1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гугање (babbling) кај вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од marince87, 13 септември 2016.

 1. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  159
  Не видов ваква тема, па ме интересира кога вашите бебушки почнаа да гугаат?
  Моето е полни 4 месеци, си гугаше дури и пееше до пред 3 недели, но наеднаш престана. Реагира на звуци и се смее кога и зборувам, ама таа не сака да врати ептен ретко и тоа во смеа.
   
 2. *Ѕвездичка*

  *Ѕвездичка* Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2016
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  301
  Пол:
  Женски
  Мислам дека уште од два месеци почна, па имаше фази повеќе, помалку...сега сме 6+ и веќе почнавме и со пеење да гугаме :D, алалала, мааам,мамамама, меме (цицето е меме, а мааам е кога се тажи :D), па мислам дека и многу брзо ќе почне да зборува :)
   
  На Cka и marince87 им се допаѓа ова.
 3. katte82

  katte82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  169
  Пол:
  Женски
  Мојот син вика чисто"НЕ"кога не му е по кејф а мал е има 3 нецели месеци.гуга чат пат и сам кога седи се загледува во сликите на ѕид несто гуга по негово и се смее.
   
  На honest girl, *Ѕвездичка* и marince87 им се допаѓа ова.
 4. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  159
  И малава вика НЕЕЕ кога плачи и не и е погодено а нам ни е тоа многу смешно. Вака освен а-гу, не,ммм, уууу друго не кажува. Пробувам и велам ба-ба-ба ма-ма-ма, само ми се смее не ме повторува, ја врти главата настрана како да не е заинтересирана,
   
  На *Ѕвездичка* му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  7.822
  Допаѓања:
  90.199
  Mojata e 6m i vika mamamama, mummum, ajoajo, bufbuf, koga place vika leleeeee.

  Koga i se jade dzvaka so muceto :)
   
  На Petra777, mimidjon, ines.h и 3 други им се допаѓа ова.
 6. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  604
  Mojot e 5meseci I koga place vika aaanjaaa :),a-gi,po cel den tatatatata :),nenene,dadada,dedede,I vo lysterot ili perdeto-roletnite ke se zagleda I si se muabeti :D
   
  На ZRNO му/ѝ се допаѓа ова.
 7. coconaut

  coconaut Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  2.560
  Пол:
  Женски
  7+ koga place vika nan I nee, a nekogas vika I ajde, pocna pred mesec dena da brbori bababa, mamama, dadada
   
  На ZRNO и marince87 им се допаѓа ова.
 8. marince87

  marince87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  159
  Perdeto i lusterot omileni im se
   
  На a.c.k.a и ZRNO им се допаѓа ова.
 9. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.206
  Допаѓања:
  21.910
  Пол:
  Женски
  И ние гугаме од 2ипол , 3 месеци . Денес полниме 5 месеци :party: некогаш кажува дааа и неее уз плачки :D еве сега моментално пееме ааааа , ааааа , аааа аа .. :D се си мислам оваа ќе зазбори побрзо од синот :D
  П.С. Знаеме и да се караме со гугање :emo:
   
  На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Milla989

  Milla989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  257
  Пол:
  Женски
  Синчето има 7месеци, од 3тиот месец почна со ау ау :) во 5тиот месец до денес цело време бика бабаб и деде :) некогаш ќе му се испушти и тете :) мама и тато никако :) а баба и деде по цел ден о нок не затвора уста и му се фати гласчето :)
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lejla5

  lejla5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2016
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  A od koga pocnuvaat da se smeat i da gukaat na glas.mojata beba e 50 dena i seuste se smee i ispusta zvuci samo vo son.
   
 12. sunmoonstars

  sunmoonstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2016
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  725
  Пол:
  Женски
  @lejla5 мојата започна некаде од средина на втор месец да гуга така погласно и да се смешка на глас.
   
  Последна измена од модератор: 23 април 2017
 13. apple12

  apple12 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  878
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски
  Синко некаде пред втори месец почна да гуга и да се смее.... А деновиве почна на глас да се смее, сега за два дена правиме 3м, а и сега да не отвориш уста одма гуга и се смее.. Да чукнам во дрво ама повеќе се смее одколку што плаче, голем смешко е ;)
   
  Последна измена од модератор: 23 април 2017
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  3.821
  Пол:
  Женски
  Што се случи понатаму со гугањето? Си продолжи? Кога почна да зборува?
  И моево бебе четвртиот месец запре со гукање. Се смее, и на глас по малку, ама не гука. Нешто како “мммм” “уууу” испушта, ама го нема она “гугуу”, агуу”..
   
 15. НМарија

  НМарија Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  Ме замисливте и мене сега. И моето бебе е скоро 4 месеци и неколку дена не гуга. Се смее на глас, писка, весело е ама тоа агуу го нема
   
 16. Chanell*

  Chanell* Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  4.020
  Допаѓања:
  30.616
  Пол:
  Женски
  Моево бебе нема ни 2 месеци а почна со гугање од пред два дена.
  Кога и зборуваат се смешка и испушта “аууу” звук, и кога ќе се загледа некаде, ми се лигави на рамото и си испушта пак таков звук “ааа” “аууу” :inlove:
  Кога плаче вика “неее неее” :D многу е жално тогаш, ама секогаш се смеам пошо најчесто за облекување ми го прави тоа, ко да неќе да ја облечам.
   
  На crazylady, bubi4ka5 и Kitten им се допаѓа ова.
 17. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  3.821
  Пол:
  Женски
  На два месеци беше најинтензивно гукањето, ама сега на 4м не сака. :(
  Докторката рече дека е период и ќе се врати. Се надевам ќе почне пак.
   
  На НМарија му/ѝ се допаѓа ова.
 18. НМарија

  НМарија Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Женски
  И јас се расчитав на гугл, многу мајки прашуваа баш во истиот период бебињата престанале со гугање зашо се фокусирале на нови работи и после пак почнувале. А мислам дека се во фаза на скок овој период и тоа влијаело
   
  На Mimmi39 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mimmi39

  Mimmi39 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2017
  Пораки:
  1.554
  Допаѓања:
  3.821
  Пол:
  Женски
  Да, развиваат моторика, се превртуваат на стомаче, а моево прави обиди да седне. :) :inlove:
  Си менуваат, ама прво од памет ќе те извадат. :)

  Што викаат, после колку време пак почнуваат?
   
 20. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.158
  Допаѓања:
  205.106
  Пол:
  Женски
  Кај мене татко му го научи на гука на 2 месеци беше многу интересен како се трудеше смеејки да повторува и местеше усте:inlove: ми се чини тие мигови никогаш нема да ги заборавам толку слатки и емоцлионални
  После некое време и моето престана на гука нормална е фазава па од после пак почна само што беше поголем па кажуваше и други букви освен гукањето..
   
  На Petra777, cresa-jagoda, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.