Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Говор

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Incule, 30 јануари 2017.

 1. Incule

  Incule Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  293
  Пол:
  Женски
  Дали ве нервира и ве иритира ако кажете мислење и некој одма ве нападне,како се справувате??
   
 2. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.701
  Допаѓања:
  49.410
  Пол:
  Женски
  Ич.
  Баш е забавно.
   
  На theowndemon, Antolinaa и ♣ Alba Viduam ♣ им се допаѓа ова.
 3. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  2.214
  Пол:
  Женски
  Зависи од начинот на κој ми се обρаќа и од темата κоја се дебатиρа ама сеκогаш гледам да сум смиρена и да се изјаснувам со фаκти :) Неκогаш ноρмално ме еρитиρа ама моρаш да се κонтρолиρаш и на фин и леп начин да доκажиш деκа си во пρаво .
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.941
  Допаѓања:
  61.508
  Пол:
  Женски
  Ретко се случува. Чекам другата страна да си го каже мислењето па продолжувам јас да го изнесувам својот став и така додека се согласиме, додека се дојде до некој заклучок од целиот тој разговор. Се трудам да бидам смирена и да го задржам убавиот речник додека тоа се случува.
   
 5. Miro91

  Miro91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  53
  Сакам да прашам нешто во врска со говорот. На пример, ако некој на едно предавање на факулет слушне нешто несоодветно од страна на професорот (некој свој личен коментар за нешто или некого) и потоа го проследува и го искоментира во статус на својот личен ФБ профил чии постови на ѕидот се само видливи за пријателите. Дали искажување на мислење е забрането? Нели секој има право на лично мислење? И што кога една ФБ пријателка колешка од истиот факултет те издава пред професорот/професорите баш поради искажување на мислење што е толкувано како навреда/клевета иако например не си именувал никого ниту пак навредил во тој статус? Прашувам бидејќи слушнав некои такви случување. Мене на пример од мал ме учеле да не издавам никого никогаш и никогаш тоа не сум го направил. Но, за жал знаеме дека постојат и злонамерни луѓе кои се хранат со тоа тебе да ти наштетат. Што мислите вие?
   
 6. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.041
  Допаѓања:
  55.137
  Пол:
  Женски
  Штом си стигнал до факултет би требало да си доволно зрел и да знаеш дека треба да си ја држиш устата затворена и да се воздржуваш од било каков коментар, кажан јавно или напишан . Во спротивно сам ќе ги сносиш последиците. На јавен профил со твое име, презиме и слика објавувај работи кои се безболни за поширока публика. Важи и за слики и за статуси.
  Луѓето се злобни, ама проблемот е што ти си наивен.
   
 7. Miro91

  Miro91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2015
  Пораки:
  91
  Допаѓања:
  53
  Не кажав дека се однесува на мене. Чисто спомнав една ситуација. А се работи за постови кои искажуваат несогласување со одредени изјави. Па нели секој може да има свое мислење? А во случајот не беше спомнато ничие име во постовите ни навреда кон никого лично.