Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Господарот на прстените (The lord of the rings) [2001-2003]

Дискусија во 'Филмови' започната од BlackCat, 22 април 2012.

 1. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  200
  Ја разгледав цела категорија и гледам нема тема за мојот омилен филм :wasntme:
  Незнам колку феминки сакаат вакви филмови, но знам дека иако е 10 години стар, е многу познат и дека многу луѓе го сакасат, па се надевам и тука има некој што го сака и е оторен за дискусија :)
   
  На Mishela и Bright им се допаѓа ова.
 2. Salfetka

  Salfetka Нов член

  Се зачлени на:
  8 април 2012
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Господарот на прстените (The lord of the rings) [2001-2003]]

  Значи филмов е предобар.Глумата ефектите се е прекрасно.Прекрасно дејтвие.10/10
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.503
  Господарот на прстените (The lord of the rings) [2001-2003]]

  И јас до пред некое време сфатив дека нема тема за филмов! :?:
  Невермајнд, морам да се искарам себе си што не сум го гледала филмов порано! Едвај ме убеди момчето, оти јас цело време му објаснував дека не сакам фантазии енд стаф. Ама откако го изгледав... леле.. па можам слободно да кажам дека уште сум под импресии! Се‘ живо и диво спуштив во врска со филмов, слики, коментари, карти, музика... И момчето ми баш се радува :lol: Сега ја убедувам цимерката да го гледаме, ама сите 3 дела наеднаш! :!: :wasntme:

  Ја сакам смислата и пораката на целиот филм, костимографијата, музиката, сценариото и актерите. Дава простор да се отргнеш од секојдневието, да си пропатуваш насекаде, а пак да ти даде убава порака за она што е вредно во животот, а што не. Желбата за власт отсекогаш го следел човекот, само кој може да оддолее на тоа скриено зло. И сепак, на крајот, доброто го победува злото - обработена е универзална тема.

  Arwen & Aragorn = души!

  http://www.youtube.com/watch?v=HiwdiurpPXY

  п.с. Фродо на моменти ме нервираше што имаше до некаде пасивна улога, но всушност носејќи го најтешкиот товар се изедначува со другите.

  п.п.с. Бидејќи во филмов се обработени секакви теми (пријателство, љубов, војна, храброст...) го прави уште подобар и безвременски.
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Господарот на прстените (The lord of the rings) [2001-2003]]

  Морам па да го гледам бидејќи како мала одвај го изгледав бидејќи тогаш многу ми беше страв.
   
 5. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.992
  Господарот на прстените (The lord of the rings) [2001-2003]]

  Сеуште немам сретнато подобра приказна и уште подобар снимен филм

  11 оскари собра мислам , штета нема повеќе делови

  сега ќе се враќаат назат со приказната ... уште малце и ХОбитот , очекувам пак да ги собере сите оскари и да ги скрши рекордите
   
 6. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.151
  Допаѓања:
  44.467
  Пол:
  Женски
  Господарот на прстените (The lord of the rings) [2001-2003]]

  Сите делови ми се гледани и никогаш нема да ми биди доста од филмов. Преубав филм ;)
   
 7. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.868
  Пол:
  Женски
  Господарот на прстените (The lord of the rings) [2001-2003]]

  Многу малку коментари за филмот,голема штета.На листа омилени филмови заедно со Хобитот и Хари Потер.Мешавина од фантазија,акција и авантура,збогатена со одлична глума,поука за големо пријателство,има и малку љубов :D и секако борбата за моќ.Арагорн ми е еден од најдобрите актери,извонредно изглуми не за џабе освои толку награди.Фродо ми е малку иритирачки лик,ама се толерира,сепак го носи прстенот :D Гандалф,исто е еден од подобрите глумци,најомилен ми е.
  Костимографијата и музиката совршено сработени! 20/10
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Мене ми е најглупавиот филм на целиот свет.По глупо нешто ајде.ГЛУПОСТ НА КУБ е филмов еднаш гледав еден дел од него,бидејќи на брачедами и беше баш убав а јас си се досадвав :tmi: . Така од моја страна ништо убаво за тој филм :hai:
   
 9. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Машки
  Трилогијата е најдоброто нешто снимено досега. Делот со битката кај Хелмс Дип импресионира и за мене е врв во серијалот. Тоа што некои немаат капацитет да ги разберат, спојат и протолкуваат дејството и симболиката на филмот е друг муабет.
   
  На Mishela, Annath и the.vampire.girl им се допаѓа ова.
 10. Andrianaaaaa

  Andrianaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  41
  Мислам дека до сега нема подобар филм од овој. Целата трилогија е неверојарна, приказната е уникатна, актерите исто, така да дефинитивно најдобар филм на сите времиња.
   
 11. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.602
  Допаѓања:
  8.004
  Кој што сака нека рече, мене предосада ми е трилогијава. Првиот дел, ајде, ок. Вториот веќе не знаев што со себе додека го гледав, никако не завршуваше |( И третиот нели, не го гледав.
  2ор обид имав со првиот дел од Хобитот - иста прича. Го заспав неколку пати, а јас скоро и да не заспивам на филмови. Вториот дел остана негледан.
  Расчистив со оваа тематика, :!: филмови каде што цело време шетаат планини за да најдат/фрлат/земат некакви предмети, не се за мене. :smoke:
   
 12. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.043
  Јас го обожавам овој жанр на филмови и заедно со Хари Потер не сум ги пропуштила ни Господарот на Прстените сите делови.
  Мене не ми се воопшто досадни. Мисетериозни се, глумата и изгледот на актерите е совршен. Се рпашувам на кои дроги се режисерите и авторите што им текнуваат такви ликови, јазици и пејсажи.
  Сум ги гледала по повеќе пати и никогаш нема да ми станат здодевни.
  Голум ми со обожавам многу :D
   
  На 1209 и Dvolicen им се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  20.230
  Допаѓања:
  177.950
  Пол:
  Женски
  Имам спомнато и во други теми, трилогијава ми е дел од омилените филмови на сите времиња! Обожавам книги и филмови од овој жанр, фантазија, па логично е да не го пропуштам. Прво ги прочитав книгите, па можеби и затоа уживањето во филмот ми беше поголемо. Да, во филмовите не е баш сè обработено, ама секој лик, секој настан, секоја приказна се толку добро поврзани и сплотени меѓу себе, што воопшто не ме разочараа, уживав во секој миг, и со исто уживање ги гледам повторно секоја година.
  Не можам да издвојам омилени ликови, едноставно сите ми се драги на свој начин, еден без друг не функционираат, приказната без нив нема да биде иста.
  Еве сега и третиот дел од Хобитот ќе го гледам, па да се комплетира приказната.
  Топло ги препорачувам на сите љубители на добри филмови!
   
  На 1209, mims-89 и Mishela им се допаѓа ова.
 14. Annabeth

  Annabeth Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  10/10 :D Дефинитивно еден од најдобрите филмови :)
   
 15. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  788
  Никогаш го немам изгледано овој филм до крај.:D
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Arendelle

  Arendelle Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2017
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  7.399
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно од трилогијата никогаш не ми е доста. Повторно и повторно би ги гледала. Филмот е волшебство. Ги имам читано и книгите исто толку добри, одлична прилика да се опуштеш од секојдневието и да се нурнеш во еден поинаков, волшебен свет.
  Омилен лик хмм тешка одлука дали да биде добриот и мудар Гендалф, бестрашниот Арагорн, збунетиот Фродо, убавата Арвен... да не ги набројувам, сите имаат свој удел без кои приказната не би била тоа што е. А да не ги набројувам прекрасните пејсажи, предели, битките со орките.. Прекрасна реализација на книга во филм.
   
  На IamSexyAndIKnowIt и Annath им се допаѓа ова.
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.188
  Допаѓања:
  77.724
  Пол:
  Женски
  Приказната за Арвен и Арагорн ми е без сомнеж најомилена од сите филмски љубовни стории.
  Совршени се. :mm:
   
  На IamSexyAndIKnowIt, sweet-cherry, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Srcka $

  Srcka $ Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2017
  Пораки:
  425
  Допаѓања:
  5.439
  Пол:
  Женски
  И мене овој филм ми е мегу омиленити, како помала го гледав само не знам дали сите три дела, а и ми беше страв од тоа малото суштество не знам како го викаа, исто како на мене да ми се случува, сега кога би имала можност би го гледала пак.
   
 19. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  1.949
  Пол:
  Женски

  Јас како дете го гледав и не го разбрав со детскиот мозок, а сега и покрај тоа што не сум обожавател на филмови со фантазии, дечко ми ме убеди да го гледаме. Сум под огромни импресии од филмот, актерите и дејството. Барем и мемињата сега му ги разбирам :D. Едвај чекам да го гледам следниот дел(3). Едноставно додека го гледам филмот ми прави ептен да се осеќам исклучено од секојдневието и целосно да се внесам во тој свет, а тоа ептен ме смирува и релаксира.
  Плус, додека го гледам заедно со мојот сакан :inlove:.
  Интересно ми е што одма скроз се пронајдов во твоето мислење од пред 10 години од А до Ш.
  Прв пат ја отварам темата.:D
   
 20. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  1.949
  Пол:
  Женски
  Скроз се согласувам! За ликовите, идеата, пораката. Би сакала да има уште продолженија ама се плашам оти од тоа подобро не може да биде.