1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Губење на невиноста.. Што мислите?

Дискусија во 'Секс' започната од slatkichKa123, 6 март 2011.

 1. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Според мене се е до психата на луѓето дека полниш 18 и дека ти е дозволено. Поради тоа што тогаш си полнолетен. Во Британија на 16 се „полнолетни’ и таму е нормално од 16 демек.. возрасни биле. Кое е вашето ммислење?
   
 2. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  Моето мислење е да не бараш генерални ставови и мислења од другите. :)
  Сама кога ќе се осеќаш спремна (доколку си невина), тогаш... Ниту Петко, ни Трпана, ни Станко смеат да ти наложат мислење за тоа дали си голема/мала на не знам колку години... Едноставно, не е во прашање години, туку зрелоста и психичката подготвеност на личноста.
   
  На S.W.A.G, crimson, Buterfly2576 и 5 други им се допаѓа ова.
 3. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  живееме во 21век така да не би требало да е табу тема губењето на невиноста
  иако има и такви верувања дека не смее да се има односи пред брак-најчесто во традиционалните средини-најчесто кај муслиманите, па затоа ако девојка е сексуално активна пред бракот, трк кај гинекологот за некоја сум од 300-400евра ке стане повторно невина :$
   
 4. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
 5. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.763
  Јас не се согласувам во ова. Од проста причина шо денешниве девојчиња се осеќаат спремни и пораснати уште на 14-15год што според мене не е во ред. Граница нормално дека неможе да има, кај секој е различно ама барем да се има осет за некоја минимална граница на години. Ако не друго барем да се створи една психичка бариера дека под 16 не треба да имаат секс. Читајќи вака по форуми и било каде на нет, мали довојчиња се оеќале спремни, имале секс и после поставуваат прашања од типот на "дали може да останам трудна при орален секс ако голтам" :D Значи немаат основни познавања за заштита прво, ама се осеќале спремни, заљубени биле, yeah right!

  Затоа јас сум за да се има морална граница, и покрај спремност треба да се биде и информиран за последиците кои можат да настнат како и за заштита од бременост и еден куп болести

  Малолетнички.....ако ве зачеша онаквата не значи дека сте спремни и зрели :D
   
  На Mr.Mary му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Nightwalker

  Nightwalker Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.124
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Машки
  Што пак, од друга страна, мене ми укажува дека не се спремни. Да си спремен не значи само да те чеша, како што рече ти. :D
  Туку значи и да знаеш во што влегуваш, да знаеш кои се предностите/недостатоците и да си упатен во самиот чин на секс, а не да знаеш само дека имаш стапче, дупче, и спојка меѓу нив две. :D
   
 7. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.763
  Тука се согласувам :) Ти под спремност мислеше значи на се, пакет :D Ама штета шо девојчињава коа мислат на спремност не ја рачунаат тука и зрелоста и информираноста, туку најчесто само желбата. И мислат ако им се појави желба, готово, спремни се

  Ама како и да е, пак останувам на тоа дека треба да има минимална бариера (според мене 16год)*, а потоа дали ќе биде 17 или 22, личен избор

  *ова 16 не во стилот "еј за еден месец полнам 16 и ќе можам да се сексам" :D туку покрај сите други "услови" барем да се има осет и за возраста
   
  На doroti94 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slatkichKa123

  slatkichKa123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  341
  Дефинитивно се согласувам, не велам дека на 13години се способни да се чувствуваат спремни, на 13 години е малку веројатно да се доволно информирани во врска со сексот. Јас лично сум горда пто сум максимално информирана, па не ми ни паднало на памет да се прашувам дали од голтање ќе останам трудна. Човек учи додека е жив, ама за заштита и се околу безбедноста сум информирана, мислам дека би требало да има акции за информирање на младите. Колку пати сум слушнала од врснички тврдења како:Од прв пат нема да останам бремена.. - .- :)
   
 9. bekii

  bekii Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  52
  Никој не може да каже точно кога треба да се почне со тоа... За мене е најважно со дечкоми да одам повеќе време, да се сакаме обострано, да го знам на карактер се тоа и кога ке бидам спремна тогаш и ке го направам.. ако ти мислиш дека си спремна тогаш направи го тоа, но подоцна да не се каеш...
   
 10. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.239
  Допаѓања:
  77.059
  Пол:
  Женски
  Тажно е што денес многумина се впуштаат во сексуални односи а уште не се ни доволно информирани на таа тема. Мене тоа ми се случи на 19 години, знаев се што требаше да знам за сексот и се почувствував спремна за тоа. Значи сметам дека треба да се биде прво, информиран и второ, подготвен. И секако, да ја имаш вистинската личност а не после да се каеш што нешто толку вредно си дала на некојси идиот.
   
  На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NikiBastore

  NikiBastore Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  122
  Пол:
  Женски
  Јас имам 25 и верувајте или не јас сеуште сум невина:$ од секогаш сум имала некој безвредни во животов и едноставно не се почувтвував спремна за овај чекор, сепак не жалам и се надевам во поскоро време ќе се појави прав дечко да го смени ова 8)
   
  На Камелија и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 12. BlackAdolescent

  BlackAdolescent Нов член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2016
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Имам 17 години и „најдобар другар“. Пред другите сме најдобри другари, ги знаеме сите наши тајни ама не и кога сме сами.. Живеам во странство и кога и да си дојдам мора да се видиме. Тој ми бара за наредниот пат кога ќе се вратам (ќе имам 18) но јас не сакам, сакам со некој на кој што ќе му значи. Секој пат стануваме се поинтимни но се плашам. Понекогаш посакувам да му дадам, бидејќи го сакам. Ете признав, неможам да им кажам на другарките бидејќи ќе ме критикуваат. Сакав само да се исповедам
   
 13. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.562
  Допаѓања:
  7.990
  Пол:
  Женски
  Се гледа дека сте млади и двајцата, тоа не се бара туку се случува спонтано.Полека имаш само 17 год. не се брзај, прво пробајте како ќе ви оди врската па лека полека ќе дојде и до тоа, се со време.
   
 14. butterfly*

  butterfly* Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.562
  Допаѓања:
  1.908
  Пол:
  Женски
  Ubavo sto se ispoveda,no moj sovet ti e da ne pravis nesto sto podocna ke se kaes,ljubovta neka ne te zaslepuva,ako toj ti e najdobar drugar nema da se osudi na takvo nesto,razmisli sto ke bide koga ke go napravis toa i ke si zamines,nema da si tazna so samata pomisla deka mozebi ne e sam,deka mozebi ke bese podobro da fatese nekoj sto ke te saka i ke go sakas pa so nego toa da go napravese,nez kako razmisluvas no se nadevam nema da se kaes vo idnina
   
 15. Sejfullai

  Sejfullai Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2019
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  14.788
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е океј да ја изгубиш невиноста, и онака се регенерира после као 2 недели немање интимни односи (така ми кажа гинекологот) така да не се секирајте <3
   
  На Nigredo Odor, martiiinna и burthdaykake им се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.593
  Допаѓања:
  171.596
  Пол:
  Женски
  Зошто вакви глупости?:|
   
  На IRBBB, S.W.A.G, buba4e89 и 10 други им се допаѓа ова.
 17. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.807
  Допаѓања:
  52.964
  Што се регенерира? Хименот? :D
  Ниту хименот зараснува пак, ниту искуството се брише. Сексот не е само физичко искуство, емоционално е, и го носиш со себе. Се зближуваш со некого, интимен си, не во смисла само на секс, туку покажуваш дел од себе што никому друг не го покажуваш. Не се брише тоа. И убаво е. И лошо е. Како и се останато во животот, ни носи и убави и лоши искуства, и убави и лоши емоции.
  Треба да си подготвен за тоа што го носи, и физички и психички. Некои го гледаат само како физичко задоволство, некои како врвно емотивно зближување и доживување. Некогаш со партнерот ќе бидете на различните страни од ова. Зависи што сакате, така и одберете го партнерот со кој ќе имате секс. Во спротивно може да бидете повредени. Ама и тоа ќе помине, како и се во животот :)
   
  На KateKane, S.W.A.G, Snowflake97 и 14 други им се допаѓа ова.
 18. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.219
  Првиот пат и онака е обично најлошиот секс, така што според мене не треба да се дава огромно значење.
   
  На KateKane, Осе, S.W.A.G и 7 други им се допаѓа ова.
 19. christinnn

  christinnn Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  2.672
  Допаѓања:
  21.026
  Пол:
  Женски
  Мојот прв пат беше се' само не сексуален однос.:rofl: Сериозно, траеше 10тина секунди максимум.:$
  Не знам шо толку се потресвате за првиот пат, секако мора да се направи. И најчесто не е баш најпријатно искуство. :lol:
   
  На KateKane, Осе, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.194
  Да се прашувам јас, уште на раѓање ќе им ги 'киневме' химените на девојчињата.

  И ќе го сменев законот за консент, од 14 на 16 години.
   
  На Осе, NovusOrdoSeclorum, Glowy и 1 друга личност им се допаѓа ова.