1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грин-пас/ковид пасоши

Дискусија во 'Коронавирус' започната од INNERBEAUTY, 29 мај 2021.

  1. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.663
    Пол:
    Женски
    За сега во нашата држава се споменуваат овие потврди само за патување надвор од држава,но во некои делови од светот постојат дискусии дека би можеле и да се користат бараат исто и како потврди при влез во маркет/продавници/кафулиња,фитнес центри на работа и сл. Кое е вашето мислење по ова прашање,дали сте за или против како ја гледате иднината-блиска/далечна за интеграција на вакцинирани и невакцинирани и враќање во нормала и дали сметате дека постои дискриминација за оние кои што одбијат вакцинација?Инспирација за темава ми беше следново видео
     
  2. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.953
    Допаѓања:
    13.897
    Една од теориите на заговор за којашто тврдеа дека нема да се оствари а на крај излезе спротивното. Чекаме да видиме што е следно.
     
    На stilas7, BloodElf, Kitten и 5 други им се допаѓа ова.
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Дали по вакцинирањето во Македонија даваат веќе такви уверенија/пасоши ?
     
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Против.
     
    На stilas7 и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
  5. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.663
    Пол:
    Женски
    Ова е од пред една недела видео.
     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Ова ли е тоа чипирањето што го збореа? :wasntme:
    Вистина било:o.

    Ја користам оваа прилика, да и се извинам на @An-na за мојата наивност од лани, не мислев дека ќе дојде до ова. Јер не верувам на теории на заговор, јер верува(в) во правен поредок, наивно мислев невозможно е да искорумпираш до толку. Правниот поредок е на респиратор, уште прета по малку, ама се поспоро и поспоро. Откако заврши одлуката за маски на отворено, ретроградно ја прогласија за незаконска. Како и 16 други претходни мерки:drunk: Истото го очекувам и во иднина:o:
     
    На senjorita-v, Kitten, Dimi_ и 5 други им се допаѓа ова.
  7. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Нешто не ми е јасно. Ако знае некој да објасни.
    Овде велат дека Мк граѓани ќе можат да патуваат во Европа со Грин пасот, а во Европа велат дека грин пасот важел во Европа само.
    Едно не разбрав а се прочитав, дали ако имам грин пас односно сум вакцинирана можам без рестрикции да влезам во Македонија.
    Значи зборуваат, нафрлуваат а ништо конкретно не кажуваат.

    Борбава беше за вакцинации, сега испаѓа дека истите не се доволни. Што е според нив доволно.
    20 дена карантин плус 5 теста плус вакцина.
    Пу срамота. Претераа, сите можни граници ги претераа. Искрено. :puke::puke:
     
    На senjorita-v, ane.bella, INNERBEAUTY и 5 други им се допаѓа ова.
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Што не разбираш? Не ти треба тебе потврда за неинфективност за да одиш на фризер или во продавница за фармерки, или во ресторан, или во базен? Некому во Европа веќе треба, за во својот град, за во свое маало.
    За во други земји е друго 20, вакциниран со вакцина што ним им се свиѓа ( не сите ја прифаќаат синофарм) плус земјата од која идеш ако идеш со пцр. Балкан е валкан, исто ко лани, брррр, карантини, чуда.
     
    На senjorita-v и mKdevojce им се допаѓа ова.
  9. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.953
    Допаѓања:
    13.897
    Нема веќе ниту права ниту правен поредок. Веќе кога сакаат нешто да направат што би било спротивно но правдата, прво менуваат или прават нови закони па после делуваат за да кажат дека се е по законските правила и начела.
     
    На Гладиоли, lovestoneddd и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
  10. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Цк, ништо не е по законите, дури ни по новите што си ги донесоа. Знаеш колку одлуки им има соборено самиот суд во Израел? Ова особено интересно на темава-
    Israel’s Supreme Court on Monday banned the government from sweeping use of mobile phone tracking of coronavirus carriers, calling the measure a grave infraction of civil liberties.
    https://www.internetjustsociety.org/digital-tracing-and-covid-19-the-israeli-case
    Се кладам во секоја земја се случува, освен во некои кајшто се им е погодено и јбг пандемија, за наше добро е.

    До QR кодот уште не сум стигнала, ама знам дека е реалност во Австралија а читам и до УК стигнал.
     
    На NoirSerpentine, senjorita-v, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
  11. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Истово го мислев баш вчера. Апсурдни ситуации на сите страни. На странава може да видиш за кој каде може да патува ама не е пак јасно https://www.tripsguard.com/.

    Мене ми излегува дека, по податоците до сеа што ги читав на нет, дека ја вакцинирана во Италија со АЗ можам да одам во Македонија без карантин и негативен тест. На посета збориме, имам residence permit во Италија. Ама кога ќе се враќам од Македонија зашто е Македонија а не ЕУ треба и негативен тест и карантин 10 дена.....:@:@:@

    Ако некој има што се случува низ Европава еве само ја глава сечам....
     
    На senjorita-v, vitamina, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.164
    Допаѓања:
    37.888
    Пол:
    Машки
    А добро до кога ќе е валкан?

    Еве сме инциденца околу 30 е на 100 000 жители во последни 14 дена, 1200 активни имаме. Процентот на позитивни е околу 1%, Што треба повеќе за Балкан да биде безбеден?
     
    На green.eyes, vitamina, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Јбг друже судија, одувек балкан е валкан, нема врска со инциденцата. Толкувај го како сакаш, како дискриминација на пример:wasntme:
     
    На vitamina, lovestoneddd, Ahoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Кај сте сега тие што викавте оти човечки права не се побитни од нечие здравје?

    Имаше пред некој ден на вести.
    На вакцинирани им барале пак негативен тест и пак карантин. Македонци беа што во странска земја живееле и патувале во друга земја.

    Ако ни со вакцини нема спас, шокур да се вакцинираме онда.
    За влегување во друга земја, океј. Ама башка карантини, башка тестови, сори ама више е претерување.
     
    На Kitten, ane.bella, vitamina и 4 други им се допаѓа ова.
  15. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.953
    Допаѓања:
    13.897
    FB_IMG_1622378617084.jpg
     
    На BloodElf, lovestoneddd и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
  16. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.212
    Допаѓања:
    4.663
    Пол:
    Женски
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Овие па(facepalm)
    Не станува збор за имунитет, за инфективнаст станува збор. Јер qr-то во моментов значи- вакцинирана сум, тестирана сум, прележана сум- не можам да ширам инфекција - можам да одам меѓу народ. Настрана тоа што, таму кајшто е реално имплементирано значи го следат моето движење, од фризер до базен до доктор:?: (Еве не знам како е точно во Австралија) а јас демек сум им дала согласност за тоа:?:. Абе блек мирор. Да не биде апла противзаконско ко со следењето на мобилните во Израел. Арно ама, има многу арно ама...
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Какво следење?:|
     
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Тоа од линкот погоре. Разбираш англиски?
    https://www.internetjustsociety.org/digital-tracing-and-covid-19-the-israeli-case
    Тhe Israeli government approved a non-voluntary emergent mass surveillance program allowing the location tracking of citizens as part of a national effort to slow the spread of COVID19. The digital contact tracing has been headed by the Israeli Security Agency (ISA), known by Shin Bet, which is responsible to fight against terrorism and espionage. The mobile-phone location data helped to identify people who had crossed paths with patients who had been positive for COVID19- and then they were put into mandatory quarantine.
     
  20. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Уште на почетокот од минатата година, имаше податоци дека Фондацијата Рокфелер и фондацијата Commons Project, иначе технолошки и фармалошки гиганти, заговараат за ковид пасоши.
    Не кријат дека се работи за централизиран електронски надзор над вакцинирањето, тестирањето и поглед ' во други медицински податоци.'
    Идејата за дигиталниот идентитет не можете повеќе да ја поврзувате со теорија на заговор пошто ви се случува пред очи.
    Честитам бевте добри глувчиња.

    https://balkans.aljazeera.net/opinions/2021/5/10/covid-pasos-jednacina-s-mnogo-nepoznatih
     
    Последна измена: 30 мај 2021
    На Kitten, mKdevojce и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.