1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Големата вода (Живко Чинго)

Дискусија во 'Книги' започната од maleckoto-sonce, 28 февруари 2011.

 1. maleckoto-sonce

  maleckoto-sonce Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Дали сте ја прочитале книгата? Молам некоја критика за " Големата вода".. фала однапред!
   
 2. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.542
  Допаѓања:
  6.308
  Мхм.. и јас се интересирам за книгава каква е, прочитав извадок во работните по македонски и многу ми се допадна па си размислувам дали да ја купам. :wasntme:
   
 3. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Нам ни беше лектира, во четвртта год. мислам или трета :?: и го гледавме филмот, ама не ми останало од него нешто посебно во сеќавање.
  Колку што се сеќавам темата е животот на сирачиња кој се наоѓаат во дом, оставени сами на себе после Втората светска војна. Преку насловот "Големата вода" симболично е означена слободата за која сонуваат децата, надевајќи се дека еден ден нивните сонови за подобар дом и живот ќе станат реалност.
   
  На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LennaF

  LennaF Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Позитивни критики се разбира... Прекрасно дело.
   
 5. TheSilence

  TheSilence Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  8
  Овде има статија за оваа книга, за членовите погоре што пишале дека им треба http://sakamknigi.mk/index.php?option=com_k2&view=item&id=1672:големата-вода-живко-чинго&Itemid=6
  Многу ми се допадна, ја читав кога ни' беше за лектира во средно, го гледавме и филмот, кој не го гледал, може да го гледа и на youtube го има во делови, без да го симнува. Еве ви линк http://www.youtube.com/watch?v=JxSnb7fv7pk од првиот дел, па ќе ги видите и останатите.
   
 6. CocoSumner

  CocoSumner Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  11
  Одлично дело!! Една од омилените лектири од средно.
  На делот кога детето ќе рече- "Правам мајка.." , солзи ми потекоа :(
   
 7. BeLiNi

  BeLiNi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  прекрасна книга ,вреди да се прочита!
   
 8. Estranged

  Estranged Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  1.737
  Допаѓања:
  24.502
  Многу ми е драго кога ќе наидам на добра книга од македонски автор... оваа дефинитивно е таква. Го опишува животот на децата-повоени сирачиња во еден дом, нивните страдања, желбата за родителска љубов... ја одсекад сум била скептик кон романите со повоени теми, ама ова вреди да се прочита...
   
 9. Arris

  Arris Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  22
  Книгава се падна на овогодинешната матура така да би ви препорачала да ја прочитате за сите што ја имаат за лектира. Мене лично не ми остави некој впечаток, сепак тоа е само мое мислење :)
   
 10. The.Crab

  The.Crab Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Првиот пат кога почнав да ја читам книгава, буквално, ми се повраќаше од неа така што не ја дочитав. Но, вториот пат (после неколку прочитани критики за истата) си ветив сама на себе дека ќе и посветам многу поголемо внимание и целата ќе се впијам во неа за на крај да излезам воодушевена :o . Прекрасна книга! Вреди да се прочита. :clap:
   
 11. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Одлично дело. Ги имам речиси сите дела на македонски автори прочитано, што ни биле за лектира, и оваа ми остави одличен впечаток. Како до детал е опишано измачувањето на дечињата во домот, желбата за слобода, чувството на мајчинска љубов, ме трогна.
   
  На kikkki и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
 12. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Книгата искрено не стигнав да ја прочитав, секогаш имав некои пред неа, но затоа го изгледав филмот, и луѓе да го гледате, нешто македонско, што ќе ве остави со отворена уста.
  Го гледавме на час по Макдеонски јазик, 3 дена по ред, и мене ми остави длабок впечаток, премногу реално и премногу сурово, но толку добра и вистината слика никој до сега нема доловено според мене.
  Нема да згрешите доколку се најде филмот на вашите мониторчиња.
   
 13. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.121
  Допаѓања:
  76.431
  Пол:
  Женски
  Ја имам прочитано, на почеток ми беше досадна но потоа ме заинтересира.