1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Губење на невиноста.. Што мислите?

Дискусија во 'Секс' започната од slatkichKa123, 6 март 2011.

  1. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Според мене се е до психата на луѓето дека полниш 18 и дека ти е дозволено. Поради тоа што тогаш си полнолетен. Во Британија на 16 се „полнолетни’ и таму е нормално од 16 демек.. возрасни биле. Кое е вашето ммислење?
     
  2. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Моето мислење е да не бараш генерални ставови и мислења од другите. :)
    Сама кога ќе се осеќаш спремна (доколку си невина), тогаш... Ниту Петко, ни Трпана, ни Станко смеат да ти наложат мислење за тоа дали си голема/мала на не знам колку години... Едноставно, не е во прашање години, туку зрелоста и психичката подготвеност на личноста.
     
    На S.W.A.G, crimson, Buterfly2576 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    живееме во 21век така да не би требало да е табу тема губењето на невиноста
    иако има и такви верувања дека не смее да се има односи пред брак-најчесто во традиционалните средини-најчесто кај муслиманите, па затоа ако девојка е сексуално активна пред бракот, трк кај гинекологот за некоја сум од 300-400евра ке стане повторно невина :$
     
  4. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас не се согласувам во ова. Од проста причина шо денешниве девојчиња се осеќаат спремни и пораснати уште на 14-15год што според мене не е во ред. Граница нормално дека неможе да има, кај секој е различно ама барем да се има осет за некоја минимална граница на години. Ако не друго барем да се створи една психичка бариера дека под 16 не треба да имаат секс. Читајќи вака по форуми и било каде на нет, мали довојчиња се оеќале спремни, имале секс и после поставуваат прашања од типот на "дали може да останам трудна при орален секс ако голтам" :D Значи немаат основни познавања за заштита прво, ама се осеќале спремни, заљубени биле, yeah right!

    Затоа јас сум за да се има морална граница, и покрај спремност треба да се биде и информиран за последиците кои можат да настнат како и за заштита од бременост и еден куп болести

    Малолетнички.....ако ве зачеша онаквата не значи дека сте спремни и зрели :D
     
    На Mr.Mary му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Што пак, од друга страна, мене ми укажува дека не се спремни. Да си спремен не значи само да те чеша, како што рече ти. :D
    Туку значи и да знаеш во што влегуваш, да знаеш кои се предностите/недостатоците и да си упатен во самиот чин на секс, а не да знаеш само дека имаш стапче, дупче, и спојка меѓу нив две. :D
     
  7. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Тука се согласувам :) Ти под спремност мислеше значи на се, пакет :D Ама штета шо девојчињава коа мислат на спремност не ја рачунаат тука и зрелоста и информираноста, туку најчесто само желбата. И мислат ако им се појави желба, готово, спремни се

    Ама како и да е, пак останувам на тоа дека треба да има минимална бариера (според мене 16год)*, а потоа дали ќе биде 17 или 22, личен избор

    *ова 16 не во стилот "еј за еден месец полнам 16 и ќе можам да се сексам" :D туку покрај сите други "услови" барем да се има осет и за возраста
     
    На doroti94 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Дефинитивно се согласувам, не велам дека на 13години се способни да се чувствуваат спремни, на 13 години е малку веројатно да се доволно информирани во врска со сексот. Јас лично сум горда пто сум максимално информирана, па не ми ни паднало на памет да се прашувам дали од голтање ќе останам трудна. Човек учи додека е жив, ама за заштита и се околу безбедноста сум информирана, мислам дека би требало да има акции за информирање на младите. Колку пати сум слушнала од врснички тврдења како:Од прв пат нема да останам бремена.. - .- :)
     
  9. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Никој не може да каже точно кога треба да се почне со тоа... За мене е најважно со дечкоми да одам повеќе време, да се сакаме обострано, да го знам на карактер се тоа и кога ке бидам спремна тогаш и ке го направам.. ако ти мислиш дека си спремна тогаш направи го тоа, но подоцна да не се каеш...
     
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.142
    Допаѓања:
    76.546
    Пол:
    Женски
    Тажно е што денес многумина се впуштаат во сексуални односи а уште не се ни доволно информирани на таа тема. Мене тоа ми се случи на 19 години, знаев се што требаше да знам за сексот и се почувствував спремна за тоа. Значи сметам дека треба да се биде прво, информиран и второ, подготвен. И секако, да ја имаш вистинската личност а не после да се каеш што нешто толку вредно си дала на некојси идиот.
     
    На s&s му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NikiBastore

    NikiBastore Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Јас имам 25 и верувајте или не јас сеуште сум невина:$ од секогаш сум имала некој безвредни во животов и едноставно не се почувтвував спремна за овај чекор, сепак не жалам и се надевам во поскоро време ќе се појави прав дечко да го смени ова 8)
     
    На Камелија и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  12. BlackAdolescent

    BlackAdolescent Нов член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Имам 17 години и „најдобар другар“. Пред другите сме најдобри другари, ги знаеме сите наши тајни ама не и кога сме сами.. Живеам во странство и кога и да си дојдам мора да се видиме. Тој ми бара за наредниот пат кога ќе се вратам (ќе имам 18) но јас не сакам, сакам со некој на кој што ќе му значи. Секој пат стануваме се поинтимни но се плашам. Понекогаш посакувам да му дадам, бидејќи го сакам. Ете признав, неможам да им кажам на другарките бидејќи ќе ме критикуваат. Сакав само да се исповедам
     
  13. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Се гледа дека сте млади и двајцата, тоа не се бара туку се случува спонтано.Полека имаш само 17 год. не се брзај, прво пробајте како ќе ви оди врската па лека полека ќе дојде и до тоа, се со време.
     
  14. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ubavo sto se ispoveda,no moj sovet ti e da ne pravis nesto sto podocna ke se kaes,ljubovta neka ne te zaslepuva,ako toj ti e najdobar drugar nema da se osudi na takvo nesto,razmisli sto ke bide koga ke go napravis toa i ke si zamines,nema da si tazna so samata pomisla deka mozebi ne e sam,deka mozebi ke bese podobro da fatese nekoj sto ke te saka i ke go sakas pa so nego toa da go napravese,nez kako razmisluvas no se nadevam nema da se kaes vo idnina
     
  15. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е океј да ја изгубиш невиноста, и онака се регенерира после као 2 недели немање интимни односи (така ми кажа гинекологот) така да не се секирајте <3
     
    На Nigredo Odor, martiiinna и burthdaykake им се допаѓа ова.
  16. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.561
    Пол:
    Женски
    Зошто вакви глупости?:|
     
    На IRBBB, S.W.A.G, buba4e89 и 10 други им се допаѓа ова.
  17. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Што се регенерира? Хименот? :D
    Ниту хименот зараснува пак, ниту искуството се брише. Сексот не е само физичко искуство, емоционално е, и го носиш со себе. Се зближуваш со некого, интимен си, не во смисла само на секс, туку покажуваш дел од себе што никому друг не го покажуваш. Не се брише тоа. И убаво е. И лошо е. Како и се останато во животот, ни носи и убави и лоши искуства, и убави и лоши емоции.
    Треба да си подготвен за тоа што го носи, и физички и психички. Некои го гледаат само како физичко задоволство, некои како врвно емотивно зближување и доживување. Некогаш со партнерот ќе бидете на различните страни од ова. Зависи што сакате, така и одберете го партнерот со кој ќе имате секс. Во спротивно може да бидете повредени. Ама и тоа ќе помине, како и се во животот :)
     
    На KateKane, S.W.A.G, Snowflake97 и 14 други им се допаѓа ова.
  18. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Првиот пат и онака е обично најлошиот секс, така што според мене не треба да се дава огромно значење.
     
    На KateKane, Осе, S.W.A.G и 7 други им се допаѓа ова.
  19. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    20.950
    Пол:
    Женски
    Мојот прв пат беше се' само не сексуален однос.:rofl: Сериозно, траеше 10тина секунди максимум.:$
    Не знам шо толку се потресвате за првиот пат, секако мора да се направи. И најчесто не е баш најпријатно искуство. :lol:
     
    На KateKane, Осе, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Да се прашувам јас, уште на раѓање ќе им ги 'киневме' химените на девојчињата.

    И ќе го сменев законот за консент, од 14 на 16 години.
     
    На Осе, NovusOrdoSeclorum, Glowy и 1 друга личност им се допаѓа ова.