Гости на свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од fallenangel, 29 август 2017.

 1. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.126
  Дали чувствувате обврска да ги поканите на свадба оние кај кои сте биле на свадба иако после тоа дошло до промена ,односно изладување на односите едни со други, не постоење на блискост било со роднини, било со пријатели?
  Колку ќе биде невкусно ако некого едноставно не сакаш да го поканиш на свадба поради некои свои лични причини?8-|
   
  Последна измена од модератор: 30 август 2017
  На Dadusicka, Aleksandar1212 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. Lejla8

  Lejla8 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2016
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  27.993
  Пол:
  Женски
  Роднини правеле свадби па не ме поканиле,на мојата беа,секако моите родители ѓи имаа покането.Помладите ,те.наредните генерации не сме блиски воопшто,па не им се налутив што не бев поканета.Не гледам зошто да биде невкусно,кога години не сме се виделе,ниту пак имаме контакт,едноставно не сме блиски и не гледам потреба да се сетат да ме поканат,ниту пак се лутам,нит кусур фаќам.
   
  На Gosh, Dadusicka, biGirl и 16 други им се допаѓа ова.
 3. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  5.003
  Допаѓања:
  49.468
  Пол:
  Женски
  Роднини кај што сме оделе на свадби ние не ги поканивме кај нас.
  Бидејки сметам дека беше непотребно луѓе кој едвај ме познаа пред некое време да викам на свадба.
  После некое време они правеа свадба и нене викнаа што е ок.
  Другарка од многу блиска стана далечна и мислев да не ја викам ама се предомислив и многу ќе згрешев ако не ја викнев бидејки многу не испочитува.
  Сега неа ќе ја мажиме:D
   
  На Victorian, Mini90, Dadusicka и 16 други им се допаѓа ова.
 4. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.899
  Допаѓања:
  63.147
  Пол:
  Женски
  Ич,ама баш ич не би ми било незгодно.Дур студирав многу од генерацијата од средно се омажија и ме канеа нормално,уште ни беа тазе тие дружби,но со тек на време се оддалечивме и отуѓивме до степен на само здраво,па оттаму ми немаше и логика да ги канам кај мене.
   
  Последна измена од модератор: 30 август 2017
  На Victorian, Dadusicka, fallenangel и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  5.281
  Допаѓања:
  117.414
  Пол:
  Женски
  Не осетив таква обврска. Сме биле блиски ме канеле, не сум ги канела оти сме се раздалечиле. Не е невкусно. Сигурно и на другата страна не и кој знае колку мерак да отиде кај некој со кој е на едно ,,здраво,,
   
  На Victorian, Dadusicka, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
 6. Ane-Goki1

  Ane-Goki1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  1.941
  Допаѓања:
  29.030
  За свадба би ги викнала тие кои што јас мислам дека треба,без разлика дали ме поканиле или не.
  Не сакам да викам некои со кои се гледам еднаш во 3 или повеќе години.
  Него врв ми се оние љубопитните што не се канети а ќе се соберат пред порта да коментираат кој каков е и да фаќаат сеир (facepalm)
   
  Последна измена од модератор: 30 август 2017
  На Victorian, Dadusicka, fallenangel и 3 други им се допаѓа ова.
 7. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.812
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  На свадба одам само кај блиски, само блиски и викнавме, секој што ми беше на свадба ми беше драга и блиска личност.:)
   
  Последна измена од модератор: 30 август 2017
  На Victorian, Emy867, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
 8. kuc

  kuc Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 август 2010
  Пораки:
  853
  Допаѓања:
  57.434
  Пол:
  Женски
  За мојата и на брат ми свадбата беа поканети само најблиските и мислам дека доволно беше ,а не кани кој ќе стигнеш и со некој што си рекол само едно здраво во животот ...
  Убав ви ден !!!
   
  Последна измена од модератор: 30 август 2017
 9. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.138
  Пол:
  Женски
  Имам роднини кај кои сум била на свадба, ама не ги канев за мојата (и сестра ми го направи истото) затоа што не комуницирам со нив. Не сум скарана, ама со тек на време комуникацијата прекина. Не сакам канење роднини ради реда.
   
  На Dadusicka, Bozica1980, fallenangel и 2 други им се допаѓа ова.
 10. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  832
  Допаѓања:
  2.605
  Пол:
  Женски
  Не е должност да ги каниш ако тие тебе те поканиле.
  Јас радо би си поканила повеќе пријатели со кои комуницирам почесто отколку роднини што ги гледам само од свадба на свадба.
   
  На fallenangel, Sesil, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.668
  Допаѓања:
  100.880
  Ни јас не чувствував ниту чувствувам обврска дека треба да канам бидејќи ме канеле. Тоа старите најчесто се туфкаат, така им останало од времето, цела поширока фамилија да се кани.
  Мислам се менуваат времињата и одамна не ме поканиле на свадба каде не ги знам луѓето. Ме канеа на дедо ми некои роднини кои буквално НИКОГАШ не сум ги видела и не отидов. Дедо ми ептен се напна да сме оделе, таман ќе сме се запознаеле. :fubar:
   
  На fana, cresa-jagoda, duffi и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.547
  Допаѓања:
  23.278
  Пол:
  Женски
  Ми се случувало да ме поканат на свадба подалечни личности кај кои најискрено сум отишла ради-реда колку ете да ги испочитувам што ме повикале. Тоа не значи дека и јас чуствувам обврска нив да ги поканам кога јас ќе правам свадба. Чудно ми е како некои така си канат на свадба некои кои воопшто не им се блиски. Веројатно целта им е да соберат колку што е можно повеќе гости.
   
  На cresa-jagoda и SummerGirl им се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.138
  Пол:
  Женски
  @Zaljubena26 тоа се прави само за да не речат нешто роднините. Да не се налутат. Баш ми беше гајле дали некој ќе ми се налути. И нас не не канеле на свадба роднини со кои не комуницираме, па не сме се налутиле. А и немаше да отидам на тие свадби. Не гледам потреба да одам на свадба кај некој со кој немам контакти.
   
  На Veki4kaa и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 14. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.742
  Пол:
  Женски
  Добивме покана за во сабота кај мој втор братучед.
  Тој ќе се судри со мене здраво нема да ми каже јас на свадба да му одам. Како не.
  Така да останува да си одат мама и тато.
  Обично сакам да одам на свадби, ама во овој случај не сакам.

  Кога ќе дојде време за свадба, сакам до мене да бидат оние кои ги сакам, кои ми значат во животот, а не затоа што ме викале или ми биле роднини.
   
  На ЕденЧлен, cresa-jagoda, Dadusicka и 2 други им се допаѓа ова.
 15. nina123

  nina123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1.111
  Пол:
  Женски
  Кога би правела свадба се знае најблиските роднини, роднини со коишто комуницирам и другари пријатели. Никој друг. Имам одено на многу свадби. Кога ми ја носат поканата се чудам како им текнало да ме канат8-|(facepalm). На последната свадба кај што бев сите ми беа непознати, а демек блиски роднини. И си решив дека во иднина ќе одам само кај тие што сметам дека ми се блиски другите аут:smoke:.
   
  На Dadusicka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  29.566
  Пол:
  Женски
  Мајка ми имаше поканато мои втори братучеди со родителите (тогаш малце и се подналутив) не сни се виделе долги години, можеби од нивните свадби, живеат стотици километри подалеку од нас, кога дојдоа едноставно имавме наплив на емоции и солзи, не за џабе рекле крвта вода не бидува, а кога стана збор за пријатели си ги поканав најблиските.
  Свадба е семејна и интимна работа, поканата е израз на чест.
   
  На ЕденЧлен, forumce, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  53.780
  Пол:
  Женски
  Во последно време свадбите се за де се видиме со роднините..со братучедите.. да не се заборавиме..
   
  На Loollaa1, forumce, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
 18. kanella

  kanella Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  477
  Допаѓања:
  4.948
  Пол:
  Женски
  Сум за канење роднини до второ колено. Како што кажа Ели, колку и долго да не си се видел со нив пак ќе се израдуваш да ги видиш. Јас сум блиска со сите мои втори братучеди и затоа сите се поканети.

  Сум против за канење другари, пријатели и колеги на родителите на малдоженците. Непотребна гужва и трошок.
   
  На Veki4kaa и elimkd им се допаѓа ова.
 19. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.138
  Пол:
  Женски
  @elimkd ти барем ги познаваш братучедите. Јас моите втори братучеди не ги ни знам (повеќето). Моите никогаш не се дружеле со нивните братучеди. И не гледав потреба да поканам некој што никогаш не сум го видела. Не канев ни пријатели на моите што не сме ги виделе одамна.

  @L-a-r-a22 правилно си постапила. И јас не би отишла. Такви не заслужуваат да ги испочитуваш.

  Кога се женеше мој прв братучед, бевме сите поканети. Не ми се одеше затоа што со него никогаш не сум комуницирала. Дури и на свадба не ми дојде. Ама морав да отидам затоа што немаше кој да оди. Моите не можеа. Во април бвеме на свадба кај другар на маж ми. Отидов за да му направам чест на маж ми. А не ги познавам младенците.
   
  Последна измена: 31 август 2017
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mini90

  Mini90 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2014
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  2.121
  Пол:
  Женски
  На мојата свадба планирам да поканам гости кои ми се драги и со кои контактирам често. Не ми требаат луѓе наречени роднини кои ме виделе еднаш во 20 години. Или роднини кои никогаш не се јавиле да прашаат како сме, а за на свадба први се. Ма дај.. 90% млади ќе ми бидат на свадба, друштва со кои контактираме секој ден..
   
  На cresa-jagoda и ЕденЧлен им се допаѓа ова.