1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Главоболки на психолошка основа

Дискусија во 'Психологија' започната од xxx-ba, 21 јули 2012.

  1. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    Веќе цел месец се мачам со главоболки. Кога почна да ме боли главата првата недела веднаш отидов на лекар и ми рекоа дека ми е од стрес. Не ми помина па почнав да се паничам да не имам нешто страшно, па ја снимав главата компјутерски. Најмногу ми беше страв од тумор или нешто такво, ама на снимката не се покажа ништо. Кога лекарот ја виде снимката ми рече дека имам проблеми со вратот, и дека од тоа ме боли главата. Бев на терапии, вежбав и мислам дека имав мало подобрување, но главоболките не престануваат. Значи тоа не е класична главоболка, туку мали кратки болки, или подобро кажано како притисоци, како некаква жештина или боцкање на само едно место во главата и тоа трае по неколку секунди. Значи не ме боли цел ден туку на пример 5 пати во денот на неколку секунди. Јас по природа сум паничар, секогаш мислам на најлошото па бев еднаш на психолог и ме убедуваше дека самата си ги правам тие главоболки, дека не треба да се секирам зошто имам снимка, имам доказ дека немам никаква сериозна болест, ама ете не можам самата да се уверам дека стварно немам ништо. Цело време си мислам дека они не можат да видат дека имам нешто зошто главата продолжува така да ме боли, а некако ми е премногу чудна болката за да биде од вратот, а дека си замислувам не можам баш да верувам ... имал ли некој слично искуство?
     
    На Ace888 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Психолошки главоболки?

    Da jas imam takvi glavobolki ,i veruvam vo toa deka sama si gi zozdavam toa e od panika od strav,od negativni misli
     
  3. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.309
    Пол:
    Женски
    Иста сум и јас,на емотивна база е ,мене дури и левата страна ме пецка,можеби и срце ќе ме фати .
    Се е тоа од многу нервоза :sweat: ,сите ме разочараа,ме предадоа :@ .
    Имам и главоболки и мачнини,и притисок ми паѓа,и стално милам на оние зборови на бившиот ,на она што ми го зборуваше,на навредите и како трн ми се на срцето,како да си помогнам,паднав и во депресија :(
     
  4. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Во моментов имам главоблки цел ден пијам апчиња против болки ке се изнервираш и ете .............
     
  5. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    денес така се осекам умрено некако . главата ке ми прсне мислам од нервози и од многу мисли ]:)
     
  6. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    и мене често ме боли,најчесто од преоптеретеност и стрес на работа,притисок,или ако не сум јадена на време ме боли,а најгрозно е кога боли цела вечер