1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Говорни маани

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Unfaithful18, 20 јануари 2010.

  1. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Темава е за сите што имаат некои говорни маани. Како се помирувате со тоа , и дали некогаш ви било непријатно ? И јас лично спаѓам тука , не знам да изговарам „ Р “ . Ме носеле и на логопед но никогаш не научив :) Како помала се нервирав, избегнував да кажувам зборови дека ногу ми се примеќаше, и се лутев кога ме зафркаваа, а сега веќе не. Ми имат кажано дека звуче симпатично, ама сепак посакувам да знам да ја изговарам...Ама тоа ти е :)
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе па шо има врска. Еве и премиеров наш не може да ја рече, па колку успешен човек е. Убаво ти рекле. Мене тоа ми е многу симпатично. :D
     
    На stela 34 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    хаха и јас така возвраќам кога некој ме зафркава :) И Груевски не знае , па види до каде стасал :lol: Иначе не сум баш како него, тој ептен не ја угаѓа :D фала Hipica :) позз
     
  4. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
    Ја неможам да ја изговорам баш добро Л не се приметува секаде на пример можам да го изговорам моето име
    можам да кажам лижалка а да не се примети и веќе кај името Никола не се приметува баш но ипак кочи :)
     
  5. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    И јас имам една мала говорна маана околу буквата Р.Кога бев на логопед ми кажаа дека имам жичка под јазикот што треба да се пресече ама мене многу ми е страв и затоа не отидов.Ете такоооојј уште си ја имам говорната мана околу р :)
     
  6. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Мене исто ми е симпатично кога некој има малку проблеми со буквите р и л, барем француски без проблем ќе ви оди ако ништо друго :D
     
    На buterfly.fly.away му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    хах исто и јас. Уште го слушам тоа дека звучи симпатично ама со тек на време со се навикнав на моето специално Р :lol:
     
  8. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Хехе абе уживај си, поголем дел од луѓето имаат некоја говорна мана! И верувај твојата неможе да се класифицира во мана! всушност е симпатично! БТВ мене порано ме викаа Р'то...зошто неможев р да ја изговорам! :@ ! Сега и не ми е ни гајле!.....Јас кога зборувам, ретко може некој да ме разбере....зошто зборувам со шуштење!......Да видиш тоа како е лол! Ама пораснав. и го изгубив тој комплекс! :!:
     
    На Bibko му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tamarax3Ronaldo

    Tamarax3Ronaldo Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Душичко и јас го имав истото како помала, мајка ми ја имаше струката логопед па таа многу ми помагаше со изговорот на буквата Р но ништо не направивме. И мене ми кажаа за жичката, отидовме, ја пресекоа..Но се сеќавам дека плачев ко луда, но јас плачев и пред да ми ја пресечат жичката па значи веројатно било од страв.. :D Битно се сеќавам дека цела болница ечеше од мене..Откако ми ја пресекоа жичката од ден на ден се подобра и подобра станував со изговарањето на Р..И сега перфектно ја изговарам буквата.. :) :) Така да јас ти препорачувам да отидеш да ти ја пресечат жичката..Можеби боли малку но потоа цел живот нема да водиш грижа :* :*
     
    На happytimee му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Каква жичка |( Првпат слушам :$ :)
     
  11. simonalmf

    simonalmf Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    zickata e nesto kao jazikot ne dopira do nepceto i poradi toe e problemot...mene mi e okey toa ali sepak si ja imam istata mana R :devil: i mi imaat receno deka e simpaticno ali mislam deka toa e samo za da me utesat....inace mnogu mi vliae na samodovervata :x
     
  12. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    И јас зафаќам на буквата Л бидејќи забите од долната вилица ми се подискривени...
    А искривени се бидејќи како дете сама си ги вадев забчињата :rofl:
    ептен бев палава бе - треба протези да носам ама едно време скапи беа и тоа протезите,,,а сега веќе пораснав, и да ставам - незнам дали ќе ми помогнат :^)
     
  13. simonalmf

    simonalmf Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0

    ako treba da nosis na dolnata vilica nosi....jas nosev i gore i dole ali na 15 god. i koga bi trebalo pak da nosam bi nosela sea stvarno e tocno ona zelezo za vo odpat i slicno no vredi za rezultatot posle toa osven toa na dolnata ne se ni primetuva tolku mnogu duri mi e i simpaticno fiksna na dolnata vilica
     
  14. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.693
    Пол:
    Женски
    Епа јас кога бев на логопед ме проверија и ми кажаа дека точно под јазикот се наоѓа жичка,епа мојата е дупло поголема и не можам да го испружам јазикот бидејќи ме боли и затоа кога зборувам ја потфаќам буквата р. :)
     
  15. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    Епа вака...и ја исто не можам да изговорам Р ...како мала ми пречеше и се срамев од тоа што не можев да изговорам( идев и на логопед али џабе, не вежбав доволно и не научив убаво да изговарам) но веќе не ми пречи воопшто... многу луѓе ми имаат кажано дека им е симпатично тоа што не можам да изговарам дури и ми кажале дека е секси ;) :D
     
  16. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    i jas maki macam so L
    a toa so zabite nema vrska mene ne mi se iskriveni no sepak ne mozam da ja izgovoram
    ne me nosele nikade sega e vekae docna golema sum :D :D :D mozda da me nosele ce bilo ok jas se sramam i ja izbegavam zaobikoluvam baram zamena za toj zbor i tn.
     
  17. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Точно е тоа со жилата под јазикот сите што имате проблем со изговорот е поради таа жила и не е ништо страшно да ја сецнат барем во денешно време и анестезија ќе ви стават ни ќе осетите нешто ни ништо, не е тоа операција. Затоа не се плашете одете и решете си го тоа, доколку ви смета секако. Јас немам проблем со изговор ама некогаш кога ќе се зазборам брзо и можам да го утнам Л :) ама ништо страшно и неприметно е :)
     
  18. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    И брат на брат ми исто му кажаа али тој тогаш беше мал и го беше исто страв и не отиде и после некое време немаше веќе проблеми со изговорот.
     
  19. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    taa zicka ne mislam deka mi smeta, jas ne ja primetuvam,ne me boli nisto
     
  20. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    јас додека сум била мала имам поминато низ некои работи,нејкам да напоменувам какви :tmi: само ке кажам дека имавме пријатели што девојчето беше поголемо до мене 5год,и сеуште не знаеше да зборува јасно и само ке кажам дека бабата на девојчето се обидуваше тоа да го пренесе на мене,беше малку луда,не и успеал планот.јас немам говорна мана,ама ете некогаш како се запирам,неможам да се искажам,неможам ни да објаснам како се осекам глупаво во тие моменти,срека никој не ме забележува,можеби ретко :worried: