1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Говор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Incule, 30 јануари 2017.

  1. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Дали ве нервира и ве иритира ако кажете мислење и некој одма ве нападне,како се справувате??
     
  2. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Ич.
    Баш е забавно.
     
    На theowndemon, Antolinaa и ♣ Alba Viduam ♣ им се допаѓа ова.
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Зависи од начинот на κој ми се обρаќа и од темата κоја се дебатиρа ама сеκогаш гледам да сум смиρена и да се изјаснувам со фаκти :) Неκогаш ноρмално ме еρитиρа ама моρаш да се κонтρолиρаш и на фин и леп начин да доκажиш деκа си во пρаво .
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.046
    Допаѓања:
    76.034
    Пол:
    Женски
    Ретко се случува. Чекам другата страна да си го каже мислењето па продолжувам јас да го изнесувам својот став и така додека се согласиме, додека се дојде до некој заклучок од целиот тој разговор. Се трудам да бидам смирена и да го задржам убавиот речник додека тоа се случува.
     
  5. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Сакам да прашам нешто во врска со говорот. На пример, ако некој на едно предавање на факулет слушне нешто несоодветно од страна на професорот (некој свој личен коментар за нешто или некого) и потоа го проследува и го искоментира во статус на својот личен ФБ профил чии постови на ѕидот се само видливи за пријателите. Дали искажување на мислење е забрането? Нели секој има право на лично мислење? И што кога една ФБ пријателка колешка од истиот факултет те издава пред професорот/професорите баш поради искажување на мислење што е толкувано како навреда/клевета иако например не си именувал никого ниту пак навредил во тој статус? Прашувам бидејќи слушнав некои такви случување. Мене на пример од мал ме учеле да не издавам никого никогаш и никогаш тоа не сум го направил. Но, за жал знаеме дека постојат и злонамерни луѓе кои се хранат со тоа тебе да ти наштетат. Што мислите вие?
     
  6. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Штом си стигнал до факултет би требало да си доволно зрел и да знаеш дека треба да си ја држиш устата затворена и да се воздржуваш од било каков коментар, кажан јавно или напишан . Во спротивно сам ќе ги сносиш последиците. На јавен профил со твое име, презиме и слика објавувај работи кои се безболни за поширока публика. Важи и за слики и за статуси.
    Луѓето се злобни, ама проблемот е што ти си наивен.
     
  7. Miro91

    Miro91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    54
    Не кажав дека се однесува на мене. Чисто спомнав една ситуација. А се работи за постови кои искажуваат несогласување со одредени изјави. Па нели секој може да има свое мислење? А во случајот не беше спомнато ничие име во постовите ни навреда кон никого лично.