1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Граница на сиромаштија во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Erina98, 2 септември 2021.

?

Во која класа спаѓате?

 1. Висока

  3 глас(а)
  9,1%
 2. Средна

  23 глас(а)
  69,7%
 3. Ниска

  7 глас(а)
  21,2%
 1. Erina98

  Erina98 Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2021
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Инспирирана од дебата во друга тема одлучив да да отварам тема и да дискутираме која според вас е границата на сиромаштија во нашата држава.
  Дали вие се сметате за Висока,средна или ниска класа.
   
 2. orxideya

  orxideya Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2021
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Средна.

  Повеќето домаќинства се од средна класа во нашето општество.
   
  На Erina98 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.915
  Допаѓања:
  48.042
  Пол:
  Женски
  Да не се лажеме, нема средна класа во Македонија, има само висока и ниска, екстремно богати кои стануваат уште побогати на сметка на сиромашните, средна класа постоеше во минатиот век, и тие што гласале на анкетата дека се средна класа уствари во реалноста се ниска класа.

  Да живееш во заедница, да врзуваш едвај крај со крај во месецот, да не можеш да си дозволиш два пати годишно да одеш на одмор, најголем дел од платата да ти оди за купување на храна…. ете така живее најголем ден од народот кај нас, тоа не е средна класа, ами пониска од најниска, остатокот ужива во луксузот.
   
  Последна измена: 9 септември 2021
  На Оленка*, Erina98, Nikolina35 и 1 друга личност им се допаѓа ова.