1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Градска шмизла или Селска девојка ?

Дискусија во 'Канта' започната од La.Reina.Del.Sur, 24 јуни 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Па што ќе одберете вие ?
  Градска шмизла која знае да ја уреди целата куќа тип-топ (од бришење прашина до правење ручек) или па Селска девојка која не знае да избрише прашина или да пушти машина за перење ?

  се извинувам ако темата е дупла, а ако не е дискутабилна според вас одма клуч
   
 2. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.832
  Допаѓања:
  4.350
  Пол:
  Женски
  :D
  По насловот мислев дека е темата е нешто сосема друго, а не ова
  Како прво градските шмизли точно дека можат куќата да ја уредат тип топ ама за бришење прашина и правење ручек па и не баш
  Самиот збор шмизла мене ми асоцира на разгалено девојче кои никогаш во животот не фатила ништо за да работи, туку само знае да шета и да се фали. Машина за перење е непознат поим
  А наспроти селска девојка па и сама размисли
   
 3. Astrid

  Astrid Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  23
  Не ја сфаќам целта на темата. Ако прашуваш што би одбрале: девојка која знае да прави се и девојка која не е способна ни прашина да избирше. Мислам дека изборот е очигледен.
  Ама, не знам што сакаш да прашаш или кажеш со термините „шмизла“ и „селска девојка“ . Дека сите „шмизли“ се тип топ, готват, чистат, или пак дека се лигави па се чудиш дали сета ова може да биде занемарено под услов да биде добра домаќинка, или пак дека „селските девојки“ се многу фини, па дали тоа надокнадува ако појма нема од домашни работи....

  :| :|
   
 4. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.661
  Де прочитај уште еднаш што напиша.Прочитај де.
  Селските девојки незнаат да избришат прашина и да уклучат машина за перење. :^) Жити се.
  Самиот начин на живот, нивните родители по цел ден на работа по ниви, ги тера буквално девојките сами да си прават јадење и да се грижат за куќата.
  А што мислиш шмизлата ќе ти седне и ќе ти праве ручек,а?
  Ма немој.
   
 5. All-that

  All-that Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 декември 2010
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  67
  По кои критериуми ние можеме да одлучуваме дали некоја е селанка? Те молам, така наречени -градски девојки- се многу по неспастрени и понесредени од девојките од село. Како што кажаа над мене, градска девојка неможе да ја вклучи машината, и да, несмее таа да зготви ручек. Рачињата и се премногу драгоцени.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.636
  Допаѓања:
  59.709
  Пол:
  Женски
  Темава е нејасна и не поттикнува дискусија. Веќе има тема за шмизли.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.