Греење во домот

Дискусија во 'Дом' започната од rak1, 17 октомври 2014.

  1. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Не видов ваква тема, а во голем зор сум, па решив да отворам.
    Се вселувам во нов стан каде се уште не е приклучено градско парно, па би сакала да прашам, да ми предложите најекономичен начин на греење на струја. Ваши искуства?
    Фала ви однапред :*
     
    На N.Kety му/ѝ се допаѓа ова.
  2. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Никој? :(
     
  3. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.227
    Допаѓања:
    2.884
    Temava ostanala bez odgovor, i mene me interesira dali imate iskustvo so greenje na struja potocno so paneli, nie se greeme so drva no sega so novite ceni na drvata razmisluvam za opcija struja
     
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.551
    Пол:
    Женски
    Ајде некој ако се грее на инвертер да ми пише бренд, задоволни, потрошувачка и слично ;)
     
    На juli rak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.590
    Допаѓања:
    48.963
    Пол:
    Женски
    Ако станува збор за стан, некако ќе се стоплите со панелка. Ама во никој случај нема да биде топло како со дрвата.
    За во куќа со панелки, вечито ладно ќе биде. Јас зимава само спалната соба ја греев на панелка, зборувам за куќа без изолација, и ниту еднаш не постаса панелкава. Ма да јас сум многу зимурлија.
    Сметката нормално ќе си рипне одма.
     
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.561
    Девојки ме интересира греење на пелети. За стан од 70 м2 колку би бил просечен месечен трошок.
    Гледам 100% органски пелети, за 15 кг се 220 ден. Колку двевно кг се троши?
     
    На Cka и juli rak им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Да се пофалам и тука. Си купивме нова ЛГ клима со забелешка дека не е кинеска, туку корејска :) незнам што толку менува, ама сите ни викаат дека имало и те како разлика. Ќе видиме зимото. Веќе имаме една инвертер 5.5ка и лично не ми беше доволна за загревање и пуштавме радијатори.
    Секој има различно ниво на толеранција. Јас сум растена со парно и навикната на таа топлина. За да ја постигнам истата топлина што ја имав на централно греење мене ми идеа сметки од 10.000-14.000 мкд (работа на инвертер и радијатори на струја во сите соби - 60тина квадрати). Сега со новава клима се надевам само на клима да се грејам :)
     
    На Eli23 и okcenzi им се допаѓа ова.
  8. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    I nie kje stavame inverter godinava.
    Imame parno na struja ama toa e izgor skapo.
    A me interesira dali e toa smetka za celodnevno greenje so klima i radijatori, ili koga se vratite od rabota do spienje i radijatorite po potreba.
    Oti iskreno malku mi se gleda za plakjanje ako se rabotese po cel den.
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Ова е за греење од 3 на пладне до 12 вечер. И сабајле од 6 до 9. За викенд друг режим. Мене па ми се гледа многу?!
     
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Abe ono sekako e mnogu tuku jas sporeduvam so moite smetki i ona sto trosime.
    Ne znam kako kje bide zimava so inverter ama pak kje treba da vklucuvame panelite po sobite. Daj Boze da ne treba da dogrevame samo so inverter ama toa tek treba da vidime. I ako smetkata bide do 14 000 dobro kje bide. Za merak :/
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Ако грееш само со инвертер, нема да биде многу. Проблемот е догревањето. Јас се надевам со вториов инвертер да завршам работа и да не ми требаат радијаторите. Ќе видиме. Мене ми е битно да се згреам - не да вадам сипаници, ама да осетам топлина. Со инвертерот кој го имав во дневна, шанси немаше да се згрејат собите.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.078
    Пол:
    Машки
    Кукла21 зависи кој ќе те грее ако е добар греачот мислам дека ќе се згрееш без да вадиш сипаници. А околу затоплувањето дома со два инвертора страмота да не згрееш , зависно колку киловатни се ама би требело стотина квадратио со две петиполки да згрееш и тоа добро
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Едниот е 5.5ка, а новиот е 3,5ка.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Planirame vo salonot da ja stavime za nekoj den, taa najgolema znaci 5,5, prostorot e spojen kujna so ogromna dnevna, aj da receme 50 kvadrati, ama problem e sto imame skali nagore za spalni sobi i toa e otvoren prostor, sekako kje odi toplinata i nagore. Dolu vo salonot imame i obicna klima, pa edinstveno i dvete da rabotat, a gore za spalni sobi panelki po potreba :/
    Aaah parnoto e majkata, ili centralno ili na struja, da ne se zamara covek, ama odi plati 30 000 i povekje denari mesecno za parno so struja.

    More mi ide na um da barame nekade da kupime termo pecki, dve najgolemi, em polnat na eftina struja, em sekogas se topli. Ama najverovatno toa veke ne se ni proizvodi :/

    Edvaj cekav ovo leto da zavrsi, mi zdosadi, ama sega mi e maka koga kje pomislam na greenje vo zima.
    Plakjas mnogu pari a da si barem zgrean ko covek.
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738

    Кај нас зградата поврзана е на топлификација, ама па цел блок се исклучил и ние го купивме станот со исклучено парно. наводно лошп било греењето, а сигурна сум дека не се згреале луѓето повеќе со индивидуално греење. Дека горе ќе ти се топли, не верувам. Од моето искуство, топлиот воздух од дневната, не ни стигнуваше до спалната (на ист спрат) преку ходник од 5-6 метри. Спалната се грееше само на радијатор-от кој го пуштав во 3 (на тајмер) за да во 5 кога дојдам ми е убаво топличко :) Се гасеше на полноќ и пак се пушташе сабајле во 6.
    Печки можеш да видиш на некој сајт со реклами - гарант продава некој на старо. Ќе си ја префарбаш или покриеш со некое убаво платненце (ќе ја завиткаш) и ќе ти биде џоа нова.
     
  16. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.398
    Допаѓања:
    60.835
    Ne mi e da zgream i gore, znam deka ne e mozno, tuku da ne mi "bega" toplinata.
    Kje mora nesto da se dodava sigurno, pa kje se "raduvame" na cestitki za struja koga ni stignat :D
     
  17. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738
    Бегала, небегала јас ќе тестирам зимово. На ум сме уште еден стан да купиме и секако со мм рековме Шанси нема да купиме без парно.
     
    На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.361
    Допаѓања:
    21.345
    Пол:
    Женски
    Ние лани зимото се греевме со инвертор LG. Многу малку троши навистина. Е сега пола ден не бевме дома. Меѓутоа јас сум навикната на железарско парно (24 часа врели радијатори) и мене овој тип на греење не ми се допаѓа. Се загрева брзо, ама штом исклучиш за кратко одма е ладно, како да не било уклучено. Значи само дур дува е ок. Топлината воопшто не се задржува. И втора работа што не ми се допаѓа постојано нешто да ми дува над глава, замара. Значи инвертор само за преоден период, а како главно греење ја никад више. Оваа година го уклучивме парното. Сите комшии с езадоволни од енго а и сметките се прифатливи. Многу поефтино ќе ми дојде со парно , него цел стан да го греам со панели и клима, со оглед на тоа што сега со бебе мора цел ден да се грее и најважно по мене да има константна температура низ цел стан.
     
    На Sky-butterfly и kukla21 им се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.738

    Баш заради истово кажав дека не ми е доволно топло и пуштав радијатори. Кој се греел на парно, ќе осети разлика. И јас сакам топло секаде, не да седам во една соба топло, а во другите камче или да е кочан во тоалетот.
    Не ги сфаќам овие кај мене во маало како сите се исклучиле и демек поекономично им е да се греат на струја?! Освен тоа дека сите дремат само во една соба и таму јадат, спијат, готват јас друго објаснување немам.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    1.581
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со пелети т.е со печки на пелети. Се мислиме за таа опција за 40 м2.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.