Годишни тестови

Дискусија во 'Образование' започната од Hristina-t, 19 мај 2014.

 1. Hristina-t

  Hristina-t Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2013
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Имам мал проблем за една недела правам годишен тест по математика,незнам дали да вежбам сега иули в четврток ќе има подготовка па по неа да се раководам истотака не знам кој метод на учење да го применам.Ако некој истотака правел годишен математика нека кажа како учел затоашто се чувствувам изгубено помеѓу материјалот и малку време што остана. :|
   
 2. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.636
  Штом е годишен тест,значи до сега имаш правено поголем број помали контролни тестови за тој истиот материјал и отприлика знаеш што задачи имало на нив,сега ќе бидат слични типови на задачи,евентуално едно ниво полесни затоа што е тест на поголем материјал.

  Мој совет ти е да почнеш веднаш со повторување. Читај од книгата и применувај го прочитаното во задачите. Гледај да решиш поголем број задачи од збирката. Не еден ист тип по сто пати како што правеа пола моја генерација,па учеа математика на памет и имаа слаби резултати,туку помини ги сите типови на задачи што ви се зададени.

  Математика не се учи за една недела,особено ако цела година книга немаш фатено и во тој случај најдобро е да побараш помош од некој на кој му оди,во најдобар случај приватен професор и турбо да имаш часови неделава.Ама пак ,знаење од цела година за една недела не се стекнува.Особено ако цел ти е 5ка.
   
 3. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  390
  Ние правевме годишен тест по Англиски, а требаше и по Македонски, но директорката забрани. Наставничката кажуваше дека не смеело да се прават вакви тестови повеќе, не знам зошто и нема ни да имаме. Затоа полугодишен ќе имало, но, можеби кај нас е забрането поради други причини. Је знам...
  А за учење.. Ќе си ги одговориш прашањата од екстерно, сигурно тие ќе ви ги даде.
   
 4. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Порано немавме толку годишни тестови, а поради екстерново ги струпаа.Ние секоја година правиме англиски годишен тест, а по друг предмет не памтам дали имаме правено, ама мислам не. :?:
   
 5. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.893
  Пол:
  Женски
  Ние до сега немамаве правено годишен,сега по историја ни даде.Од 15 прашања 10 беа последната тема,за таа што ни најави тест.Другите беа од целата година најважните работи.. :!: И тоа без да знајме..Ни рече наставно со 5 прашања и оп излезе годишен.И тоа на прв час :D :?:И да тој ден беше денот кога сите чупиња од класот бевме заедно на голем одмор.И го критикувавме наставникот :rofl: :rofl: