогаш е производ од депресија и нервоза сум пример и доказ јас. Имам се што на една девојка и е потребно. Воопшто незнам ниту како е да си во депресија. Незнам што да правам веќе добри 7 години истиот проблем го имам. Имав проблем со видот, сега веќе се е во ред одам на редовни прегледи во Визија во Скопје. Значи не е ни до тоа. Незнам што ми се случува веќе станува неподносливо, а лек незнам за ова. Апчиња како што кажав веќе не ми дејствуваат.
    Помош, некој? Инфо некое... Ви благодарам однапред...
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    можно е да е мигрена ако шо кажувате сите истите симптоми ги има и мајками а+ нејзе шо и смета и светло и музика и свееее алиии незнам.....
     
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Незнам што е, од 14 години го имам овој проблем. мислев дека е проблем до очите и видот, почнав да носам очила какви што ми одговараат, но сепак имам главоболки. Немам некои психички проблеми или нешто да ме мачи, се е во ред.
     
  7. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    Можно е да имаш проблеми со притисоците...Мене од тоа ме боли глава најчесто,веќе си се навикнав :)
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Можно е, затоа кажав дека имам низок притисок,да не е случајно до тоа... А лек за низок притисок некој? Освен труење со кафе? :^)
     
  9. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Сара види дали има некој периодичност на главоболките, запишувај кога се јавуваат, најди дали има некоја поврзаност. Најчесто мигрената е периодична значи има некаков тек. Сепак мигренската болка трае неколку денови а не минути. И како што кажаа погоре главоболка е симптом на нешто што се случува во организмот. Кажуваш дека си направила испитувања ама не спомна кои. Дали имаш испитано серумски калциум? Трнење на рацето, лицето и тоа што се препотуваш можно е да се симптоми на хипокалцемија. Сепак мој совет е да направиш подетални испитувања и да обрниш внимание на тоа добро да му објасниш на лекарот се што ти се случува за време на нападот. Сепак 4 год. не се малку. Позз :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    хахахха...ме насмеа со кафето...иначе кафето не го крева многу притисокот, така да немора да се труеш со кафе за до качиш притисокот. Лекарства за низок притисок не се даваат најчесто. Инаку и јас имам мн низок притисок ама немам проблеми, баш напротив ако ми се нормализира тогаш имам мака. Е сега наместо кафе почни да јадиш повеќе сол, и пиј многу вода. Тоа е лекот. Сол и многу вода. Лекарства даваат само во ептен лоши случаи, и тоа болнички. :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас знам дека кафето го нормализира притисокот и редовно кога ме боли глава пијам по 5 кафиња во ден. |( Ќе пробам ова со сол, исто имам чуено дека помага за нормализирање на притисокот да пиеш јогурт со сол. Ама гадно ми е некако. И времево ме дотолчува психички и физички. Незнам како ќе преживеам таму до септември. |(
     
  12. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Јогурт со сол глупости, нема потреба, само во се што јадиш додавај малку повеќе сол. Иначе на медицина сум така да веродостојни ми се информациите :D. А кафето само моментално делува, го крева притисокот а потоа може дури и пониско да ти го падни. Кој лекар да го прашаш ќе ти го кажи истото. Многу вода и сол. :)
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    За лесна главоболка може со кафето еден витамин Ц да испиете имам пробано и помага..А за низок притисок треба течности доста и физичка активност..
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. femina21

    femina21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    Имам главоболка само на едната страна од главата.Ми трепери окото,затнат ми е носот само на таа страна а и ме боли и увото.Дали некој знае од што може да ми се појавува таа главоболка само на едната страна?
     
  15. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Отиди на лекар. Јас имав силни главоболки и кога отидов на лекар ме испрашаа се и ме праша докторката дали ми е затнат нозот. Знаци се посомнева на нешто. Може да се синусите, или проблеми со притисокот а може и нешто полошо. Затоа отиди на лекар ке ти кажат со сигурност :*
     
  16. femina21

    femina21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    Сега ме подзамисли..Синусите ги снимав,и се ОК,а од што може да е главоболката,којзнае..Ако идам на доктор,ке треба да ме снимаат,а не сакам,страв ми е :(
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ти биде страв. Од резултатите ли ти е страв или? Подобро да видиш што е, него да му ја мислиш цело време. Може не е ништо, а се секираш за џабе само.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747

    Се согласувам со Rainbow.
    Мене главоболката ми е од инфекција на моцните патишта, имам мн леукоцити. И си пијам апчиња, увин чај и чај од брусница и да чукнам во дрво немам веке главоболки. Tака да иди и не се мисли и не се плаши :*
     
  19. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    a dali od glavobolka vi se ima deseno da ve ezi glava . mene me boli glavava sea bas e promenlivo vremevo i i me ezi i me boli ... opasno e toa ??? :worried:
     
  20. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Дури беше лето ништо не ми беше...Сега од ко почна учебната година и имам секој ден за учење и малце спијам и нередовно јадам... Премногу често ме боли глата :( и очите ме болат...Бев на очно супер гледам не е до очите... Ексик !!! Ако не престани да ме боли ќе одам по доктори -.- пак...
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.