1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчка кујна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од yawn, 13 јануари 2011.

 1. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  698
  Ви се допаѓаат ли Грчките традиционални јадења и што најмногу?Еве јас ќе постирам сликички од моите омилени.
   

  Прикачени фајлови:

  • artopolis.jpg
   artopolis.jpg
   Големина на фајлот:
   91,6 KB
   Прегледи:
   1.219
  • ancient-greek-cuisine-recipes2.jpg
   ancient-greek-cuisine-recipes2.jpg
   Големина на фајлот:
   44,3 KB
   Прегледи:
   1.217
  • baklava.jpg
   baklava.jpg
   Големина на фајлот:
   56,8 KB
   Прегледи:
   1.215
  • Tsoureki1lbLONG.jpg
   Tsoureki1lbLONG.jpg
   Големина на фајлот:
   35,2 KB
   Прегледи:
   1.217
  • gyr.jpg
   gyr.jpg
   Големина на фајлот:
   26,8 KB
   Прегледи:
   1.217
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.470
  Допаѓања:
  147.000
  Кадаиф и баклава се турски јадења.Пушти ги грците шо лажат или ние сме им криви или турците...од се по нешто си крадат.
   
  На MamacitaBuena, guitar и zhap4e им се допаѓа ова.
 3. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Само што ќе го пишев истото како Лилит.
  И мусаката е турска, а ја сметаат за нивна.
  Си имаат доволно традиција и нема потреба да крадат туѓа, ама тоа им е во крвта изгледа. :|
  И гирото е исто со еден турски специјалитет (донер), само со свинско месо го прават.

  Ми се допаѓа маслиновото масло и фета сирењето.
   
  На MamacitaBuena, zhap4e, Phyramide и 2 други им се допаѓа ова.
 4. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.719
  Допаѓања:
  17.546
  Пол:
  Женски
  Да ми се допаѓаат и тоа многу,не можам да живеам без фета сирење,без ѕаѕики(по нашки таратур,ама има разлика нели),гиро,грчка баклава им ја сакам храната,а и кај мене дома се готви често
  Крв вода не е нели? :D
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Јарец имаш грчки корени?

  Се сетив сега на една чоколадна баклава која не можам да ја наречам убава - божествена е!
   
 6. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.719
  Допаѓања:
  17.546
  Пол:
  Женски
  Да имам,татко ми е грк,да не одам офф топик имам една рецепта ама да ја преведам и ќе ти ја постирам ако сакаш,не знам дали е баш таква како што си јадела
   
 7. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.073
  Допаѓања:
  56.300
  Пол:
  Женски
  Јас сум пола Егејка, имам многу роднини во Грција, а едниот од нив е слаткар и ја прави таа баклава, ама рецепт не дава (службена тајна :))
  Ако не ти е мачно преведи ја и постирај ја, многу ќе ме усреќиш. Може не е истата, ама секоја баклава ја обожавам :)
   
 8. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Меѓу традиционалните грчки десерти таму е најпознатата, баклава, направена од phyllo тесто, мелено ореви (ореви, ф'стаци), и многу многу мед, или шеќерен сируп и доаѓа во различни форми и големини. Во истото семејство е kataifi што има слични компоненти иако ова е направено со рендан тесто и на тоа му додава Nabisco рендан Жито изглед.
  Milopita е јаболкото пита и има вкус на јаболко пита. Loukomades се кај нас добро познатите крофни, што во Грција може да се сретнат во голем број.
  Diples се деликатни тестенини ролни, кои се обложени со мед и / или шеќер во прав и попрскана со ореви.
  На островот на Sifnos се прават два или три различни видови на amigdelota, кои се Бадем "cookie. Постојат, исто така, Божик колачиња наречени melomakarona направени со ракија, каранфилче, мед и портокал жал rinds и прелиени со ореви.
  Kourambiethes се слатки од маслено тесто "колачиња" обложена со шеќер во прав и се служи на свадби, крштевки и други прослави. Тие може да се обликува во топки, сокачиња или ovals.
  Koulourakia се јасни полу-слатки колачиња, кои се пијат со кафе, чај или топло млеко фаворизира со портокал и ванила.
   
 9. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Mх, мх, затоа буре се правам кога ќе отидам таму :D обожавам PASTITIO I PAPOUTSAKI :lol: гирото ми е стандард :D а за нивните чоколади и слатки(начинот на кој го приготвуваат) нема да коментирам :D , туку само ќе кажам.....Cовршено

  едит--------- Oд гиро до донер разлика во светлосни години :) Tоа донерот каков е--- никаков
   

  Прикачени фајлови:

 10. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Им го сакам фета сирењето потпечено во фолија (со домати и оригано) и гирото, со свинско, со мрсно пита лепче и со многу кромид! Сепак се разликува од донерот. Оф оф ми се пријаде.

  Некако тешко ми е да зборувам за типична грчка кујна бидејќи скоро се е - турско. Па и ова фетава кај нас исто може да се најде скоро секаде, конкретно ми текна на Рустикана - потпечено бело сирење исто со оригано и домат и со нафора мх мх мх, абе лиги ми капнаа на тастатурава.
  Овде на Балканот сите си имаме свои кујни а во глобала се ни е под големо влијание на Турците. Можеби само малку модифициран upgrade. Не по врат, по шија, што би се рекло. Тоа е :)
   
  На zhap4e, mims-89, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Aко видиш на цел балкан е така,убаво си кажа :D Cе е од турците... и гравот, и локумот, и баклавите, и тафче-графче.... :D :D :D

  па 500 години сме им робувале, срамота ќе било по некој рецепт ако не им научиме :D
   
 12. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Затоа Лудо јас предлагам да се преименува темава во балканска кујна, а ако сакам да сум лоша за инат би рекла - турска! :devil: :D

  Се зезам, ај да не вадам политики и за јадење. Не, навистина мусаката ја имаат и Турците, донер кебаб или гиро? Баклава или баклава? Локум или локум? Суфлаки или шиш ќебаб? Мезес или..мезе? Ќофтиња, бурек, цацики? :)

  Веќе видено, веќе чуено. Во глобала им ги обожавам морските плодови фрлени на скара - лигњи, октопод, школки. Оф оф оф ај да си офнам уште три пати. Дали затоа што ми се пријаде хранава или едноставно ми фали лето со кое автоматски како асоцијација ми иде јадењево?!
  Не е ни битно, битно нивната кујна е медитеранска така да ќе се повторам, она што го имаат тие, го има и во Италија, Турција, на Јадранско и на целиот Балкан. А јас ваквата кујна просто ја голтам и апсорбирам со сите сетила и сиот горен дел од дигестивниот систем! :nod:
  И маслинките секако им се најдобри, еве за ова морам да ги пофалам! И узото али мастика, што би рекле ние :)
   
 13. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Тука прекинувам, поготово на болдираново ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ ОФ се изнаофкав :lol: :lol: :lol: :inlove: Луда сум по морска храна :lol:
  Се би пробала, гурман сум, ама дефинитивно Кинеска кујна не фала :D
   
 14. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Ziveam vo Grcia 7god.Zivotot i hranata ja naviknav mnogu poveke od makedonskata hrana. Tuka hranata e poveke zacinata otkolku kaj nas zatoa neni se dopaka mnogu.Vo jadenjata ne stavat potprzeno brasno i crven piper stavat samo kecap sol crn piper magdanos vo mancite i origano vo skoro site jadenja.Vegeta nema tuka.Imame golema razlika vo gotvenjeto.Eve eden specijalitet:
  POTREBNO E:GUVERLAKA 250gr meleno meso,3saki so rakata oriz,1kromid sitno iseckan,magdanos po potreba,margarin 2lazici golemi,sol i crn piper po potreba3jajca,1lemon,brasno 2mali lazici.
  SE STAVA VODA DO POLOVINA TENCERE DA SE VARI.KROMIDOT,MELENOTO MESO,BRASNO,JAJCE,MAGDANOSOT,1SAKA ORIZ SE MESAT UBAVO I SE PRAVAT TOPKI,SE STAVAT VO TENCEROT ZAEDNO SO 2SAKI ORIZ SE OSTAVAT DASE VARAT OKOLU 20MIN.SE DODAVA MARGARINOT VNATRE DASE RASTOPI.NA KRAJ SE STISKA LEMON SO JAJCETO SE KLAPAT I MALA LAZICA BRASNO SE ZEMA OD ZESKATA TECNOST SE STAVA VNATRE KOJ SE KLAPA NON STOP POSTEPENO SETO TOA SE STAVA VO TENCERETO I SE MESA 5MIN.DANESE SVARI JAJCETO.
   
 15. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Eve uste 1specijalitet.SPAGETI SO MELENO MESO.
  Potrebno e:
  500gr.meleno meso,magdanos,sol,origano,crn piper po izbor,spageti 1pak.i lazica margarin,1kromid i 1domat sitno iseckan,i 2lazici golemi kecap
  SE VARAT SPAGETITE SE PRECEDUVAT,DODEKA SE ZESKI SE STAVA MARGARIN ZA DA SE RASTOPI.
  VO TAVA SE PRZI SO MALKU ZEJTIN,KROMIDOT,MAGDANOSOT,PO 5MIN.SE STAVA MELENOTO MESO VNATRE KOGA KE SE ZAPRZAT SE STAVA DOMATOT I ZACINITE CRN PIPER,SOL,ORIGANO,I KECAPOT I 1CASA VODA.SE OSTAVAT DA SE VARAT OKOLU 20MIN.DODAVAJKI VODA.KOGA KESE SVARI TOA.SE SERVIRA VO CINIA SE STAVAT MAKARONITE A OD ZGORE MELENOTO MESO
   
 16. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Eve uste eden specijalitet ama ovoj pat ke bide blago.
  POTREBNO E:
  Dunja 1kg.,seker,koka kola 250ml.,cimet,i slag penja.
  VO PLEH SE STAVAT ISECENITE DUJNI NA KRUGOVI PREDHODNO ISCISTENI SAMO OD SEMKITE NE OD LUSPITE,SE STAVA OD ODZGORA SEKER PO IZBOR VAS,I SE ISTURA KOKA KOLATA.SE STAVAT VO FURNA DASE PECAT NA 250C OKOLU 2MIN.KOGA KE SE GOTOVI SE OSTAVAT DA SE IZLADAT I NA KRAJ SE STAVA SLAG PENJATA ODZGORA I VRZ NEGO MALKU ISECKANI OREVI.
  Se nadevam deka ke gi probate moite Grcki Recepti pa mozebi kevi se dopadnat
   
  На Zaljubena111 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Eve uste eden specijalitet ama ovoj pat ke bide blago.
  POTREBNO E:
  Dunja 1kg.,seker,koka kola 250ml.,cimet,i slag penja.
  VO PLEH SE STAVAT ISECENITE DUJNI NA KRUGOVI PREDHODNO ISCISTENI SAMO OD SEMKITE NE OD LUSPITE,SE STAVA OD ODZGORA SEKER PO IZBOR VAS,I SE ISTURA KOKA KOLATA I CIMETOT PO IZBOR VAS SE STAVAT VO FURNA DASE PECAT NA 250C OKOLU 20MIN.KOGA KE SE GOTOVI SE OSTAVAT DA SE IZLADAT I NA KRAJ SE STAVA SLAG PENJATA ODZGORA I VRZ NEGO MALKU ISECKANI OREVI.
  Se nadevam deka ke gi probate moite Grcki Recepti pa mozebi kevi se dopadnat
   
 18. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Gkatzopulu :lol: Ме пресмејаа твоите постови :D
  1.пишувај кирилица
  2. фрлај ми рецепт за папучаки :D ако имаш! и за пастичјо! :lol:
   
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.476
  Допаѓања:
  100.739
  Пол:
  Женски

  го имам пробано ова супер е :) а каде живееш ти во гр ? прашувам бидејки сум мажена , поточно во ксанти :)
   
 20. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Da odgovoram prvo na prasanjeto od KORITSAKI izvini ako greska go napisav.Mazena sum za grk vo Solun.Da odgovoram na ostanatiot me prasuvas za papucaki i pasticio.Prijatele fala za ubavite zborovi sto gi napisa za mene.Dobro se ismeja?.Dave prasam dali nekogas ste zivele tuka,dali ste probal drugi grcki jadenja osven toa sto sakate dago cuete.Grckata kujna e razlicna od nasata koj nemozete daja razberete.Nese samo tie jadenja sto se poznati voMakedonia.Vnimavaj drugiot pat kako pisuvas oti povreduvas so zborovite.Po tvoja zelba da ti kazam receptot za pasticio.Pasticioto e ist receptot koj vi go pisav so spagetite i melenoto meso.Samo sto se stava makaroni mali moze da bide i so spagetite.Vo tepsia se stavat prvo makaronite posle se stava melenoto meso odzgore i vrz seto toa se pokriva so krem koj se pravi vaka.POTREBNO E:1JAJCE,9LAZICI BRASNO GOLEMI,3LAZICI GOLEMI MARGARIN I 1L.MLEKO.SETO TOA LADNO SE MESA VRZ JAK OGAN I SE MESA ZA DA STANE KAKO KREM.SE POLIVA VRZ MELENOTO MESO.SE STAVA DASE PECI 250C-30MIN