1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грин-пас/ковид пасоши

Дискусија во 'Коронавирус' започната од INNERBEAUTY, 29 мај 2021.

 1. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.617
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Женски
  За сега во нашата држава се споменуваат овие потврди само за патување надвор од држава,но во некои делови од светот постојат дискусии дека би можеле и да се користат бараат исто и како потврди при влез во маркет/продавници/кафулиња,фитнес центри на работа и сл. Кое е вашето мислење по ова прашање,дали сте за или против како ја гледате иднината-блиска/далечна за интеграција на вакцинирани и невакцинирани и враќање во нормала и дали сметате дека постои дискриминација за оние кои што одбијат вакцинација?Инспирација за темава ми беше следново видео
   
 2. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.824
  Допаѓања:
  13.125
  Една од теориите на заговор за којашто тврдеа дека нема да се оствари а на крај излезе спротивното. Чекаме да видиме што е следно.
   
  На stilas7, BloodElf, Kitten и 5 други им се допаѓа ова.
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  3.940
  Дали по вакцинирањето во Македонија даваат веќе такви уверенија/пасоши ?
   
 4. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.893
  Допаѓања:
  14.673
  Пол:
  Женски
  Против.
   
  На stilas7 и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 5. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.617
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Женски
  Ова е од пред една недела видео.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.308
  Допаѓања:
  149.921
  Ова ли е тоа чипирањето што го збореа? :wasntme:
  Вистина било:o.

  Ја користам оваа прилика, да и се извинам на @An-na за мојата наивност од лани, не мислев дека ќе дојде до ова. Јер не верувам на теории на заговор, јер верува(в) во правен поредок, наивно мислев невозможно е да искорумпираш до толку. Правниот поредок е на респиратор, уште прета по малку, ама се поспоро и поспоро. Откако заврши одлуката за маски на отворено, ретроградно ја прогласија за незаконска. Како и 16 други претходни мерки:drunk: Истото го очекувам и во иднина:o:
   
  На senjorita-v, Kitten, Dimi_ и 5 други им се допаѓа ова.
 7. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.792
  Допаѓања:
  216.645
  Пол:
  Женски
  Нешто не ми е јасно. Ако знае некој да објасни.
  Овде велат дека Мк граѓани ќе можат да патуваат во Европа со Грин пасот, а во Европа велат дека грин пасот важел во Европа само.
  Едно не разбрав а се прочитав, дали ако имам грин пас односно сум вакцинирана можам без рестрикции да влезам во Македонија.
  Значи зборуваат, нафрлуваат а ништо конкретно не кажуваат.

  Борбава беше за вакцинации, сега испаѓа дека истите не се доволни. Што е според нив доволно.
  20 дена карантин плус 5 теста плус вакцина.
  Пу срамота. Претераа, сите можни граници ги претераа. Искрено. :puke::puke:
   
  На senjorita-v, ane.bella, INNERBEAUTY и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.308
  Допаѓања:
  149.921
  Што не разбираш? Не ти треба тебе потврда за неинфективност за да одиш на фризер или во продавница за фармерки, или во ресторан, или во базен? Некому во Европа веќе треба, за во својот град, за во свое маало.
  За во други земји е друго 20, вакциниран со вакцина што ним им се свиѓа ( не сите ја прифаќаат синофарм) плус земјата од која идеш ако идеш со пцр. Балкан е валкан, исто ко лани, брррр, карантини, чуда.
   
  На senjorita-v и mKdevojce им се допаѓа ова.
 9. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.824
  Допаѓања:
  13.125
  Нема веќе ниту права ниту правен поредок. Веќе кога сакаат нешто да направат што би било спротивно но правдата, прво менуваат или прават нови закони па после делуваат за да кажат дека се е по законските правила и начела.
   
  На Гладиоли, lovestoneddd и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 10. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.308
  Допаѓања:
  149.921
  Цк, ништо не е по законите, дури ни по новите што си ги донесоа. Знаеш колку одлуки им има соборено самиот суд во Израел? Ова особено интересно на темава-
  Israel’s Supreme Court on Monday banned the government from sweeping use of mobile phone tracking of coronavirus carriers, calling the measure a grave infraction of civil liberties.
  https://www.internetjustsociety.org/digital-tracing-and-covid-19-the-israeli-case
  Се кладам во секоја земја се случува, освен во некои кајшто се им е погодено и јбг пандемија, за наше добро е.

  До QR кодот уште не сум стигнала, ама знам дека е реалност во Австралија а читам и до УК стигнал.
   
  На NoirSerpentine, senjorita-v, lovestoneddd и 2 други им се допаѓа ова.
 11. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  Истово го мислев баш вчера. Апсурдни ситуации на сите страни. На странава може да видиш за кој каде може да патува ама не е пак јасно https://www.tripsguard.com/.

  Мене ми излегува дека, по податоците до сеа што ги читав на нет, дека ја вакцинирана во Италија со АЗ можам да одам во Македонија без карантин и негативен тест. На посета збориме, имам residence permit во Италија. Ама кога ќе се враќам од Македонија зашто е Македонија а не ЕУ треба и негативен тест и карантин 10 дена.....:@:@:@

  Ако некој има што се случува низ Европава еве само ја глава сечам....
   
  На senjorita-v, vitamina, lovestoneddd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  8.951
  Допаѓања:
  36.552
  Пол:
  Машки
  А добро до кога ќе е валкан?

  Еве сме инциденца околу 30 е на 100 000 жители во последни 14 дена, 1200 активни имаме. Процентот на позитивни е околу 1%, Што треба повеќе за Балкан да биде безбеден?
   
  На green.eyes, vitamina, Tajnaotrovna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.308
  Допаѓања:
  149.921
  Јбг друже судија, одувек балкан е валкан, нема врска со инциденцата. Толкувај го како сакаш, како дискриминација на пример:wasntme:
   
  На vitamina, lovestoneddd, Ahoy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.318
  Кај сте сега тие што викавте оти човечки права не се побитни од нечие здравје?

  Имаше пред некој ден на вести.
  На вакцинирани им барале пак негативен тест и пак карантин. Македонци беа што во странска земја живееле и патувале во друга земја.

  Ако ни со вакцини нема спас, шокур да се вакцинираме онда.
  За влегување во друга земја, океј. Ама башка карантини, башка тестови, сори ама више е претерување.
   
  На Kitten, ane.bella, vitamina и 4 други им се допаѓа ова.
 15. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.824
  Допаѓања:
  13.125
  FB_IMG_1622378617084.jpg
   
  На BloodElf, lovestoneddd и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 16. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.617
  Допаѓања:
  2.899
  Пол:
  Женски
 17. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.308
  Допаѓања:
  149.921
  Овие па(facepalm)
  Не станува збор за имунитет, за инфективнаст станува збор. Јер qr-то во моментов значи- вакцинирана сум, тестирана сум, прележана сум- не можам да ширам инфекција - можам да одам меѓу народ. Настрана тоа што, таму кајшто е реално имплементирано значи го следат моето движење, од фризер до базен до доктор:?: (Еве не знам како е точно во Австралија) а јас демек сум им дала согласност за тоа:?:. Абе блек мирор. Да не биде апла противзаконско ко со следењето на мобилните во Израел. Арно ама, има многу арно ама...
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  5.082
  Допаѓања:
  27.318
  Какво следење?:|
   
 19. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.308
  Допаѓања:
  149.921
  Тоа од линкот погоре. Разбираш англиски?
  https://www.internetjustsociety.org/digital-tracing-and-covid-19-the-israeli-case
  Тhe Israeli government approved a non-voluntary emergent mass surveillance program allowing the location tracking of citizens as part of a national effort to slow the spread of COVID19. The digital contact tracing has been headed by the Israeli Security Agency (ISA), known by Shin Bet, which is responsible to fight against terrorism and espionage. The mobile-phone location data helped to identify people who had crossed paths with patients who had been positive for COVID19- and then they were put into mandatory quarantine.
   
 20. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.226
  Допаѓања:
  39.375
  Пол:
  Женски
  Уште на почетокот од минатата година, имаше податоци дека Фондацијата Рокфелер и фондацијата Commons Project, иначе технолошки и фармалошки гиганти, заговараат за ковид пасоши.
  Не кријат дека се работи за централизиран електронски надзор над вакцинирањето, тестирањето и поглед ' во други медицински податоци.'
  Идејата за дигиталниот идентитет не можете повеќе да ја поврзувате со теорија на заговор пошто ви се случува пред очи.
  Честитам бевте добри глувчиња.

  https://balkans.aljazeera.net/opinions/2021/5/10/covid-pasos-jednacina-s-mnogo-nepoznatih
   
  Последна измена: 30 мај 2021
  На Kitten, mKdevojce и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.